17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşkence yine gündemde
28 Nisan 2011 Perşembe 13:20

İşkence yine gündemde

Polis, 'Görmedim, duymadım, bilmedim' mi dedi?

Adem KAVAZ

 

 

Lapta’nın çöplük alanı olarak bilinen bölgede 12 Mayıs 2009 akşamı, başından aldığı 6 kurşunla cinayete kurban giden Yücel Erol davası kapsamında açılan istinaf davası dün Yüksek Mahkeme’de görüşüldü.

 

Savunma avukatı Mustafa Asena, sanık Emin Özbeyit’in gönüllü ifadesinin geçersiz sayılmasını için iddialar ileri sürerken, davayı görüşen heyet ise, duruşmaya daha sonra devam edilmek üzere, 29 Nisan Cuma gününe erteledi.

 

 

Asena: İşkence yapılarak gönüllü ifade verdi

 

Mustafa Özkök Başkanlığı’nda, Narin Ferdi Şefik ve Hüseyin Besimoğlu’ndan oluşan Lefkoşa Yüksek Mahkeme Heyeti, dün Yücel Erol istinaf davası için yeniden toplandı.

 

Dün Yüksek Mahkeme huzurunda görülen davada iddia makamı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, savunma avukatları Menteş Aziz, Mustafa Asena ve Süleyman Özsoylular hazır bulundu.

 

İstinaf duruşmasında sanık 3 Emin Özbeyit’in avukatı Mustafa Asena gönüllü ifadesini işkence yapılarak verildiğini gerekçesiyle geçersiz sayılmasını ileri sürdü.

 

İki oturumunda gerçekleşen davada, mahkeme yargıcının defalarca savunma avukatı Asena’ya “Saadete gel” diyerek uyarı yaparak, istinaf sebeplerini direkt olarak aktarılmasını istedi.

 

 

“Çok büyük tesadüfler var”

 

Cinayet duruşmasının istinaf davasında dün gün boyunca Avukat Mustafa Asena’nın sanık Özbeyit’e hem fiziksel hem de psikolojik işkence yapıldığına dair iddiaları ileri sürdü.

 

“Sanık Özbeyit’e işkence yaptınız mı?” sorusunun yeniden gündeme getiren avukat Asena, polisin bu konu hakkında “Görmedim, duymadım, bilmem” dediğini iddia etti.

 

Doktorun darp izine rastlamadığına anımsatan savunma avukatı Asena, meseleyle ilgili çok büyük tesadüflerin olduğunu belirtti. Yargıtay Heyeti istinaf duruşmasına devam edilmek üzere davayı 20 Nisan Çarşamba gününe erteledi.

 

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi 1 Eylül 2010 tarihindeki heyet, planlayarak Yücel Erol’u öldürdükleri için sanıklar Mustafa Çavga’ya 30, Hasan Nur’a 25 ve Emin Özbeyit’e ise 30 yıl hapis cezası verilmişti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ