13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İtibar yerlerde
06 Nisan 2011 Çarşamba 13:02

İtibar yerlerde

Hristofyas hükümeti ekonomi konusunda girdabın göbeğinde

Güney Kıbrıs’taki ekonomi odaklı çatışmaların çok tehlikeli bölgelerde cereyan ettiği; Rum Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis’in dün Rum devlet tahvillerinin dış piyasada itibarlı görülmediğini açıkladığı bildirildi.

 

Güneyde Rumca yayın yapan Fileleftheros gazetesi “Tahviller Konusunda Tehlikeli Gölgeler… Orfanidis ve Papadopulos’tan Kıbrıs Menkullerinin İtibarı Konusunda Eleştiriler” başlığıyla yansıttığı haberinde Rum Meclisi Maliye Komitesi’nin önceki günkü toplantısında Para İstikrar Fonu kurulması konusunun ele alındığını yazdı.

 

“Artık itibar görmüyor”

Habere göre toplantıda konuşan Orfanidis son zamanlarda Rum ticari bankalarının Rum devlet tahvillerine oldukça büyük paralar yatırmakta olduklarını belirterek “Ancak maalesef itiraf etmeliyiz ki bu tahviller dış piyasa tarafından artık itibarlı görülmüyor. Bankaların bu tahvillerden satın almalarını bir şekilde yasaklamamız gerekir” dedi.

 

“Daha kötüsü...”

 

Daha sonra konuşan DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos “Daha da kötüsü; bankaların, kalkınma fonlarının, v.b. piyasaya göre itibarlı olmayan tahvillere yatırım yapmalarıdır” dedi ve şunları söyledi:

 

“Devletin ‘iç borçlanmaya’ bu aşırı bağımlılığı; bir şeyler yolunda gitmezse; yani derecelendirme notları düşmeye devam eder veya finans kurumlarından biri ciddi bir sorunla karşılaşırsa; bugün Yunanistan’da olduğu gibi; bankalar, refah fonları, vb de teşhir olma tehlikesine girecek demektir.”

 

“Çaba harcanırken yapılıyor”

 

Rum Maliye Bakanı Harilaos Stavrakis bu gazeteye yaptığı açıklamada; hakim olan şartlara göre bütün hükümetlerin iç borçlanmaya veya dış piyasaya başvurduğunu belirterek; “Kıbrıs menkullerinin itibarına gölge düşürmeye yönelik her türlü çaba pek çok tehlike doğurur. Daha da kötüsü bu; Kıbrıs ekonomisinin güçlendirilmesi yönünde her türlü çaba harcanırken yapılıyor” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ