19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İŞADdan uyarı
08 Nisan 2011 Cuma 14:18

İŞAD'dan uyarı

Başkan Şadi: 'Bilinçsiz uygulamalara son verin'

İşadamları Derneği (İŞAD) Başkanı Metin Şadi, bazı temel gıda maddelerinin ithalatına yeniden fon konmasını eleştirerek, ekonominin temel prensiplerine aykırı olarak yapıldığını ileri sürdükleri “bilinçsiz uygulamalardan” vazgeçilmesini istedi.

 

İŞAD Başkanı Şadi, dün yaptığı yazılı açıklamada, bazı bakanları değişen hükümetten, ekonomiyi geçmiş dönem gibi yönetmemesini istedi. Şadi, “Geçmiş hükümetin aldığı yanlış kararları düzeltmesini, ekonominin ve üretiminin doğru politikalarla desteklenmesini, doğru kararlar için ekonomik örgütlerin tümüyle geçmişte verilen sözlere uygun olarak hemen diyalog başlatmasını istiyoruz” dedi.

 

“Bazı temel gıda maddelerinin ithalatına yeniden fon konulmasının yanlış olduğunu”, bunun acilen ve birincil olarak düzeltilmesi gerektiğini savunan Şadi, bu yöndeki taleplerini dikkate almayan hükümetin, bir “sağırlar diyaloğu” sürdürdüğünü ve daralmış ekonomiye zarar vermeye devam ettiğini ileri sürdü.

 

Şadi, ekonominin kısır döngü içerisine konduğunu ve yerli sanayiyi korumak adına atılan adımların bir bumerang etkisiyle cılız ekonomiye çarpacağını savundu

 

Tarım ve ticaret kol kola

 

Metin Şadi, tarım, üretim ve ticaretin kol kola yürümesi gerektiğini söyledi. Şadi, “Küçük ekonomimizi yürütmek büyük maharet gerektirmiyor. Bilinçli ve gerçekçi önlemler alıp, ekonomik örgütlerle beraber ortak akıl içinde hareket ve uygulama yeterlidir” dedi. Şadi, şöyle devam etti:

 

“Hükümet alacağı tüm kararlarda, Güney ve TC rekabetini, orta ve uzun vadede tüketici refahını ve sağlığını gözetmelidir. Hükümet, mutlaka mukayeseli avantajımız olan hizmetler sektörüne göre, tarım ve sanayi sektörlerinde politika oluşturmalı ve kararlar almalıdır. Hizmetler sektörüyle rekabet etmeyen, tamamlayıcı nitelikte tarım ve sanayi sektörünü desteklenmelidir.”


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ