20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk kez tam uzlaşı!
15 Nisan 2011 Cuma 15:52

İlk kez tam uzlaşı!

“Uluslararası anlaşmalar” konusunda tam uzlaşma

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ile Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın Özel Temsilcisi Yorgo Yakovu’nun dün yaptıkları görüşmede, “uluslararası anlaşmalar” konusunda tam bir uzlaşmaya vardılar.

 

TAK muhabirinin edindiği bilgiye göre Özersay ile Yakovu’nun dünkü görüşmesine BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ile Kıbrıs’taki Misyon Şefi Lisa Buttenheim de katıldı.

 

Tam bir mutabakat sağlandı

 

Tarafların dünkü görüşmede sadece “Uluslararası Anlaşmalar” başlığı üzerinde durdukları ve bu konuda tam bir mutabakat sağladıkları bildirildi.TAK muhabirinin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre varılan uzlaşma çerçevesinde kapsamlı çözümün yürürlüğe girmesi öncesinde gerek Rum tarafının gerek KKTC’nin üçüncü ülkelerle yaptıkları uluslararası anlaşmalar, çözüm anlaşmasına ters olmadığı sürece yeni ortaklığa taşınacak ve bu anlaşmalar yürürlükte kalarak Birleşik Kıbrıs için bağlayıcı olacak. Bu anlaşmalar adanın tamamında uygulanacak.

 

Kapsamlı bir belge

 

Anlaşmalar konusunda bugün üzerinde uzlaşmaya varılan yakınlaşma kâğıdının 3-4 sayfalık kapsamlı bir kâğıt olduğu da bildirildi.

 

Özersay: Memnunuz

 

Öte yandan haberi doğrulaması istenen Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, “İlerleme olduğu doğru... İlerleme sağlanmasından memnunuz” demekle yetindi.Özersay, başka bir soru üzerine dünkü toplantıda “polis” konusunun ele alınmadığını ve bu konun önümüzdeki hafta Salı günü saat 15:00’te değerlendirileceğini açıkladı. Kudret Özersay, söz konusu toplantıda polis konusunda Türk ve Rum önerilerinin müzakere edilmesini bugünkü toplantıda kararlaştırdıklarını da kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ