16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail dehşete düşmüş!
09 Nisan 2011 Cumartesi 13:40

İsrail dehşete düşmüş!

Türk dış politikasının gidişatı, İsrail’i dehşete düşürmüş…

2009 yılında ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nden gönderilen kriptolarda İsrail’in Türkiye ile gerginleşen ilişkileri ve Türk dış politkasının gidişatı nedeniyle duyulan derin endişe dile getiriliyor.
 

The Guardian gazetesinin haberine göre 11.12.2009 tarihinde Tel Aviv’den ABD Dışişleri'ne gönderilen bir kriptoda "İsrailliler Türk dış politikasının gidişatı nedeniyle derin endişe içindeler. Erdoğan ve Davutoğlu AB’nin Türkiye’yi reddetmesi nedeniyle İsrail’i cezalandırıyor ve bir yandan da İsrail’in bir zamanlar stratejik müttefik olan Türkiye’yi Suriye ve İran ile alternatif stratejik ortaklıklara götürüyorlar" ifadesine yer verildi.

 

Kriptoda İsrail’in Türkiye ile uzun süreli stratejik ortaklığının hızla azalmasının Ortadoğu’da istikrarsızlık resmine yeni bir unsur kattığı da belirtiliyor.


"Başbakan Erdoğan’ın Ahmedinejad’a verdiği sözlü destek ve İran’ın nükleer programının oluşturduğu tehdidi ciddiye almaması burada eli kulağında olan bir krize işaret ediyor" ifadesine yer verilen kriptoda, buna karşın ABD ile İsrail arasındaki güvenlik ilişkisi sayesinde İsrail güvenlik güçleri ve halkının kendilerini güvende hissettikleri belirtiliyor.
 

Gizli kriptoda bu gerginliklere karşın İsrail’in müreffeh halkının da sakin olduğuna dikkate çekiliyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ