19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk duruşma yapıldı
31 Mart 2011 Perşembe 11:26

İlk duruşma yapıldı

Asbank soygunu ile ilgli ilk duruşma dün yapıldı.

 Devrim Eyyubi

 

Girne, Karaoğlanoğlu Asbank Şubesine önceki gün silahlı soygun düzenleyerek 15 bin TL çalan ve polis tarafından 4 saat içinde tespit edilerek gözaltına alınan zanlı Fahri Baran dün yargı huzuruna çıkarıldı.

Baran hakkında soruşturma maksatlı 2 gün tutukluk emri temin edildi.

Mahkemede olayla ilgili bulguları aktaran Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli Polis Müfettiş Muavini, zanlı Fahri Baran’ın 20 Mart tarihinde Girne, Karaoğlanoğlu Asbank şubesinde meydana gelen “Silahlı soygun, yetkili makamdan izinsiz kanunsuz silah taşıma, kanunsuz silah ithali, kanunsuz patlayıcı madde tasarrufu” suçlarından metal der olduğunu söyledi.

 

Başka bankaya da gitti

Zanlının 29 Mart tarihinde saat 10.30 sularında Türk Bankası Karaoğlanoğlu şubesine gittiğini söyleyen Müfettiş Muavini, Türk Bankası’ndan 15 bin TL kredi çekmek istediğini ve şarlarının ne olduğu hakkında bilgi aldığını anlattı.

Türk Bankası’ndan bilgileri almasının ardından yine ayni bölgede bulunan Asbank şubesine zanlının gittiğini belirten polis, zanlının Asbank yetkililerinden 15 bin TL kredi çekmek için gerekli bilgileri aldığını ve bankadan ayrıldığını kaydetti.

Daha sonra zanlının 11.30 sularında tekrardan Asbank şubesine geldiğini belirten Polis Müfettişi, kredi koşullarını anlamadığını ve tekrar anlatmalarını istediğini ve bilgileri almasına müteakip bankadan ayrıldığını söyledi.

 

Krediyi alamayınca tabanca çekti

Saat 11.50 sularında zanlı Fahri Baran’ın bankaya yeniden geldiğini anlatan polis, kredi başvurusuna ret cevabını alınca zanlının tasarrufunda bulundurduğu 8 milimetre çapındaki Akrep Mini marka kuru sıkı tabancayı banka veznesinde bulunan Deniz Turmen’in göğüs seviyesine dayadığını ve önünde bulunan paraları elinde tuttuğu beyaz kırmızı yazılı poşet içerisine koymasını istediğini kaydetti.

O anki korkuyla veznedeki parayı alarak vezneden kaçan Deniz Türmen’i takip eden zanlı Baran’ın söz konusu silahı Türmen’in başına dayayarak sol elindeki 15 bin TL’yi çantaya koymasını istediğini ve parayı alarak olay yerinden koşarak kaçtığını söyledi.

 

Bölgedeki kameralardan tespit edildi

Olayın polise intikal edilmesinin ardından saat 12.00 sularında olay yerine gittiklerini belirten polis müfettiş muavini, banka memurlarından ve bölgede bulunan kamera kayıtlarından söz konusu suçu işleyenin Alsancak’ta sakin Fahri Baran olabileceği hakkında bulgu yaptıklarını anlattı.

Fahri Baran’ın ikametgahına gittiklerini kaydeden polis, zanlının evde tespit edilerek gözaltına alındığını ve ilk nazarda yapılan soruşturmada zanlının parayı kendisinin çaldığını ve işlediği suçtan çok pişman olduğunu belirttiğini kaydetti. Olayda kullanılan kuru sıkı tabancayı ikametgahı içindeki kırmızı renk koltuğun altına sakladığını itiraf ettiği söyleyen polis, silahı zanlının söylediği yerde bulduklarını söyledi.

 

15 bin TL’nin 95 TL’sini harcadı

Yürütülen soruşturma kapsamında olayda çalınan paranın yine ayni evde bulunduğunu kaydeden ve 95 TL’sinin zanlı tarafından harcandığına dikkat çeken polis, zanlının olay gününden önce Girne’deki bir firmadan araba kiraladığını ve olay günü banka yakınlarında bulunan Mezarlık bölgesine gizlediğini dile getirerek, zanlının soygun suçunu işledikten sonra kiralık araçla Alsancak’a gittiğini söyledi.

 

Berbere gitmiş

Soygun olayının ardından zanlının söz konusu 95 TL’yi çeşitli yerlerde harcadığını itiraf ettiğini dile getiren Polis Müfettişi, zanlının berbere gittiğini ve tıraş olduğunu söyledi.

 

Soruşturma sürüyor

Zanlı hakkında başlatılan soruşturmanın daha 24 saati doldurmadığını kaydeden polis, soruşturma kapsamında 7 kişiden ifade temin edildiğini ve daha alınması gereken birçok ifadenin, incelenmesi gereken birçok video kaydının olduğunu neden göstererek tahkikatın selameti açısından zanlının 2 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlının olayla bağlantılı olabileceğine bulgu yapan Girne Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Melek Esendağlı, işlenen suçun çok ciddi bir suç olduğunu belirterek, polisin olayla ilgili soruşturmasının selameti adaletin erken tecellisi için zanlının 2 gün süreyle poliste tutuklu kalmasın emretti.

 

Zanlı ailesinden basın mensuplarına engel

Dün yargı huzuruna çıkarılan zanlıyı görüntülemek isteyen basın mensupları zanlı yakınları tarafından engellendi.

Fotoğraf çekmek için bekleyen basın mensuplarına hakaretlerde bulunan zanlı yakınları, zanlıyı görüntülemeye çalışan muhabirlerin önüne geçerek görüntü almalarını engellemeye çalıştı. Polisin zanlı yakınlarına ihtarda bulunmasıyla olay daha fazla büyümeden tatlıya bağlandı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ