17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte son anket!
01 Mayıs 2011 Pazar 11:10

İşte son anket!

Güney’de yarış hızlandı…Kıbrıs sorunu, sonucu belirleyecek....

Güney Kıbrıs’ta yapılacak olan genel seçimlere 3 hafta kala, genel seçimlerde hangi partinin ne kadar oy alacağıyla anketler yayımlanmaya devam ediyor.Anket sonuçların göre, 25,7 oranında DİSİ, yüzde 24,3 oranında AKEL, yüzde 10,2 oranında DİKO, yüzde 6,6 oranında KS EDEK, yüzde 3,2 oranında EURO. KO, yüzde 2,7 oranında Çevreciler ve Ekologlar Hareketi yanıtını verdi.

 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Fileleftheros gazetesi “DİSİ Birincilikte İstikrarlı... Yüzde 1.4’lük Fark Açtı” başlığıyla yayımladığı haberinde, Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren “RAI Consultants Public LTD”in Fileleftheros gazetesi ve MEGA televizyon kanalı için, Güney Kıbrıs’taki tüm ilçelerden 18 yaş üstü 1006 kişiyle, 15-26 Nisan tarihleri arasında telefon aracılığıyla gerçekleştirdiği anketi yayımladı.

 


Kıbrıs konusu sonuçlar üzerinde belirleyici olacak


Habere göre katılımcılar, “bir partiye oy verirken önem verdikleri unsurun ne olacağı” sorusunu da yanıtlarken Kıbrıs sorunu yüzde 77 ile birinci sırada çıktı. İkinci sırada ise yüzde 68 ile ekonomi yer aldı. Yüzde 14 oranında iç yönetim, yüzde 12 oranında eğitim, yüzde 6 oranında sağlık, yüzde 4 oranında da sosyal yardım konusuna önem verildi. Katılımcıların yüzde 41’i, siyasi partilerin politikalarının oy vermelerinde etkili olacağı, yüzde 6’sı şahsi görüşlerine göre oy kullanacağı, yüzde 2’si basın ve yayın organlarını dikkate alacağı, yüzde 1’i de ideolojileri ve siyasi kanaatleri temelinde oy kullanacağı yönünde görüş belirtti.


Ankete katılanlar, toplumun en önemli meselesinin yüzde 57’lik oranla Kıbrıs sorunu, yüzde 22’lik oranla ekonomi, yüzde 4’lük oranla iç yönetim, yüzde 2’lik oranla eğitim, yüzde 2’lik oranla sağlık ve yüzde 1’lik oranla sosyal yardım olarak görüyor.
 

 

Seçime katılım oranı yüzde 69


Ankete göre seçmenlerin genel seçimlere katılım oranı yüzde 69 olacak. Genel seçimlere katılım konusunda ankete katılanların yüzde 69’u “elbette oy kullanacağı”, yüzde 13’ü “ belki”, yüzde 8’i de “kesinlikle oy kullanmayacağı” yönünde tutum belirtti.


 

Disi, AKEL’in önünde


Gazete, katılımcıların genel seçimlerde hangi partiye oy verecekleri sorusuna yüzde 25,7 oranında DİSİ, yüzde 24,3 oranında AKEL, yüzde 10,2 oranında DİKO, yüzde 6,6 oranında KS EDEK, yüzde 3,2 oranında EURO. KO, yüzde 2,7 oranında Çevreciler ve Ekologlar Hareketi yanıtını verdi. Anketin en büyük dilimi olan yüzde 26,5’lik kesim ise bu soruya “kararsızım/cevaplamıyorum/bilmiyorum/oy kullanmayacağım” yanıtını verdi. Ankette, DİSİ’nin birinci parti olarak çıkacağına inanların oranı yüzde 60, AKEL’in birinci parti olarak çıkacağına inananların oranı ise yüzde 22 olarak ortaya çıktı.Genel seçimlere ne kadar ilgi gösterildiği konusundaki soruya ise; katılımcıların yüzde 30’u “çok büyük ilgi gösteriyorum”, yüzde 25’i “yeterince ilgi gösteriyorum”, yüzde 23’ü “az ilgi gösteriyorum” yanıtını verirken, her 4 kişiden biri anlamına gelen yüzde 22’si ise “hiç ilgi göstermiyorum” yanıtını verdi.


Gazete, seçime ilgi gösteren kesimin partilere göre dağılımıyla ilgili olarak ise, seçime en çok ilginin AKEL’e oy verecek olan kesimden geldiğini yazdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ