20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail özür diledi
23 Mart 2013 Cumartesi 10:19

İsrail özür diledi

TC Başbakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nunTürk halkından özür dilediğini, tazminat ödemeyi kabul ettiğini bildirdi

TC Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi. Açıklamada, telefon görüşmesi talebinin İsrail tarafından geldiği ve yaklaşık 10 dakika süren görüşmede, Başbakan Erdoğan'ın, Netanyahu'ya, ''Türk ve Yahudi halkları arasındaki ortak tarihe dayanan ve yüzyıllardır süregelen güçlü dostluk bağlarına ve işbirliğine değer verdiğini'' söylediği vurgulandı.

Başbakanlık açıklamasında, ayrıca Başbakan Erdoğan'ın, bölgenin barış ve istikrarı için hayati stratejik öneme sahip olarak gördüğü ilişkilerin son dönemde bozulmuş olmasının üzüntü verici olduğunu ifade ettiği belirtildi.

Açıklamada, Erdoğan'ın, Türkiye'nin İsrail-Filistin ihtilafına iki devletli vizyon temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulmasına yönelik uluslararası ve bölgesel tüm çabalara desteğini yinelediğine işaret edildi.

 

Türk halkı adına özrü kabul etti

Başbakanlık açıklamasında, ''Sayın Netanyahu, İsrail tarafından hadiseyle ilgili olarak yürütülen ve bir dizi operasyonel hatanın yapıldığına işaret eden soruşturma ışığında, can kaybına veya yaralanmaya yol açan her türlü hatadan dolayı İsrail adına Türk halkından özür dilemiş, Sayın Başbakanımız da söz konusu özrü Türk halkı adına kabul etmiştir. İki başbakan, tazminat-ademi mesuliyet konusunda bir anlaşma yapılması hususunda da mutabık kalmıştır''  ifadelerine yer verildi.

 

'Filistin için ortak çalışma'

Netanyahu'nun ayrıca, İsrail'in sivil halkın kullanacağı malların Gazze dahil Filistin topraklarına girişine ilişkin kısıtlamaları esas itibariyle kaldırdığını ve sükunet devam ettiği müddetçe bu durumun da devam edeceğini ifade ettiğine yer verilen açıklamada, iki liderin Filistin topraklarındaki insani

durumun iyileştirilmesi için birlikte çalışmak konusunda mutabık kaldığı kaydedildi.

 

'Sürpriz telefonu' Obama açıkladı

İsrail'deki iki günlük resmi ziyaretini tamamlayarak Ürdün'e geçen ABD Başkanı Barack Obama'dan "son dakika" bombası geldi.

ABD Başkanı Obama, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti.

ABD'nin Türkiye ve İsrail ilişkilerine verdiği önemin altını çizen Obama, "Bölgesel barış ve güvenlik açısından Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesine büyük önem veriyoruz" dedi.

 

'Derin İşbirliği' vurgusu

Obama açıklamada, "Görüşmenin iki lider arasında bu ve diğer birçok mücadele ve fırsat konusunda daha derin işbirliği sağlayacağından umutluyum" dedi.

 

En son temas Van depreminde

Mavi Marmara saldırısında 9 Türk'ün öldürülmesinin ardından Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler donma noktasına gelmişti.

Başbakan Erdoğan ile İsrail Başbakanı Netanyahu arasında en son 2011'deki Van depreminde bir telefon görüşmesi gerçekleşmişti.

Van depreminde Erdoğan'ı arayan Netanyahu, geçmiş olsun dileğinde bulunmuş ve yardım teklifinde bulunmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ