22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İrandan Hamasa füze
17 Nisan 2011 Pazar 10:45

İran'dan Hamas'a füze

WikiLeaks tarafından sızdırılan gizli kriptolar çok tartışılacak!

"İran, Hamas için özel füzeler yapıyor"

 

WikiLeaks tarafından sızdırılan ve Haaretz gazetesi tarafından İsrail Dosyası adı altında yayımlanan gizli kriptolara göre İsrail, "İran'ın Hamas için, Gazze Şeridi'ne tüneller aracılığıyla taşınabilecek özel füzeler imal ettiğini" öne sürdü.


Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği tarafından, 19 Şubat 2009 yılında gönderilen bir kriptoda, dönemin İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Dan Harel ile ABD Büyükelçisi James Cunnnigham arasındaki bir konuşma aktarıldı.


Daha sonra emekli olan Harel'in, Şubat ayında İsrail'e gelen ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyetle görüşmesinde, özellikle Katyuşa, Grad ve Fecr füzeleri üzerinde değerlendirmeler yaptığı belirtiliyor.


Bu değerlendirmede Kuzey Kore desteğiyle İran'ın ürettiği Fecr (Şafak) füzelerinin iki tipi olduğu, 240 mm'lik Fecr 3'lerin menzillerinin 45 km'ye kadar olduğu, 333 mm'lik Fecr 5'lerin ise menzillerinin 75 km'ye kadar ulaştığı kaydedildi.


İsrail'in elinde, "İran'ın sırf Hamas için ilave füze imal ettiği konusunda, hassas istihbari bilgiler bulunduğunu" anlatan Harel, bu füzelerin orijinal olarak Fecr tipi ve 40 km menzile sahip olacakları kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ