22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İktidarın sırtını sıvazladı
20 Nisan 2011 Çarşamba 14:08

İktidarın sırtını sıvazladı

Karoyan, DİKO’nun görüşlerini basın toplantısıyla açıkladı

Kıbrıs Rum Yönetimi Meclis Başkanı Marios Karoyan’ın, 22 Mayıs’ta Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek milletvekilliği genel seçimleri ışığında, önceki gün bir basın toplantısı düzenleyerek, partisi DİKO’nun Kıbrıs sorunu, enerji ve savunmayla ilgili görüşlerini ortaya koyduğu belirtildi.


 

“Başkan B planını unutma”


Haberi; “Başkan; B Planını Unutma” başlığıyla veren Politis gazetesi, DİKO Başkanı Marios Karoyan’ın elverişsiz gelişmelere meydan verilmemesi ve bunların önlenmesi amacıyla Kıbrıs sorununda bir B planı şekillendirilmesi, Türkiye’nin yeniden “sanık sandalyesine oturtulması”, aynı zamanda Kıbrıs sorununun yeniden doğru zemine yerleştirilmesi gerektiği üzerinde durduğunu yazdı.

 


 

“Açıklamaktan kaçınıyor”


Karoyan’ın önceki gün partisinin Kıbrıs sorunundaki görüşlerini ortaya koyduğunu, fakat DİKO’nun atıfta bulunduğu B planını tam anlamıyla açıklamaktan kaçındığını kaydeden gazete, Karoyan’ın sadece “diplomatik ve siyasi anlamda önleyici faaliyetler ortaya çıkması, ittifaklarının ve işbirliklerinin güçlenmesi, aynı zamanda çıkarların hem kendi bölgelerinde, hem de özellikle AB’de ilişkilendirilmesinden” söz ettiğini belirtti.


 

“Uzlaşma, karşılıklı ve adil olmalı”


Kıbrıs sorununun çözüm şekli konusunda ise, DİKO’nun tarihi bir uzlaşma; (yani) iki kesimli - iki toplumlu federasyon çözümü için hazır olduğunu dile getiren Karoyan, uzlaşmanın karşılıklı ve adil olması gerektiğine dikkati çekti.
 

 

 

İktidar gibi konuştu


Önceki gün “daha çok iktidar gibi konuşan” Karoyan’ın, Hristofyas’ı eleştirmekten kaçınmadığını ekleyen gazete, Karoyan’ın, partisi DİKO’nun, Başkan Hristofyas’ın “müzakerelerin yeniden başlamasını 8 Temmuz şartları ve koşulları zeminine koyması gerektiği” konusundaki ısrarının haklılığından söz ettiğini ifade etti.


Müzakerelerin, Kıbrıs sorununun ikincil boyutlarında küçük öneme sahip sonuçlar verdiğini öne süren Karoyan, Türkiye’nin uzlaşı ruhu sergilemesi gereken meselelerde ise hiçbir ilerleme yaşanmadığını savundu.
 

 

“Geri çekmesi mümkün değil”


Partisinin, Başkan Hristofyas’ın; dönüşümlü başkanlık, ağırlıklı oy ve 50 bin TC kökenlinin kalmasına ilişkin önerilerinin geri çekilmesine dair görüşü üzerinde de duran Karoyan, bu görüşlerin şu an geri çekilmesinin çok mümkün ve gerçekçi olduğunu söyledi.


Başkan Hristofyas’ın geçtiğimiz Cuma günü Kıbrıs sorunuyla ilgili düzenlediği basın toplantısı çerçevesinde, DİKO’ya atfen; müzakere masasındaki önerileri yeniden şekillendirebileceği, verimli kılabileceği veya bunların yerine başka öneriler koyabileceği taahhüdünü yinelediğine işaret eden Karoyan, bu konuyu birçok kez Hristofyas’la görüştüklerini belirtti.


Hristofyas’ın, bir miktar TC kökenlinin kalması hususunda, bazı ilke tezleri ve bir çerçeve ortaya koyduğunu ifade eden Karoyan, bunun (Hristofyas’ın) geçmişteki önerisiyle hiçbir ilgisi olmadığını belirtti.
 


Enerji konusu

Konuşmasında, enerji konusuna da değinen Karoyan, Rum tarafının, jeopolitik ve jeostratejik değere sahip güçlü ve etkili silahlar (yetkiler) elde edebilme olanaklarına sahip olduğu inancını dile getirdi.


Rum tarafının, geniş çaplı uluslararası petrol ve doğal gaz ağlarına katılmasının talep edilmesini de öneren Karoyan, savunma ve güvenlik konusunda ise, DİKO’nun, Rum tarafının “Barış İçin Ortaklık Programı”na katılmasına ilişkin görüşünü yineledi.
 

 


Eleştiri oklarının hedefi DİSİ ve EDEK

 


DİKO Başkanı Marios Karoyan’ın, önceki gün düzenlediği basın toplantısı çerçevesinde, uzun bir zamandan sonra “yine iktidar gibi konuştuğu” yorumunda bulunan gazete, Karoyan’ın ana muhalefet DİSİ ve Sosyal Demokratlar Hareketi EDEK’e eleştirilerde bulunduğunu kaydetti. Ana muhalefet DİSİ’nin, Kıbrıs sorununun seçim öncesi tartışmalarının dışında kalmasına dair önerisiyle hem fikir olmadığını dile getiren Karoyan, DİSİ’nin konuyu tartışmaktan kaçınmak istediğini, çünkü (DİSİ’nin) Kıbrıs sorunu çözüm çabalarıyla ilgili olarak izlemekte olduğu ve izlediği politikalara eşlik eden birçok soru işareti olacağını savundu.


 

“DİSİ’yle ters Hristofyas’la hemfikir”


DİKO’nun; DİSİ’nin müzakerelerin genişletilmesi hususundaki önerisiyle de hem fikir olmadığını dile getiren Karoyan, bu konuda Rum Yönetimi başkanıyla hem fikir olduklarını ifade etti.
 

 

“Yanıt gecikmedi”

Karoyan’ın, Kıbrıs sorununu “popülist bir eleştirinin suçsuzluk kanıtına çevirmeye çalıştığı” gerekçesiyle EDEK partisini eleştirdiğini de yazan gazete, EDEK’in bu eleştiriye yanıtının gecikmediğini ekledi.


Karoyan’ın EDEK’le tam da şu an yeni bir cephe açmayı seçmesinin; Kıbrıs sorunu yüzünden EDEK’e daha yakın duran DİKO seçmenlerinin “yeniden yurda döndürülmesi” çabasıyla ilgili olduğunu yazan gazete, Sosyal Demokratlar’ın ise “kazançlarını sağlamlaştırmaya çalıştıklarını” kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ