15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmkansızlıklara rağmen EĞİTİM SÜRÜYOR
20 Nisan 2011 Çarşamba 10:32

İmkansızlıklara rağmen EĞİTİM SÜRÜYOR

Onlarca olumsuzluğa rağmen eğitime hizmet eden bir okul Dipkarpaz İlkokulu...

AYŞE BULUT

 

Dipkarpaz İlkokulu, onlarca soruna rağmen Kuzey Kıbrıs’ın en uç noktasında çocuklara en iyi eğitimi verebilmek için bünyesindeki öğretmen kadrosuyla çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Dipkarpaz İlkokulu’nu ziyaretimizde görüştüğmüz Okul Müdürü Sezgin Hamzaoğluları

221 öğrenci bulunan okulda 18 öğretmen ve bir müdürle eğitim verildiğini belirtti. “3 hademli okulumuza mutlaka her yıl yeni öğretmen geliyor” diyen Hamzaoğluları resim-müzik-branş öğretmenliği de yaptığını belirterek bugün okulda 13 derslik bulunduğunu ve 4 yaş grubu çocuklara bir şubede, ana sınıf, 1, 2, 3, 4 ve 5’inci sınıflara ise ikişer şubede eğitim verildiğini anlattı.

Dersliklerin öğrenci sayısına göre yeterlli olduğunu dile getiren Okul Müdürü, okulun karşısında bulunan ve lojman olarak kullanılan binanın da yakın bir zamanda Güvenlik Kuvvetleri’nin de desteği ile okul öncesi eğitim için hizmete konulacağını ifade etti.

Okulda müdür muavini ve sekter bulunmadığına ve bunun önemli ve doldurulması gereken bir eksikllik olduğuna da vurgu yapan Sezgin Hamzaoğulları, Öğretmenlerin özverili çalışmaları ile açığın şu anda hissedilmediğini ifade etti.

Okulda çocukların alişveriş yapabileceği bir kantin, araştırma yapabilecekleri bir kütüphanenin de bulunduğuna dikkat çeken Okul Müdürü Hamzaoğluları, çok amaçlı bir de sınıfları bulunduğunu anlattı.

Okul Aile Birlikleri’nin de canla başla çalıştığını ifade eden Okul Müdürü, Milli Eğitim Bakanlığı, Dipkarpaz Belediyesi, GAÜ ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın okula büyük destekleri olduğunu ve kendilerine müteşekkür olduklarını ifade etti.

 

 

Sınıflarımıza mermer döşenecek

 

Okuldaki 7 sınıfın altının beton olduğunu belirterek, ancak Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan bu sınıfların memerle örüleceği sözü aldıklarını dile getiren Hamzaoğluları, müdür muavini ve muavin odasına da ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

 

 

Bilgisayarlı eğitim yapılıyor

 

Hamzaoğluları, okulda bilgisayarlı eğitim yapıldığını, GAÜ’nün okula 20 adet bilgisayar verildiğini, bakanlığın bilgisayar masa ve sandelyesi göndereceğini ifade etti.

 

 

Sosyal faaliyetler yapılıyor

 

Sezgin Hamzaoğluları, okulda tiyatro, halk dansları, müzik, dans, bilgisyar, satranç, izcilik, kütüphane, spor branşlarında haftanın iki günü çalışma yapıldığını dile getirdi.

 

 

Kapalı spor salonuna ihtiyaç var

 

Okulda derslik eksikliği bulunmadığını ancak, ambar binasına ihtiyaç duyulduğunu aktaran Hamzaoğluları, etkinliklerin yapılabilmesi için bir kapalı spor salonu olmasının okul öğrencileri için iyi olacağını belirtti.

 

Bakanlığımız okulumuzu boyadı

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2010-2011 eğitim ve öğretim yılı başlamadan okulun iç ve dışının boyandığını dile getiren okul müdürü, öğrencileri için ellerinden geleni yaptıklarını da sözlerine ekledi.

 

 

ÖĞRETMENLER NE DEDİ?

 

İncilay Atalay (2.Sınıf Öğretmeni):

 

“İkinci sınıf öğretmenliği yapıyorum. Okulumuzdaki en önemli sorunlar içerisinde özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için öğretmen olmamasıdır. Okul bünyesinde veya Dipkarpaz’a yakın bir yerde öğretmen olması şart. Bu hem biz öğretmenler hem de öğrenciler yararına olur.”

 

 

Osman Oğuz (5. Sınıf Öğretmeni):

 

“Okulumuzdaki en önemli sorunlardan biridi de sınıflarda ısıtma ve soğutma sisteminin olmayışıdır. Özellikle kış aylarında sınıflarımız çok soğuk oluyor. Sınıfta lahana gibi sarılarak ders yapmak zorunda kalıyoruz. Okulda bir de teşekküllü laboratuvar gereksinimi var, malzemelerimiz var ancak bina veya oda ihtiyacı var.”

 

 

ÖĞRENCİLER NE DEDİ?

 

Kadir Abacılar (5. Sınıf):

“Okulumuzda sorunumuz yoktur. Uzman asker olmak istiyorum.”

 

Berzan Erkan (5. Sınıf):

“Okulumuzdan memnunum. Berber olmak istiyorum.”

 

Mehmet Yıldızhan (5. Sınıf):

“Okulumuzdan memnunum. Polis olmak istiyorum. Fen dersini seviyorum. Okulumuzda sorun yoktur.”

 

Murat Çobanoğlu (5. Sınıf):

“Okulumuzda derslerim iyi geçiyor. Matamatik dersini seviyorum. Gemi kaptanı olmak istiyorum.”

 

Volkan Sönmez (5. Sınıf):

“Okulumuzdan çok memnunum. Matamatik dersini çok seviyorum. Büyüyünce polis olmak istiyorum.”

 

Rezan Duran (4. Sınıf):

“Okulumu seviyorum. Matamatik dersini seviyorum. Polis olmak istiyorum.”

 

Cansel Dağ (4. Sınıf):

“Gelecekte , öğretmen olmak istiyorum . Okulumu çok seviyorum.”

 

Hasret Duran (4.Sınıf):

“Okulumdan çok memnunum. Hemşire olmak istiyorum.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ