19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Japon malları denetlenecek
02 Nisan 2011 Cumartesi 11:22

Japon malları denetlenecek

Atun: “Gümrük kapılarına radyoaktif madde tespit eden detektörlerinin alınması çalışmalarına başlandı”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Fukushima Nükleer Santrali’nde meydana gelen patlamanın ardından, Japonya’dan ithal edilen eşya ve araçların radyoaktif kirlenmeye maruz kalabileceği ihtimali bulunduğuna dikkat çekerek bu ihtimalden hareketle, Bakanlar Kurulu’nun, insan sağlığını ve çevreyi korumak amacıyla, Japon menşeli/çıkışlı tüm mamullerin, ülkenin kara, hava ve deniz gümrük kapılarında kontrollerinin yapılması gerektiğine karar verdiğini açıkladı.
Bakan Atun, bu amaçla, gümrük kapılarına radyoaktif madde tespit eden detektörlerinin alınması çalışmalarına başlandığını da bildirdi.

“Radyasyon yayılıyor”

Bakan Atun yaptığı yazılı açıklamada, Japonya’da meydana gelen 8.9 şiddetindeki deprem ve tusunami felaketi sonrası Japon halkının içinde bulunduğu durumun halkı derin bir üzüntüye boğduğunu; deprem ve tusunami sonrasında bölgede bulunan Fukushima Nükleer Santralinden sızan radyoaktif bulutların Japonya ve yoğunluğu azalarak da olsa tüm dünyaya yayıldığının basın ve yayın organlarından kaygı ile takip edilmekte olduğunu kaydetti.


Bölgeden gelen bilgilere göre Japonya’da Nükleer Santralin olduğu bölgede radyoaktif bulgular normal seviyenin çok üstünde değerlere ulaştığı, bölgedeki su kaynaklarında, sebze ve meyvelerde de tespit edildiğinin söylendiğini belirten Atun, dünyada pek çok ülkenin Japonya’dan ithal ettiği ürünlerde radyoaktif kalıntı olup olmadığını test ettikten sonra, ithal izni vermeye başladığını belirtti.Atun şunları kaydetti:


“Ülkemiz, Japonya’dan önemli boyutta motorlu araç ve elektronik eşya ithal etmektedir. Fukushima Nükleer Santralinde meydana gelen patlamanın ardından, söz konusu eşyalar ve araçların radyoaktif kirlenmeye maruz kalabileceği ihtimali bulunmaktadır.


Bu ihtimalden hareketle, Bakanlar Kurulu, insan sağlığını ve çevreyi korumak amacıyla, Japon menşeli/çıkışlı tüm mamullerin, ülkemizin kara, hava ve deniz gümrük kapılarında kontrollerinin yapılması gerektiğine karar vermiştir. Bu amaçla, gümrük kapılarına radyoaktif madde tespit eden detektörlerinin alınması çalışmalarına başlanmıştır.

Araçlar için Japonya’dan belge istenecek


Radyoaktif madde kontrolü Temel Sağlık Dairesi Sıhhiye Müfettişleri tarafından belirlenecek prosedürle yapılacaktır. Ayrıca Japonya’dan motorlu araç ithal edenlerden istenen Japon Ticaret Odasının “Declaration” belgesinin üzerine, İngilizce olarak “Radyasyon Yoktur” veya “Radyasyondan Arındırılmıştır” ibaresinin yazılmasının talep edilmesi de karara bağlanmıştır.”
Bakan Atun, Japonya’dan ithalat yapan firmaları da uyardığı yazılı açıklamasında, karşı firmalarla ticari bağlantılarını yaparken ithal ettikleri ürünlerde radyoaktif kalıntı olmadığından emin olmaları gerektiğini vurguladı ve “Aksi durumda, ithal izni ve gümrükleme işlemleri yapamayacakları için ticari anlamda, zarar etmeleri söz konusu olacaktır” dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ