16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İpek coşkusu bu Cuma
01 Mayıs 2012 Salı 11:01

İpek coşkusu bu Cuma

7. Kıbrıs İpek Koza Festivali Cuma günü başlıyor

Girne Belediyesi, Yeşil Barış Hareketi ve Beylerbeyi Muhtarlığı’nın katkılarıyla düzenlenen “Kıbrıs İpek ve Koza Festivali” 4 Mayıs Cuma günü başlıyor.
Bu yıl 7’ncisi düzenlenecek ve üç gün sürecek festivalde, başta ipek ve ipek böceği yetiştiriciliği tanıtılacak ve yan ürünlerin satışı yapılacak.
 

Basın toplantısı düzenlendi

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Tayfun Çağra ve Beylerbeyi Muhtarı Ersel Tatlısu, dün saat 12.30’da Kybele Restoran’da basın toplantısı düzenleyerek festival hakkında bilgi verdi.
Toplantıda, Girne Belediyesi’nin bazı meclis üyeleri de hazır bulundu.

Aygın: Renk katmaya çalışıyoruz
Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, her yıl turizm sezonunu öncesi düzenlemekte oldukları bir dizi aktivitelerle turizme renk katmaya çalıştıklarını ifade ederek, bu yıl 7’ncisini düzenleyecekleri Kıbrıs İpek Koza Festivali’nin bu etkinliklerden bir tanesi olduğunu söyledi.

 

“Tanıtma da katkı sağlayacak”

Festivallerin, Kıbrıs Türk kültürünü yaşatma, tanıtma ve yerel ürünlerin pazarlanmasını sağlaması yanında ekonomiye de katkı yaptığını belirten Aygın, bu tür aktivitelerin yerli ve yabancı insanların yaşamına renk katması bakımından önemli olduğunu kaydetti.
 

Çağra: Beylerbeyi bölgesine özgü
Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Tayfun Çağra, festivali; dut ağaçları, ipek böceği yetiştiriciliği ve yan ürünlerinin Beylerbeyi bölgesine özgü olması nedeniyle düzenlediklerini belirtti.

 

“7 yıl önce başladı”

Çağda, Kıbrıs Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan bu olguyu yeniden canlandırmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla 7 yıl önce başlattıkları kaydetti.
 

Daha kapsamlı olmaya başladı
Festivali son yıllarda Girne Belediyesi’nin katkılarıyla daha kapsamlı düzenlemeye başladıklarını da belirten Çağra, katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.

Tatlısu’dan teşekkür
Beylerbeyi Muhtarı Ersel Tatlısu ise, bu yıl 7’ncisi düzenlenecek festivalin, köy ile ülke tanıtımına önemli katkılar yapacağını ifade ederek, gerçekleşmesine katkı koyan başta Girne Belediyesi ve Yeşil Barış Hareketi olmak üzere herkese teşekkür etti.
 

İşte festival programı
Festival, 4 Mayıs Cuma günü 18.00’de Bellapais Manastırı meydanında açılış konuşmalarıyla başlayacak. Konuşmaların ardından Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösterisi, Blue Quatret’in müzik dinletisi, Girne Tango Kulübü klasik dans gösterisi ve Latino Turco konseri yer alacak.
 

Cumartesi
5 Mayıs Cumartesi ve 6 Mayıs Pazar günü ise saat 18.00-22.00 arasında çeşitli kültürel, sanatsal aktiviteler yanında konser, folklor ve dans gösterileri yer alacak.
 

Pazar
Festival, pazar akşamı saat 20.00’de Girne Belediyesi Kent Orkestrası’nın vereceği konserle son bulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ