12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki halk da evet demeli
03 Nisan 2011 Pazar 21:51

'İki halk da evet demeli'

Eroğlu: “Samimiyetle söylemem gerekirse, anlaşma noktasından oldukça uzaktayız”

Kıbrıs’ta liderler arasında varılacak bir anlaşmanın iki halkın da onaylayabileceği bir anlaşma olması gerektiğini, aksi takdirde ortaya çıkacak anlaşmanın “ölü” olarak doğacağını belirten Eroğlu: “Samimiyetle söylemem gerekirse, anlaşma noktasından oldukça uzaktayız” dedi…
 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunabilmesi amacıyla sürdürülen müzakerelerde, anlaşma noktasından oldukça uzakta olduklarını belirtti.
Eroğlu, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra önünde 6 başlık bulduğunu, ancak kendisinden önce de bu başlıkların hiçbirinde anlaşmaya varılmadığını, yaptığı görüşmelerde de bu başlıklardan “Ekonomi” haricinde bir ilerleme olmadığını belirterek, Kıbrıs’ta bulunacak bir anlaşmada geçmişin göz ardı edilemeyeceğini vurguladı.


Kıbrıs’ta liderler arasında varılacak bir anlaşmanın iki halkın da onaylayabileceği bir anlaşma olması gerektiğini, aksi takdirde ortaya çıkacak anlaşmanın “ölü” olarak doğacağını ifade eden Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının haklarını korumayan ve onay vermeyeceği hiçbir anlaşmanın altına imzasını atmayacağını belirtti.
 

KKTC tüm organlarıyla çalışıyor


Eroğlu, KKTC’nin bir devlet olarak tüm organlarıyla çalıştığını, demokrasisinin son derece gelişmiş olduğunu, Türkiye haricinde tanınmadığını, ancak bunun KKTC’nin yok olduğu anlamına gelmediğini belirterek, Kıbrıs’ta ortaklık kurulana kadar KKTC’nin uygulamalarının geçerli olacağını, bir anlaşma olacaksa da kırmızıçizgisinin; Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dün Güzelyurt bölgesini ziyaret etti. Beraberindeki heyetle Güzelyurt’ta her hafta kurulan açık pazarı gezen Cumhurbaşkanı Eroğlu, burada vatandaşlarla sohbet etti, taleplerini dinledi, kahve içti, alışveriş yaptı, bölgede faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin dayanışma için sattığı bilet ve lokmalardan aldı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Açık Pazar gezisinin ardından Lefke’ye giderken yoldaki bazı köylerde de durarak vatandaşlarla sohbet edip kahve içti. Buradan Lefke’ye geçen Eroğlu, Lefke Atatürk Kültür Merkezi’nde Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer ve kalabalık bir vatandaş grubu tarafından karşılandı.
 


“Anlaşma noktasından oldukça uzaktayız”


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, sözlerine, Kıbrıs Türk halkına ülkede sergilediği demokrasi örneğinden dolayı teşekkür ederek, hiçbir şikâyete sebep olmadan, dünyanın gözü önünde iyi bir seçim döneminin geçtiğini ve artık müzakerelere odaklandıklarını söyledi.
Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı görevini aldıktan sonra ne gibi bir görev yüklendiklerinin bilinciyle Kıbrıs’taki gerçekleri de göz önüne alarak müzakerelere başladıklarını, ancak samimiyetle söylemesi gerekirse; müzakerelerde anlaşma noktasından oldukça uzakta olduklarını anlattı.

“Yeniden göç olabilir”


Müzakerelere 6 başlıkla başladıklarını ancak kendisinden önce sürdürülen 2 yıllık müzakere döneminde de bu başlıklarda bir anlaşmanın olmadığını anlatan Eroğlu, müzakerelere “Mülkiyet” başlığıyla başladıklarını, Türk tarafının “İade, Takas veya Tazminat” istediğini, ancak Rum tarafının “önceliğin mal sahibine verilmesini” istediğine işaret etti. Eroğlu, bunun manasının “yeniden göç” demek olduğunu, 36 yılda herkesin bir düzen kurduğunu, bunların göz ardı edilemeyeceğini ifade etti.Ekonomi başlığında ilerleme


Eroğlu, şu ana kadar görüşülen başlıklardan sadece “Ekonomi” başlığında anlaşabileceklerini, ancak diğer başlıklarda anlaşmanın olmadığını, “Federal bir ortaklık” denildiğini, ancak bunun altının nasıl doldurulacağının önemli olduğunu belirterek, Rum tarafının tekliflerini kabul etmenin Kıbrıs Türk halkının haklarını kaybetmesi demek olduğunu belirtti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ