19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiltereden Kenyaya işkence tazminatı
07 Haziran 2013 Cuma 11:45

İngiltere'den Kenya'ya işkence tazminatı

Sömürge dönemindeki işkenceler sebebiyle İngiltere tazminat ödeyecek

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague sömürge döneminde yapılan işkenceler sebebiyle 20 milyon pound ödeneceğini açıkladı.

İngiliz hükümeti, 1950’lerde eski kolonisi olan Kenya’da Mau Mau isyanı sırasında işkenceye maruz kalanlara yaklaşık 20 milyon sterlin tazminat ödeneceğini belirtti.

1950’li ve 60’lı yıllarda İngiliz yönetiminde olan Kenya’da yaşanan ayaklanmada binlerce kişi öldürülmüştü.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, 5 bin 228 mağdur için 20 milyon sterlin ödeme yapılacağını kaydetti. 

Hague Kenya'nın başkenti Nairobi de işkence gören Kenyalılar için anıt yapılması konusunda destek vereceklerini belirtti.

İşkence görmüş Kenyalılar ödenecek tazminatın çektikleri acının karşılığı olamayacağını düşünse de özrün geç de olsa gelmesinden memnun 

5 binden fazla Kenyalı, İngiliz yönetimi döneminde Kenya'da kötü muameleye maruz kaldığını belirterek tazminat talep ediyordu.

Londra'daki Yüksek Mahkeme geçen yıl, İngiliz kolonisi yetkilileri tarafından işkenceye maruz kaldıkları gerekçesiyle şikayetçi olan üç Kenya vatandaşının dava açma isteklerini kabul etmişti.

Davacı Kenya vatandaşlarından Paulo Muoka Nzili, gözaltındayken hadım edildiğini, Wambuga Wa Nyingi birçok kez dövüldüğünü, Jane Muthoni Mara ise cinsel tacize uğradığını söylemişti.

1950'li ve 60'lı yıllarda İngiliz yönetiminde olan Kenya'da yaşanan ayaklanmada binlerce kişi öldürülmüştü. Kenya, 1963'te bağımsızlığını kazanmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ