18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul’da mini kıbrıs zirvesi
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:03

İstanbul’da mini kıbrıs zirvesi

BM Genel Sekreteri Moon, Türkiye Başbakanı Erdoğan, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ardından da Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu ile dün temaslarda bulundu.

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Politis gazetesi “Ankara BM Genel Sekreteri’nden Yoğunlaştırma, Aralıkta Bitiş ve Beşli Konferans İstedi… Üç Eksenli Öneriler Paketi İle Yanıt” başlıklı haberinde, Ban’ın Erdoğan ve Davutoğlu’yla görüşmelerine; yeni takvim belirlenmesi, müzakerelerin yoğunlaştırılmasına ilişkin anlaşma ve beşli konferans düzenlenmesiyle sonuçlanacak yeni yol haritasına ilişkin bilgilerin eşlik ettiğini yazdı.

“Üç eksenli öneri paketi”
Gazete bunların daha çok; Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve Genel Sekreter Ban’ın New York’ta yapacağı yeni üçlü görüşme öncesinde Ankara’nın Ban’ın önüne koyduğu tezleri ifade eden unsurlar olduğu yorumunda bulundu.
Rum tarafının ise yanıt olarak Genel Sekreter’in önüne, yeniden, Rum Yönetimi Başkanı’nın Kıbrıs sorununa ilişkin üç eksenli öneriler paketini koyduğunu belirten gazete, pakette “Kapalı Maraş’ın açılması ve Mağusa Limanı’nın müştereken işletilmesi, şartlı genişletilmiş uluslararası konferans ve mülkiyet başlığı ile toprak ve TC kökenliler başlıklarının birleştirilmesi” önerilerinin bulunduğunu hatırlattı.

Kiprianu, türk tarafını suçladı
Habere göre, Hristofyas’ın öneriler paketini Ban’ın önüne;  kendisiyle görüşen Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu koydu. Kiprianu “müzakerelerde özlü ilerleme kaydedilememesinin; Kıbrıs Türk tarafın Kıbrıs sorunundaki ana başlıkların birleştirilmesini kabul etmemesinden ve Türk tarafının prosedürü başarısızlığa sürükleme çabasından kaynaklandığını” iddia etti.
Kiprianu, Ban’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Genel Sekreter’le görüşmelerinde muhatabıyla prosedürün gelecekte daha sonuç getirici olabilmesi konusunda görüş alış verişinde bulunduklarını söyledi ve “Görüş ve endişelerimizi anlattık. Genel Sekreter müzakerenin Kıbrıs sorununun özlü başlıklarına da dokunmasını istedi” dedi.

Müzakere takvimi 2011 Aralık
Ban’ın Erdoğan ve Davutoğlu ile görüşmelerinin ardından basına açıklama yapılmadığını ancak diplomatik kaynakların; Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yoğunlaştırılması konusunda anlaşmaya vardıklarını söylediğini ileri süren gazete, özetle şunları ekledi:
“Ankara ve Genel Sekreter, müzakereler için takvim olarak Aralık 2011 tarihi üzerinde anlaşmış görünüyor. Ntvmsnbc’ye göre Genel Sekreter Haziran’daki üçlü görüşme sırasında toprak başta olmak üzere bütün başlıkların ortaya konulacağı al-ver prosedürünün temmuz ayında, 12 hafta sürmesini isteyecek. Ban, kaydedilecek ilerlemeyi gözden geçirmek ve aralık ayına kadar beşli konferansın (AB’nin yalnız teknik konular için katılacağı) düzenlenmesi için sonbaharda yeni bir üçlü görüşme çağıracak.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ