17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“İşimi nasıl büyütürüm?”
28 Nisan 2011 Perşembe 15:23

“İşimi nasıl büyütürüm?”

‘Kadın Girişimci Buluşmaları’nın 13’üncü toplantısı, dün Girne’de gerçekleşti

Yurdagül BEYOĞLU

 

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (Kagider) ve Garanti Bankası işbirliğiyle düzenlenen Kadın Girişimciler Buluşmasının 13’sü dün Cratos Otelde gerçekleşti. UBP milletvekili Afet Özcafer, CTP-BG milletvekili Fatma Ekenoğlu, KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan, İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ve çeşitli sektördeki işkadınlarının hazır bulunduğu toplantının açılış konuşmasını Bahar Kayserilioğlu yaptı.

 

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gülden Türktan Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, KAGİDER ile Garanti Bankası işbirliği ile “5 yıl, 5 zirve” adı altında her yıl 5 kenti ziyaret ettiklerini kaydetti. Bu ziyaretler kapsamında 5 kentin kadınlarıyla tanışarak, onlara cesaret, katkı ve bir esinti verebilmek adına toplantılar düzenlediklerini dile getiren Türktan, KKTC’nin bu anlamda çok istedikleri bir yer olduğunu, ancak bugün ulaşabildiklerini ifade etti.

 

 

“Çalıştıkça cesaretlenecekler”

 

Kadınların ellerinden ne geliyorsa onu ekonomik hayata uyarlayabileceklerini söyleyen Türktan, günde 2-3 saatlik bir çalışmayla dahi olsa iş hayatına girebileceklerini belirtti. Kadınların elinden mutlaka bir iş geldiğini vurgulayan Türktan sözlerini şöyle sürdürdü: “İş hayatına girdikçe cesaretlenecekler. Çalıştıkça güven, cesaret ve başarı geliyor. genç olsun, yaşlı olsun herkesin mutlaka yapabileceği bir şeyler var. İş bilen birinin yanında bulunup iş öğrenebilirler. Örneğin, birisi size röportaj konusu bulabilir. ‘size şunu buldum’ diyebilir. Sonra yanınızda işi öğrenir.”

 

 

“Fırsat eşitliği istiyoruz”

 

Türktan kadınların, sadece ekonomik anlamda değil, siyasette, toplumsal yaşamda ve hayatın her alanında fırsat eşitliği istediklerini söyledi. “Türkiye’nin Kadın Girişimciler yarışmasının 5. Yılında başvuruların 100’den 5 bin’e çıktığını anımsatan Türktan, kadın girişimci sayısının da aynı oranda artarak 80 binden, 4 milyona çıktığını görmeyi arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

 

 

“Kadın girişimcilere dair çalışmaları yapan ilk banka”

 

Kadın girişimcilerin işlerini büyütmek için ihtiyaç duydukları finansman desteğini sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Kadın girişimcilere destek paketi”nin tanıtıldığı toplantının ilk konuşmacısı Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere oldu. Kadın girişimci buluşmalarının 13’sünde Kıbrıs’ta bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Karadere, kadın girişimciliğine dair çalışmalara başlayan ilk banka olduklarını anımsattı.

 

Kıbrıs ve Türkiye’deki kadın girişimci sayısının gelişmiş ülkelere nazaran daha düşük olduğunu belirten Karadere, “bununla birlikte Kıbrıs’ın çalışkan ve girişimci işkadınları giderek artan bir oranda iş yaşamına katılıyor ve Kıbrıs’ın kalkınmasında önemli bir rol oynuyor” dedi.

 

Kadın girişimcilerin ihtiyaç duydukları finansman desteği için, her sektöre hitap eden kadın girişimci destek paketini çıkardıklarını kaydeden Karadere, bu destek bağlamında bugüne kadar 12 bin kredi kullandırdıklarını, toplam 349 milyon lira tutarında finansman sağladıklarını söyledi.

 

 

“Girişimci hikâyesi”

 

Daha sonra “işinizi büyütmede teknolojinin rolü”, “girişimler için başarının anahtarı”, “Kadın girişimcilere Garanti Bankası yaklaşımı” ve “Girişimci hikâyesi” başlıkları altında bir panel gerçekleştirildi. Panel soru-cevapla sona erdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ