23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
iPhone 5 neden morartıyor
03 Ekim 2012 Çarşamba 11:21

iPhone 5 neden morartıyor

iphone 5 almadan önce bunlara dikkat

iPhone 5 ile fotoğraf çeken kullanıcıların "mor" kabusu, eleştirilere neden oluyor. Kamerasıyla görüntü alan kullanıcılar mor bir efektle karşılaşabiliyor. Bunun ana nedeni ise kamerayla ilgili. iPhone 5 ile fotoğraf çekmek isteyen kullanıcıların ekranda mor bir efekt görmesi sorun yaratıyor. Oysa Apple'dan yapılan açıklamada bunun olağan bir şey olduğu, sorundan kaçınmak için kamerayı ışıktan uzak tutmak gerektiği kaydedildi.Peki iPhone 5'te başka neler var?

Apple 2007 yılında çıkardığı ilk iPhone'dan sonra ilk kez ekran boyutunda değişiklige gitti. Bir önceki model olan iPhone 4'ün 3,5 inçlik ekranı iPhone 5 ile birlikte 4 inçe yükseltildi.

Yine de büyük ekran seven kullanıcıları 4,8 inçlik ekranıyla Samsung Galaxy S3 daha fazla tatmin edecek gibi görünüyor.

Apple'ın ekran büyütme kararıyla gelen en önemli sorun ise App Store'da bulunan milyonlarca uygulamanın bu boyutla uyumlu bir hale getirilmesini beklemek olacak gibi görünüyor.

Zira uyumlu olmayan uygulamalar için Apple'ın getirebildiği tek çözüm, uygulamaları ekranda ortalamak ve dış kesimleri gri bir renkle doldurmak.

Akıllı telefonlarda ağırlık sevmeyenler ise iPhone 5'in 112 gram olmasına sevinecek gibi görünüyor.

Çünkü önceden çıkan iPhone 4, 140 gram, Samsung Galaxy S3 ise 133 gramdı.

iPhone 5'in duyurulmasıyla birlikte en dikkat çekici özellik ilk kez kullanılacak olan A6 işlemci olmuştu. Önceki modelinde çift çekirdekli A5 işlemci kullanan Apple, yeni modelinde kullandığı A6 çip ile iki kat daha fazla hızlı işlem yapabilecek, iki kat daha fazla grafik performansı sağlayacak ve iki kat daha hızlı internette gezilebilecek. Tüm bunların yanında A6 işlemci fiziksel olarak A5'in yarısı.

Yeni iPhone'la birlikte daha yüksek hafıza boyutu geleceğini düşünenler hayal kırıklığı yaşadı.

iPhone 5, önceki model olan iPhone 4S ile tamamen aynı saklama alanı seçeneklerine sahip. Apple, 16 GB, 32 GB ve 64 GB seçeneklerinden iPhone 5'te de vazgeçmedi.

Öte yandan aynı hafıza seçeneklerine sahip Samsung Galaxy S3'te MicroSD kartlar aracılığıyla saklama alanı artırılabilirken, iPhone 5'te boyut artırma gibi bir seçenek bulunmuyor.

Apple'ın iPhone 5'te dokunmadığı özelliklerden birisi de kameranın megapiksel boyutu. iPhone 4S'te 8 megapiksel olan kamera, iPhone 5'te de kullanılacak.

Yeni iPhone'un en az işlemci kadar dikkat çeken bir diğer özelliği ise İOS 6 işletim sistemine sahip olacak olması. Yeni İOS'un derinlemesine bir incelemesi henüz yapılmasa da Apple 200 yeni özelliğin iPhone 5 kullanıcılarını beklediğini duyurdu.

Apple'ın iPhone 5 lansmanında duyurduğu bir diğer yenilik olan 9-pinlik Lightning bağlantısıydı. Yeni dock girişi radikal bir yenilik olmasının yanı sıra belki de iPhone 5'in en çok tartışılan özelliği oldu.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ