20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran’da ‘Kıbrıs izleri’
29 Aralık 2012 Cumartesi 09:10

İran’da ‘Kıbrıs izleri’

İran'da "Kıbrıs Türk Devleti'nde kültür ve medeniyet fotoğraf sergisi" açıldı

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Ali Yönel, İslam ülkeleri ile Kıbrıs Türk halkı arasındaki işbirliğini güçlendirmede kültürel etkinliklerin önem arz ettiğini söyledi. Yönel, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Kültür Enstitüsü'ndeki "Kıbrıs Türk Devleti'nde Kültür ve Medeniyet Fotoğraf Sergisi'nin açılışına katıldı.

 

“Her seviyede işbirliğinden onur duymaktayız”

Ali Yönel burada yaptığı konuşmada, serginin açılışından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Üye ülkeler ile özellikle ekonomik ve ticari işbirliği alanı başta olmak üzere her seviyede işbirliğinden onur duymaktayız" dedi.

 

KKTC'nin Ekim ayında Bakü'de yapılan 12. EİT zirvesinde gözlemci statü kazandığını hatırlatan Yönel, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakanı'nın dost ve kardeş ülkelere sevgi ve selamlarını getirdiğini söyledi.

 

8 üniversitede 55 bin öğrenci

KKTC'de son 10 yılda üniversitelerin kayda değer gelişme sağladığını, 8 üniversitede 55 bin öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Yönel, bu üniversitelerde 90'dan çok ülkeden öğrencinin eğitim gördüğünü ve 65'ten çok ülkeden de öğretim üyesinin görev aldığını kaydetti.

 

Yönel, üniversitelerde çeşitli alanlarda yüksek standartlarda eğitim verildiğini, çağdaş eğitim imkânları ve modern kampüslerle İslam ülkelerinden öğrencilere de İslami kültür değerleriyle birlikte eğitim ortamı sunulduğunu ifade etti.

 

Kıbrıs Türk halkı izole edilmek isteniyor

KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Yönel, Kıbrıs Türk halkına yönelik ambargolardan duyulan rahatsızlığı dile getirdi.

 

Yönel, "Tabi ki bizi en çok üzen, Müslüman Türk halkına yönelik uygulanan kısıtlamalar ve ambargolar, eğitimle sınırlı olmayıp turizm ve ticaret de dâhil olmak üzere hayatın tüm alanlarını kapsamaktadır" ifadesini kullandı.

 

“Bu tür girişimler yasal ve ahlaki zeminden yoksun”

"Amaç Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan Müslüman Türk halkını izole etmek, ekonomik gelişimini engellemek ve uluslararası camiayla bütünleşme hakkını elinden almaktır" diyen Yönel, "Bu tür girişimler yasal ve ahlaki zeminden yoksundur" dedi.

 

"Bu tür organizasyonların, dost ve kardeş İslam ülkeleriyle Kıbrıs Türk halkının işbirliğini güçlendireceğine inanıyorum" diyen Yönel, serginin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Serginin açılışında, EİT üyesi bazı ülkelerin temsilcileri, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım ve davetliler hazır bulundu.

 

Sergide, KKTC'nin tarihi ve turistik yerleri, doğal güzellikleri ile kültürel değerlerini yansıtan kareler yer alıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ