17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnsan kalmakta direneceğiz !
20 Ağustos 2011 Cumartesi 11:05

'İnsan kalmakta direneceğiz !'

Bir ay süreyle tam bir tiyatro şöleni yaşanacak! İşte ünlü sanatçıların adaya akın edeceği festivalin programı:

  

‘Tiyatro’ya doyacaksınız!

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin düzenlediği “Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin dokuzuncusu 6-30 Eylül 2011 tarihleri arasında “İnsan Kalmakta Direneceğiz” sloganıyla yapılacak.


Festival Komitesi Başkanı tiyatro sanatçısı Yaşar Ersoy, bir ay süreyle başkent Lefkoşa’da tam bir tiyatro şöleni yaşanacağını belirterek “Festival başlıyor... Kanımızı kaynatacak oyunlarla buluşacak, insani değerlerle zenginleşecek, umutlarımız bilenecek ve onurumuzla insan kalmakta direneceğiz” dedi.


Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları tüm sıkıntılara karşın halkın çağdaş kültür seviyesinde yaşaması, mutluluğu ve esenliği için kültür ve sanat faaliyetlerini sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.
 

 


6-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek


9. Tiyatro festivali önceki akşam Lefkoşa’da düzenlenen etkinlikte tanıtıldı.Etkinlikte Festival Komitesi Başkanı sanatçı Yaşar Ersoy ile Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları 6-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek tiyatro festivalinin programı ve amaçları hakkında bilgi verdiler.
 

Müzik dinletisi gerçekleştirildi


Golden Tulip Otel'de düzenlenen etkinlikte, festivalle ilgili standlar kuruldu, "Kıbrıs Türk Basınında Festival" konulu sergi açıldı, festivalle ilgili tanıtım filmi gösterildi. Ayrıca Zeliş Şenol ve Erkan Suriri ikişinin müzik dinletisi gerçekleştirildi.
 

 

Oyunlar

 

Festival süresince İstanbul Devlet Tiyatrosu “Ölüleri Gömün”, Dostlar Tiyatrosu “Nereye Gidiyoruz”, Ankara Sanat Tiyatrosu “Giderayak”, İstanbul Şehir Tiyatroları “Dullar”, Trabzon Devlet Tiyatrosu “İstibdat Kumpanyası”, İstanbul Devlet Tiyatrosu “Profesyonel”, Tiyatro Pera “Bir Dönüşün Beşlemesi” ve “Vanya Dayı” oyunlarını sahneleyecek.
 

 

Ünlü oyuncular sahne alacak

 

Tiyatro, sinema ve televizyon dünyasında tanınmış olan Selçuk Yöntem, Musa Uzunlar, Genco Erkal, Güzin Özyağcılar, Yetkin Dikinciler, Bülent Emin Yarar, Can Kolukısa, Civan Canova, Nesrin Kazankaya, Defne Halman gibi ünlü oyuncular da festival boyunca izlenecek sanatçılar arasında yer alacak.
 

 


İlk oyun “Ölüleri Gömün”

 

9. Kıbrıs Tiyatro Festivali 6 Eylül Salı günü saat 21.00’de İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Ölüleri Gömün” oyunuyla başlayacak. Bir çok ödül kazanan, günümüze de denk düşen oyun çok kalabalık bir kadroyla sunulacak.

 Tüm oyunlar YDÜ’de


9. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde tüm oyunlar YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 21.00 de başlayacak. Biletler 15 TL, kombine biletler ise 100 TL olup Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan sağlanabilecek. Bu yıl halkın talebi üzerine koltukların numaralı olacağı da belirtildi.

 

 


Atölye çalışması yapılacak


Kıbrıs Tiyatro Festivali kapsamında bu yıl gösterilerin yanında atölye çalışmaları da yapılacak
Kıbrıs Türk Tiyatro hareketine düşünsel ve uygulama alanında yeni kazanımlar sağlamak amacıyla yönetmen Yücel Erten’in yönetiminde “Reji Atölyesi”, Prof. Dr. Özdemir Nutku ve Prof. Dr. Hülya Nutku yönetiminde ise “Metin Dramaturgisi ve Sahneye Yansıması Atölyesi” gerçekleştirilecek. Atölye çalışmalarına katılmak isteyenlerin Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’na başvurabilecekleri belirtildi.
 

 


Bulutoğluları: Sanat ana görevlerimiz arasında


Lefkoşa Belediyesi ve Festival Onur Başkanı Cemal Bulutoğluları Lefkoşa Türk Belediyesi’nin çağdaş belediyecilik anlayışı çerçevesinde kültür ve sanat çalışmalarını yürütmeyi ana görevleri arasında gördüğünü belirterek, kültür ve sanatın toplumların yaşamındaki önemini vurguladı.
 

 

“Kültür etkinliklerini sürdüreceğiz”


“Lefkoşa Türk Belediyesi tüm sıkıntılara karşın halkımızın çağdaş kültür seviyesinde yaşaması, mutluluğu ve esenliği için kültür ve sanat etkinliklerini sürdürmekte kararlıyız” diyen Bulutoğluları, tiyatro festivalini toplumun yüz akı olarak niteledi.


Bulutoğluları, yapılmakta olan modern tiyatro binasının gelecek yıl tamamlanacağını da söyledi.
 

 

Ersoy: Oyunlar kanımızı kaynatacak

 

Festival Komitesi Başkanı Yaşar Ersoy, sıkıntılar ve çalkantılar yaşanan bir dönemde, “İnsan kalmakta Direnmek” sloganıyla tiyatro festivali düzenlendiğini belirterek “Kanımızı kaynatacak oyunlarla buluşacak, insani değerlerle zenginleşecek, umutlarımız bilenecek...ve onurumuzla İnsan kalmakta direneceğiz” dedi.


“İnsan kalmakta direnmek için inadına tiyatro festivali yaptıklarını söyleyen Ersoy, özetle şu ifadeleri kullandı:“Amacı ve konusu insan olan tiyatro”

 

“Dünyanın yok olma pahasına giriştiğimiz sınırsız ve arsız tüketim çılgınlığına; bizi çıldırtan her şeyden çok hasta eden medya bağımlısı tüketim odaklı kültüre; bakış açımızı, bilgimizi, beğenimizi, arzularımızı tektipleştiren birbirinin benzeri görüntüleri beynimize işleyen medya medyamacılığına; imal edilmiş istekler ve yönlendirilmiş duygular dünyasında bireylerin ve toplumların özbenliğinden kopartılmaya çalışılmasına; metalar dünyasından insansızlaştırılan, metalaşan insana karşın insanı insanla anlatan, malzemesi insan, amacı insan, konusu insan olan tiyatro sanatının festivalini yapmak, paylaşmak insan kalmakta direnmektir.

 

 

Oyunlar


Festival programına göre, İstanbul Devlet Tiyatroları’nın 6 Eylül Salı “Ölüleri Gömün”; 9 Eylül 2011 Cuma günü “Profesyonel”; 12 Eylül Pazartesi İstanbul Şehir Tiyatroları’nın “Dullar”; 15 Eylül 2011 Perşembe günü Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun “İstibdat Kumpanyası”; 19 Eylül 2011 Pazartesi günü Ankara Sanat Tiyatrosu’nun “Giderayak”; 22 Eylül Perşembe ve 23 Eylül Cuma Dostlar Tiyatrosu’nun “Nereye Gidiyoruz” ve Tiyatro Pera’nın 27 Eylül Salı günü “Quintet – Bir Dönüşün Beşlemesi” ile 30 Eylül Cuma günü “Vanya Dayı” isimli oyunları sahnelenecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ