17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmkansızlıklara rağmen sahip çıkıyorlar
02 Mayıs 2011 Pazartesi 10:49

İmkansızlıklara rağmen sahip çıkıyorlar

Yaşadığı birçok sıkıntıya rağmen, öğrencilerine her anlamda eğitim vermeye devam eden bir okul...

Rana SARRO- Güzelyurt

 

Tepebaşı İlkokulu’ndaki öğretmen ve müdür eksikliğine rağmen öğrencilerin eğitimini aksatmadan devam ettiren okul öğretmenleri, Haberdar’a Tepebaşı İlkokulu’nun durumunu anlatarak, gelen yardımlarla hizmet verdiklerini kaydettiler.

 

Bölgeye 1937 yılından eğitim hizmeti veren Tepebaşı İlkokulu, bugün 8 sınıf öğretmeni, 3 branş öğretmeni ve bir sorumlu öğretmenle, öğrencilere en iyi düzeyde eğitim verilmeye devam ediyor.

 

Müdür ve müdür muavininin görev almadığı okulda, Tepebaşı, Akdeniz, Çamlıbel ve Koruçam’dan gelen 128 öğrenci eğitim görüyor.

 

Tepebaşı İlkokulu’nda, 10 yıldır eğitim hizmeti veren Zeynephan Keleş, okulda sorumlu öğretmen görevini yürütüyor.

 

Ana sınıf öğretmenliği yanında sorumlu öğretmen statüsündeki Keleş’in okulda aynı zamanda müdürlük görevini de yürütmesi takdirle karşılanıyor.

 

 

“Veliler şikayetçi”

 

Müdür kadrosunun bir türlü doldurulamadığı Tepebaşı İlkokulu’nda, sorumlu öğretmen statüsündeki Zeynephan Keleş, bu görevi de üstlenmiş durumda. Okulda sekiz sınıf öğretmeninden birisinin de kendisi olduğunu belirten Zeynephan Keleş, aynı zamanda ana sınıf öğretmenliği yaptığını da kaydediyor.

 

Okulda müdür muavini kadrosunun hiçbir zaman doldurulmadığını vurgulayan Keleş, geçen yıl müdürün tayin olmasıyla, bu yıl müdür kadrosunun boş olduğunu belirtiyor.

 

Okulda birçok görev üstlenmenin zorluklarına değinen Keleş, bu durumdan velilerin de şikâyetçi olduğunu belirtiyor.

 

Tepebaşı İlkokulu’nun, idari binaya da sahip olması gerektiğini Haberdar’a anlatan Keleş, öğretmenler ve müdür odasının çok kısıtlı bir binaya alanda olduğunu aktarıyor.

 

 

“Fakir öğrencilerin ihtiyaçları karşılanıyor”

 

Okul aile birliğinin katkılarından söz eden sorumlu öğretmen Keleş, okulun ihtiyaçlarının karşılandığını ifade ederek “Çok iyi işler yapıyoruz. Okul için katkı sağlayacak organizasyon yapılıyor. Çay partileri, yemekler düzenleniyor ve biletler basılıyor. Bununla da fakir öğrencilerin ihtiyaçları karşılanıyor” şeklinde konuşuyor.

 

Okulun, 4 yaş grubunda pilot okul seçildiğini söyleyen Keleş, tam bir eğitim verilmesi için okulun merkezileştirildiğini kaydediyor.

 

 

“Güzel bir görünüme kavuşturduk”

 

Okulun bakım ve onarımında asker ve belediyenin büyük katkıları olduğunu vurgulayan Zeynephan Keleş, bu yıl Girne Amerikan Üniversitesi, Türkçe Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin Tepebaşı İlkokulu’nu boyattıklarını ve çok güzel bir görünüme kavuşturduklarını söylüyor.

 

Keleş, Okulun her türlü ihtiyaçlarını karşılamak yanında, okula sıfırdan yeni ve modern bir tuvalet binası yaptıran belediyenin, 4 yaş grubuna da lavabo yaptırmak niyetinde olduğunu da belirtiyor.

  

 

Okul öğretmeni Yeşer Arıkbuka

“Öğrenciler ilgisiz”

 

Tepebaşı İlkokulu’nda teknolojik açıdan birçok eksiklik olduğunu söyleyen öğretmen Yeşer Arıkbuka, öğretmen eksikliği olduğuna da dikkat çekiyor. Okulda, resim öğretmeni eksikliği olduğunu söyleyen Arıbuka, öğretmenlerin gereğinden fazla mesai yaptığını anlatıyor.

 

Öğrencilerin derslere ilgisiz olduğunu Haberdar’a açıklayan Yeşer Arıkbuka, okulun merkezden uzak olmasının da bu konuda etkili olduğunu söylüyor. Okulda müdür sıfatında birinin olmadığını hatırlatan öğretmen Arıbuka, sorumlu öğretmenin hem müdürlük görevi hem de ders vermesinin sıkıntı yarattığını kaydediyor.

 

 

Okul öğretmeni Süleyman Oğuz

“Geçen yıla göre iyi konumdayız”

 

Okulda 11 yıldır hizmet veren İngilizce Öğretmeni Süleyman Oğuz ise, okuldaki eksikliklerin geçen yıllara nazaran giderildiğini belirtiyor.

 

Lapta Belediyesi ve askerin okula büyük katkısı olduğunu söyleyen Süleyman Oğuz, bazı üniversite öğrencileri tarafından da okul için çalışmalar yapıldığını anlatıyor.

 

Oğuz, Lapta Belediyesi’nin okula yeni tuvaletler yaptırdığını, bazı üniversite öğrencilerinin de okulun duvarlarını boyattıklarını söylüyor. “Yıllardır en büyük sıkıntı okulun resim öğretmeni olmaması. Dolayısıyla mevcut öğretmenler ekstra ders veriyor ancak bunun ödeneği yok” diye konuşan Süleyman Oğuz, öğrencileri sosyal anlamda beslediklerini ve civar bölgelere sık sık gezi ve pikniklere düzenlediklerini kaydediyor.

 

 

Okul öğretmeni Gizem Önderol

“Gelecek sene ne olacak”

 

Öğretmen Gizem Önderol da, okulda teknolojik eksiklikler olduğundan bahsederek, fotokopi, printer, faks cihazlarının yetersiz ya da eksik olduğunu anlatıyor. Tepebaşı, Akdeniz, Çamlıbel, Koruçam’dan 4 yaşındaki öğrencilerin Tepebaşı İlkokulu’nda eğitim gördüklerini hatırlatan Önderol, 4 yaş grubu için, tek şube olmasından dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını kaydediyor. Önderol, bu yıl sınıf sayısının ikiye çıkarıldığını da sözlerine ekliyor.

 

Gelecek yıl durumun ne olacağını bilemediklerini söyleyen Önderol, 4 yaş grubu öğrencileri için iki sınıfın şart olduğunu, Çamlıbel’de açılacak 4 yaş grubu şubesinin açılması daha yararlı olacağını da vurguluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ