20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbulda gergin 1 Mayıs...
01 Mayıs 2013 Çarşamba 10:48

İstanbul'da gergin 1 Mayıs...

Gergin 1 Mayıs'ta sabah Beşiktaş'ta bir gruba polis müdahale etti...

DİSK Genel Merkezi nönünden Taksim Meydanı’na doğru yürümeye başlayan ve bir süre Halaskargazi Caddesi’ndeki SGK İstanbul İl Müdürlüğü Şişli Sosyal Güvenlik Merkezi önünde bekleyen grup, tekrar yürümeye başladı. Grup, sloganlar eşliğinde Osmanbey Metrosu önüne ulaştı.

Bu sırada iki Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’nın (TOMA), Halaskargazi Caddesi’nin ortasında bekletildiği, polis memurlarının gaz maskelerini taktığı görüldü.

Polis, megafonla "Dağılmazsanız suç işlemiş olacaksanız. Bu yaptığınız gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet suçunu teşkil eder. Dağılmazsanız, çevik kuvvet ekipleri tarafından dağıtılacaksınız. Bu son uyarımız. Dağılmanız için size süre veriyoruz" uyarısında bulundu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile görüşerek, 50 kişilik bir grup ile Taksim Meydanı’na çelenk koymalarına izin vereceklerini söyledi.

Dolar, 50 kişilik grup dışındaki diğer katılımcıların alana giriş yapamayacağını, aksi takdirde müdahale edeceklerini ifade etti.

Uzlaşı sağlanamaması üzerine polis, DİSK kortejine tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Yürüyüşe katılanlar atılan biber gazından etkilendi. Grup da maytap atarak polise karşılık verdi.

Öte yandan Şişli’nin ara sokaklarından Büyükdere Caddesi’ne çıkmaya çalışan yüzleri maskeli bir gruba polis panzerle su sıkarak müdahalede bulundu. Grup, bu müdahalenin ardından Abide-i Hürriyet Caddesi’ne kaçtı.

DİSK üyesi bir grup da Abide-i Hürriyet Caddesi’nden Şişli Camisi’ne doğru yürüyor. Cami önünde barikat kuran polis, burada bekleyişini sürdürüyor.

OKMEYDANI  KARIŞTI

Okmeydanı’ndan yürüyüşe geçerek Şişli Camisi’nin önüne gelen yüzleri maskeli gruba polis, biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler de polise taş ve molotofkokteyli attı.

Şark Kahvesi’nde toplanan yüzleri maskeli göstericiler, terör örgütü DHKP/C lehine slogan atarak yürüyüşe geçti.

Göstericiler, Darülaceze ile Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi güzergahını takip ederek, Sıracevizler Caddesi’ne ulaştı.

Hasat Sokak’tan Şişli Camisi’nin önüne çıkan grubun ilerlemesine izin vermeyen polis ekipleri, barikatla önlem aldı.

Polis ekipleri, dağılarak başka sokaklara yönelen göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Göstericiler de polise taş, havai fişek ve molotofkokteyli attı.

Gruptakiler ara sokaklardan caddeye ulaşmaya, önlem alan polis ekipleri de bunu engellemeye çalışıyor.

POLİSE KALDIRIM TAŞLARIYLA SALDIRI

1 Mayıs kutlamalarını Taksim'de yapmak isteyen gruplarla polis arasında yaşanan gerginlik sürüyor. Özellikle Beşiktaş Meydanı'ndan Taksim'e yürüyen grup, kendilerini durdurmak isteyen polise kaldırım taşlarıyla saldırdı. Polis de biber gazı ve tazyikli su ile karşılık verdi. Yaşanan olaylarda bazı basın mensupları, polis ve gösterici yaralandı.

Bölgedeki gerginlik sürüyor.

ESNAF GAZDAN ETKİLENDİ

Beşiktaş'taki olaylı 1 Mayıs nedeniyle polisin sıktığı biber gazından esnaflar etkilendi. Gazdan etkilenen esnaflar, yüzlerini su ile yıkadı. Gaz girmemesi için de dükkanlarının kapısını kapattı.  

POLİSİN ELİNDEN GAZ BOMBASINI ALDI

Ellerinde Türkiye Komünist Partisi (TKP) bayrağı bulunan grubun kaldırım taşlarını ufak parçalara ayırıp emniyet güçlerine fırlattığı görüldü.

Olaylar sırasında eylemcilerden birinin polisin elinden aldığı gaz bombasını ortaya attığı da gözlendi.

 
MEYDAN BARİYERLERLE ÇEVRİLDİ, OTOBÜS DURAKLARININ CAMLARI KIRILDI

 Taksim'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü hazırlıkları geceden başladı. Meydana çok sayıda bariyer yerleştirilirken, erken saatlerde meydana otobüslerle getirilen çevik kuvvet polisleri meydanda hazır bekletilmeye başlandı. Bu arada meydanda bulunan otobüs duraklarının camlarının olay çıkma ihtimaline karşılık çıkarıldığı görüldü. Cumhuriyet Anıtı'nın etrafı ise bariyerlerle çevrildi. İstiklal Caddesi girişine de bariyerler konulduğu görüldü.


DİSK'İN ÖNÜNDE TOPLANMALAR BAŞLADI

 1 Mayıs nedeniyle bir grup DİSK'in Şişli'deki genel merkezi önünde toplandı. Kalabalığın sayısı her geçen dakika artarken grup sloganlar atarak bekleyişini sürdürüyor.

   POLİS TAKVİYESİ YAPILDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için İstanbul polisine takviye amacıyla çeşitli illerden gönderilen çok sayıda polis, sabah erken saatlerde Atatürk Havalimanı’na indi. Hazırlıklarını havalimanında yapan polisler Gaziantep, Erzurum ve Adana’dan uçaklarla gelen polisler görev yapacağı yerlere götürüldü.

İŞÇİLER TOPLANMAYA BAŞLADI

Taksim Meydanı saat 03.00’da çevresine bariyer döşenerek araç trafiğine kapatıldı. Polisler sabah erken saatlerde görev yerlerinde konuşlanırken, işçiler de DİSK önünde toplanmaya başladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ