14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnternet uyku düzenini bozuyor
12 Temmuz 2013 Cuma 10:00

İnternet uyku düzenini bozuyor

Uyku düzenindeki bozukluk, internet alışkanlığı nedeniyle genç yaştakilerde de görülmeye başlandı

Psikiyatri uzmanı Prof.  Dr. Fuat Özgen, daha çok vardiyalı çalışanlarda ortaya çıkan uyku düzenindeki  bozukluğun, internet alışkanlığı nedeniyle genç yaştakilerde de görülmeye  başlandığını söyledi.

Uyku bozuklukları uzmanı Prof. Dr. Özgen, sabah uyandıklarında kendini  dinlenmiş hissetmeyenler, unutkanlık, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğundan  yakınanlar, eskiye göre daha çabuk sinirlenenler, kolay kilo veremeyenler ve  tansiyon sorunu olanlarda uyku bozukluğunun araştırılması gerektiğini bildirdi.
 
Uyku bozukluklarında nöroloji, göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz ve  psikiyatri uzmanlarının ortak değerlendirmesiyle çok yönlü yaklaşım sunulmasının  büyük önem taşıdığını ifade eden Özgen, şu bilgileri verdi: ”Tanımlanmış onlarca uyku bozukluğu olmakla birlikte erişkin dönemde  sıklıkla süreğen uykusuzluk (kronik insomnia), obstrüktif uyku apne sendromu,  huzursuz bacak sendromu, uykuda periyodik bacak ve kol hareketleri ile narkolepsi  ile karşılaşılır. Çocukluk ve ergenlikte ise bunların yanı sıra uyurgezerlik,  uykuda kabus bozukluğu ve uyku terörü gibi rahatsızlıklara da rastlanır.”
         
”Uyuklamak uyku bozukluğu habercisi”
En sık görülen uyku bozukluğu türünün insomnia olduğunu, bunda çoğunlukla  psikolojik faktörlerin rol oynadığını kaydeden Özgen, uyku apnesinde ise  gürültülü horlama ve gece boyunca tekrarlayan nefeste durma görüldüğünü, bu tür  rahatsızlığı olanların gün içinde uyuklama sorunu yaşadığını bildirdi.
 
Huzursuz bacak sendromunda ise hastaların genellikle yatağa girip  hareketsiz kaldıklarında bacaklarında fark ettikleri, ancak tam olarak tarif  edemedikleri rahatsız edici hislerden yakındıklarını belirten Özgen, hastalığın  tanısının klinik sorgulama ve muayene ile konulduğunu bildirdi.
 
Uykuda periyodik bacak ve kol hareketlerinin de ”Gece uykuda ortaya  çıkan bacaklar ve/veya kollarda tekrarlayıcı, istemsiz hareketler” olarak  tanımlandığını ifade eden Özgen, gece uykusu kalitesiz olduğu ve bölündüğü için  hastalarda uzun dönemde uykusuzluk, yorgunluk, sinirlilik, halsizlik, gündüz  saatlerinde uyku hali, kişilik değişiklikleri gibi belirtiler görüldüğünü  söyledi.
 
”Narkolepsi”de ise gündüz artan uyku hali ve karşı konulamayan uyku  atakları ortaya çıktığını anlatan Özgen, rahatsızlığı olanların gülme, kızma,  korku gibi duygu yaşadıklarında kas güçsüzlüğü nedeniyle aniden yere  düşebildiklerini belirtti.
         
"Gece kullanılan internet uyku düşmanı”
Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Fuat Özgen, internet alışkanlığının da uyku  düzenini bozan faktörlerin başında geldiğini söyledi.
 
İnternet alışkanlığının, özellikle gençlerin uzun saatlerini bilgisayar  başında geçirmelerine neden olduğunu ifade eden Özgen, şunları kaydetti: ”Gündüz vakitlerini okul ve işte geçiren gençler akşamlarını internet  başında harcıyor. Gece geç saatlere hatta sabaha kadar internet kullananlarda  uyku bozukluğu ortaya çıkıyor. Daha çok vardiyalı çalışanlarda ortaya çıkan uyku  düzenindeki bozukluk, internet alışkanlığı nedeniyle genç yaştakilerde de  görülmeye başlandı. Bu durum okul yaşamını olumsuz etkilediği gibi iş yaşamına  atılan gençlerde adaptasyon sorunu ortaya çıkarıyor. Uyku düzeni bozuk gençler iş  yaşamına atıldıklarında birçok güçlükle karşılaşıyor. Bu kişiler bir türlü normal  mesai düzenine alışamıyor.”
         
Gençlerde çok görülüyor
Uyku zamanının bozulmasına ”Sirkadiyen Ritim Bozukluğu” adı verildiğini  ifade eden Özgen, bu tanıma uyan, arzu edilen ve uygun zamanda uykuya geçemeyen  kişilerde ise ”Gecikmiş Uyku Fazı Bozukluğu” bulunduğunu söyledi.
 
Özgen, hastaların yüzde 90’ında yakınmaların gençlik ya da genç erişkin  çağda başladığını bildirdi.
         
Sağlıklı bir uyku için
Prof. Dr. Fuat Özgen, sağlıklı bir uyku için önerilerini şöyle sıraladı:
 
-Her gün aşağı yukarı aynı saatte kalkmaya özen gösterilmeli.
-Gün içinde yeterli ışık alan ortamlarda bulunulmalı.
 -Uyku gelince yatılmalı.
-Gece uykuya dalmakta ya da uykuyu sürdürmekte zorluk çekenler öğleden  sonraları uyumaktan kaçınmalı.
 -Kahve, sigara ve alkol özellikle akşam saatlerinde kısıtlanmalı.
-Hafta içinde belirli günlerde yürüyüş veya diğer spor aktivitelerine  zaman ayrılmalı.
-Yatmadan en az bir saat önce günlük aktiviteler bitirilip fiziksel ve  ruhsal açıdan uykuya hazır olunmalı.
-Sadece uyumak için ısı, ses ve ışık izolasyonu bakımından konforlu bir  yatak odası ortamı sağlanmalı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ