19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İptal olacak mı?
24 Nisan 2011 Pazar 16:30

İptal olacak mı?

Herkesin merak ettiği bu soruyu, ÖSYM Başkanı savcıya sordu...

ÖSYM Başkanı Ali Demir’in 19 Nisan’da Başsavcı vekili Şadan Sakınan’a YGS’nin iptali ihtimaline ilişkin şahsi görüşünü sorduğu, Sakınan’ın, "Ben karışmam. Soruşturmamıza bakarız" dediği öğrenildi. Bundan 3 gün sonra METEKSAN’a baskın yapılmıştı...

 


Türkiye’de, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in YGS’deki şifre iddiası soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Şadan Sakınan’la yaptığı görüşmenin perde arkasına ulaşıldı.
Demir, soruşturma sürerken 19 Nisan’da Ankara Adliyesi’ne giderek, Sakınan’la 20 dakikalık bir görüşme yapmıştı. Demir’in, söz konusu görüşme sırasında Sakınan’dan, şifre iddiaları ve sınavın iptali konusunda şahsi olarak görüşünü sorduğu öğrenildi.


Sakınan’ın da, Demir’e, "Ben karışamam, biz soruşturmamıza bakarız" dediği belirtildi. Demir’in de şifre iddialarının aydınlatılması konusunda ÖSYM olarak her türlü yardıma açık olduklarını söylediği öğrenildi.

 

İlk inceleme matbaada


Demir ile Sakınan’ın yaptığı bu görüşmeden 3 gün sonra ÖSYM ve YGS sorularının basıldığı matbaada önceki gün inceleme başlatıldı. 1 milyon 700 bin adayın girdiği YGS sınavındaki şifre iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Sakınan’ın talimatı doğrultusunda harekete geçen 15 kişilik bilirkişi heyeti, YGS sorularının basıldığı Bilkent’teki METEKSAN’ın matbaası ile ÖSYM’ye gitti.
Aralarında 2 bilişim uzmanı polis ile TÜBİTAK’ta görevli kriptoloji uzmanlarının da bulunduğu 5 kişilik bilirkişi, pazar günü yapılacak olan ALES sınavının güvenliği nedeniyle kapalı olarak çalışmalarına devam eden matbaaya, cep telefonu, ses kayıt cihazı gibi elektronik eşyalarını güvenlik görevlilerine teslim ederek giriş yaptı.

 

 

ÖSYM deposunda inceleme


Beş kişilik bilirkişi ekibi matbaada inceleme yaparken, diğer 10 kişilik ekibin de YGS sınavına giren adayların soru kitapçıklarının bulunduğu ÖSYM’de görevlendirildiği öğrenildi. 10 kişilik ekibin, ÖSYM’nin deposunda bulunan YGS’nin soru kitapçıklarını incelemeye aldığı bildirildi. Bilirkişinin, başta YGS sınavına giren ilk bin aday olmak üzere tüm soru kitapçıklarını inceleyerek, adaya özgü bir şifreleme olup olmadığını tespit etmeye çalıştıkları bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ