22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İthal hurmalar dikildi!
11 Mayıs 2011 Çarşamba 12:33

İthal hurmalar dikildi!

Deneme amaçlı ekonomik değeri yüksek 5 yüz ithal hurma ağacı dikildi

Hurma fidanı yetiştiriciliği çalıştayı yapıldı. Deneme amaçlı ekonomik değeri yüksek 5 yüz ithal hurma ağacı dikildi. Organize edilen çalıştayda dünyanın önde gelen hurma fidanı üreticilerinden Birleşik Arap Emirliklerinden Abu-Dabi Al Wathba Marionnet LLC’nin Müdürü Osama Ayyash, yetiştiricilik hakkında bilgi verdi…Hurma fidanı yetiştiriciliği konulu çalıştay Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliğinde yapıldı.
Tarım Dairesi ile Avrupa Birliği Bitkisel Üretim Projesi Ekibi işbirliğinde organize edilen çalıştayda dünyanın önde gelen hurma fidanı üreticilerinden Birleşik Arap Emirliklerinden Abu-Dabi Al Wathba Marionnet LLC’nin Müdürü Osama Ayyash, hem genel olarak hurma yetiştiriciliği hem de doku kültüründen hurma ağacı yetiştiriciliği hakkında bilgi verdi.


Bitkisel Üretim Projesi çerçevesinde alternatif ürün deneme çalışmaları kapsamında geçen yıl söz konusu şirketten 5 yüz fidan ithal edilerek 12 üreticiye dağıtılıp deneme parselleri oluşturuldu. Dikilen hurma ağaçlarının ülke koşullarına uyumu ve verimi konusunda 4 veya 5 inci yılda sonuç elde edilebilecek.
 

 

Göksu: Pazarlaması daha kolay

Al Wathba Marionnet tarafından doku kültürü kullanılarak üretilen fideler ana hurma ağacı ile 100 de yüz benzerlik taşıdığından tür konusunda üreticiler güvencede oluyor.


Tarım Dairesi Müdürü Ali Göksu çalıştayın başında gerçekleştirdiği konuşmada, alternatif ürün olarak su ihtiyacı az ve tuzluluğa toleransı yüksek olan hurma ağaçlarının KKTC için fevkalade önemli bir bitki olduğunu söyledi.


Göksu, “Abu-Dabi’den getirilen hurmaların dünyada ekonomik değeri yüksek, pazarlaması daha kolay, tercih edilen Medjool türü hurmalardır” dedi.

Ali Göksu, ithal edilen hurma ağaçlarının bir kısmının çiftçilere verildiğini bir kısmı ile de Güzelyurt Eğitim Üretim Çiftliğinde bir parsel oluşturulacağını söyledi.


Göksu, çalıştayın Bitkisel Üretim Projesi Ekibi yapılan pek çok işbirliğinin bir örneği olduğunu ifade etti.
 

 


Harel: Hurmanın yeri önemli


Bitkisel Üretim Projesi Ekip Lideri Christian Harel, alternatif çeşitler arasında hurmanın önemli bir yerinin bulunduğunu, ülkede pek çok hurma ağacının bulunduğunu ancak hurma çiftliğinin bulunmadığını söyledi.


KKTC’de mevcut olan iklimden dolayı ülkenin pek çok yerinde hurma ağacının yetiştirilebileceğini ifade eden Harel, tuzlu ve acı suyun da hurma yetiştiriciliğinde kullanılabileceğini kaydetti.

 Deneme parselleri

 

Harel, hurma ağacı ekimiyle ilgilenenlerle görüşmek amacıyla Al Wathba Marionnet LLC’nin Müdürü Osama Ayyash ile 12 Mayıs Perşembe günü Bitkisel Üretim Projesi Ekibinin Güzelyurt’taki dairesinde olacağını ifade etti.


Oluşturulan hurma parsellerinin “deneme parselleri” olarak değerlendirilebileceğini kaydeden Harel, ekilen Medjool türü hurmaların vereceği sonuçlar hakkında kesin bilgileri olmadığını bu nedenle üreticilere başka bitkilerle birlikte ekimi tavsiye ettiklerini kaydetti.


Kesin sonuçlar için 4-6 yıl gerekebileceğini ifade eden Harel, üreticilere alacakları riski azaltmak için hurmaları kuşkonmaz veya enginar veya bodur zeytinle karışık ekimi tavsiye ettiklerini söyledi.
 

 


Ayyash: Hurmaya olan talep 8 milyon tona çıktı


Al Wathba Marionnet LLC’nin Müdürü Osama Ayyash 20 yıl önce hurma fidesi üretiminin büyük ağaçların köklerinden çıkarılan fidelerden elde edildiğini ancak uygulanan teknik ile talebin karşılanamadığını anlattı.


Hurmaya olan talebin yılda 8 milyon tona çıktığını ifade eden Ayyash, bu talep karşısında kuraklık ve su kaynaklarında tuzlanma yaşanan pek çok ülkenin ciddi ciddi hurma ağacı ekimini gündemlerine aldığını söyledi.

 

 

“Kuzey Kıbrıs’la uyumundan şüphem yok”

Medjool türünün talebi en yüksek ve bekletme aşamasında soğutucu gerektirmeyen hurmalar olduğunu belirten Ayyash, dalında sarardığı zaman koparılıp yenilebilen türlerin Kuzey Kıbrıs’la uyumundan şüphesi olmadığını ancak Medjool türünün olgunlaşması için uzun yaz dönemine ihtiyacı olduğunu ancak adada yaz döneminin yeterli olduğunu kaydetti.


Hurma bahçesi oluşturulmasında erkek ağacın döllenmede oynadığı önemli role de değinen Ayyash, fide ihraç ederken her 10 dişi ağaca bir erkek ağaç verdiklerine işaret etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ