19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“İlaç herkesin hakkıdır”
19 Nisan 2011 Salı 11:37

“İlaç herkesin hakkıdır”

CTP-BG Kadın Örgütü, hastane önünde eylem yaptı

İnsanların sağlık hakkının yalanlarla ellerinden alındığını öne süren Sibel Sorakın, Hasta Hakları Günü’nde “En temel hakkımızı istiyoruz” dedi…

 


CTP-BG Kadın Örgütü, dün sabah Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği önünde “İlaç Herkesin Hakkıdır” sloganıyla eylem yaptı.


Hasta Hakları Günü’nde “hastanelerdeki ilaç sorununu” eleştirildiği eylemde, CTP-BG’li kadınlar vatandaşlara broşür dağıttı.


Eylemde dağıttıkları broşürü okuyan CTP - BG Kadın Örgütü Başkanı Sibel Sorakın, anayasa gereği, devletin herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesi ve tıbbi bakım görmesini sağlamakla görevli olduğunu hatırlatarak, “Ancak gelinen aşamada mevcut UBP Hükümeti, doktora ve ilaca ulaşımı neredeyse imkânsız duruma getirmiştir” dedi.“İlaç paraları zamanında ödenmiyor”

 

Hastaların tedavisi için olmazsa olmaz, hayati öneme haiz ilaçların uzun zamandır devlet hastanelerinin eczanelerinde bulunmadığını kaydeden Sorakın, İlaç Kurulu kararıyla özel eczanelerden alınan ilaçların paralarının da zamanında ödenmediğini ve vatandaşların sıkıntı yaşadığını söyledi.


Sorakın, “iktidara gelirken herkese çağdaş, etkin, kolay ulaşılabilen, güler yüzlü sağlık hizmeti vereceğini söyleyen UBP’nin hastaların istediği eczaneden ilaç alabileceğini vaat ettiğini, ancak bunları yerine getiremediğini” savunarak, “Masal bitti, iki yılda var olan sistemi de dağıtarak, doktora ve ilaca ulaşılabilirliğin önüne set çektiler” iddiasında bulundu.“Sağlık hakkımızı”

 

Sibel Sorakın, insanların sağlık hakkının yalanlarla ellerinden alındığını öne sürerek, “En temel hakkımızı istiyoruz; sağlık hakkımızı…” diye konuştu.


CTP - BG Kadın Örgütü olarak hastanelerdeki ilaç eksikliğinin takipçisi olacaklarını da ifade eden Sorakın, “İnsanlarımız bu eksikliği o kadar bir kanıksadı ki, nasılsa bulamayız diye hastane eczanelerine sormuyor bile. Hasta Hakları Günü’nde bunlara dikkat çekmek istedik. Hasta vatandaşlarımızın baskılar yüzünden dile getirmekten korktuğu şikâyetlerini de dinledik” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ