23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İrandan çok sert uyarı
09 Eylül 2013 Pazartesi 11:54

İran'dan çok sert uyarı

Zarif, ABD'nin Suriye'ye saldırarak Ortadoğu'da yeni bir savaşı ateşleyeceğini savundu

Batılı ülkeleri uyaran İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cavad Zarif, ABD'nin Suriye'ye saldırarak Ortadoğu'da yeni bir savaşı ateşleyeceğini savundu. Bu arada Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'dan, "Kimyasal silah kullandığıma dair bir kanıt yok" açıklaması geldi. Esad, Suriye'ye yönelik saldırının kendisiyle ittifak halinde olanların misillemesine yol açacağını vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cavad Zarif, ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirdiği Bağdat'ta Suriye'ye ilişkin açıklama yaptı.


Zarif, bölgedeki savaş kışkırtıcılığından kaygı duyduklarını dile getirdi.

İranlı bakan, "İleriyi göremeyenler ve savaş tamtamlarını çalanlar herkesi yakacak bir ateşi başlatıyorlar" dedi.


Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de, kimyasal silah kullanımına ve askeri müdahaleye karşı olduklarını kaydetti.İSRAİL'DEN KARŞI HAMLE

İsrail ordusu Suriye’den gelebilecek muhtemel bir saldırıya karşı "Demir Kubbe" bataryalarından birini Kudüs’e yerleştirdi. İsrail ordusu, Suriye'den gelecek olası bir füze saldırısına karşı kalkan görevi gören "Demir Kubbe (Iron Dome)" savunma bataryalarından birini ani bir kararla Kudüs'e yerleştirdi. İsrail Savunma Kuvvetleri basın bürosundan bir yetkili, "Bataryanın Kudüs'e yerleştirilmesi kararı İsrail savunma kuvvetlerinin durum değerlendirmesi sonucunda alındı" dedi.

Söz konusu bataryadan biri de geçen ay Tel Aviv yakınlarında bir bölgeye yerleştirilmişti. İsrail ordusunun envanterinde beş adet bulunan ve üretimi İsrail’de yapılan "Demir Kubbe" füze savunma sisteminin sayısının yıl sonuna kadar 7’ye çıkarılması planlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ