15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İthalata izin verilsin!”
28 Nisan 2011 Perşembe 14:21

'İthalata izin verilsin!”

Pahalılığa dikkat çeken KETİB: “Et hammadde ithalatı serbest olmalı…”

Kuzey Kıbrıs Et Tedariki ve İmalatçıları Birliği (KETİB), KKTC’de etin Güney Kıbrıs’a göre yüzde 50 daha pahalıya satıldığını kaydetti ve rekabet ortamının sağlanması için et hammaddesinin ithalinin serbest bırakılmasını istedi.


KETİB’in yazılı açıklamasında, KKTC’de canlı kuzunun 9,5 ve canlı dananın da 7 TL’den satıldığı, Güney Kıbrıs’ta ise bu rakamların sırasıyla 6,5 ve 4,5 TL civarında olduğu belirtilerek, KKTC aleyhine yüzde 50 fiyat farkına vurgu yapıldı.
 

 

“Canlı dana bulmakta da zorlanıyoruz”


“Üstelik şu sıralar ülkemizde canlı dana bulmakta da zorlanıyoruz. Piyasada ciddi hayvan (arz) eksikliği var. Bu durum yakında fiyatları artıracak, Güney’den kaçakçılığı daha da fazla kamçılayacak” denilen açıklamada, yerli et imalatçılarının haksız rekabetle karşı karşıya olduğu kaydedildi.


Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:


“Yerli et imalatçılarımız, bilhassa ucuza ithal et kullanan Türkiye şirketleri ve ucuz ete sahip Güney piyasası ile rekabet etmekte zorlanmaktadır. Nihai mamul et ürünlerinin ithalatı serbestken, yerli et imalatçılarının hammadde olarak ithal et kullanamaması çelişkilidir ve kabul edilemez.”

 

 

“Et ithalatına izin verilsin”

 

“Bu ülkemize, tüketicimize ve sektörümüze karşı yapılan çok büyük bir yanlışlıktır. Hükümetimizden; acilen et imalatı sektörünün rekabet edebilmesi, istihdam yapabilmesi ve büyümesi için hammadde et ithalatına izin vermesini talep ediyoruz. Et mamül ithalatı serbest, et ham maddesi yasak politikasını kabul etmiyoruz.”


KETİB; Nice To Meat Ltd, Aket Ltd, Güngören Et Ltd ve Bey - Et Ltd tarafından geçtiğimiz hafta kurulmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ