16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak artık ABD’yi istemiyor
09 Nisan 2011 Cumartesi 13:21

Irak artık ABD’yi istemiyor

Amerikan kuvvetlerinin 2011'den sonra Irak'ta kalması reddedildi

Irak hükümeti, Amerikan kuvvetlerinin 2011'den sonra Irak'ta kalmasını reddettiğini açıkladı…

Savunma Bakanı Robert Gates önceki gün gerçekleştirdiği Irak ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Irak hükümeti isterse bazı ABD'li askerlerin Irak topraklarında kalabileceğini vurgulamıştı.

 

Irak hükümet sözcüsü Ali El Debbağ dün yaptığı açıklamada ise Amerikan kuvvetlerinin 2011'den sonra ülkede kalmasının hem ülkede hem de bölgede sorunlara sebep olacağını, bu yüzden Amerikan kuvvetlerinin Irak topraklarında kalmasını kesinlikle istemediklerini dile getirildi.

 

İradesini Irak'a kabul ettiremez

 

Başbakan Nuri El Mailki'nin Robert Gates ile yaptığı görüşmede topraklarında ABD askeri görmek istemediklerini belirten Debbağ, "Amerika, kendi iradesini Irak'a zorla kabul ettiremez. Amerikan kuvvetleri, kendilerini misafir eden ülkeyle anlaşmadan o ülkenin topraklarında kalamaz" dedi.

 

Yıl sonunda çekilecekler


ABD ile Irak arasında Kasım 2008'de imzalanan anlaşmada Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin 2011'in Aralık ayının sonuna kadar tamamen çekilmesi öngörülüyor.

 

Anlaşma gereği savaşçı Amerikan kuvvetleri Haziran 2009'da Irak'taki tüm şehir ve kasabalardan çekilmiş, Irak'taki Amerikan askeri sayısı 150 binden 50 bine inmişti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ