16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
II. Sultan Mahmut HAYAT BULUYOR
12 Nisan 2011 Salı 17:14

II. Sultan Mahmut HAYAT BULUYOR

Vakıflar Haftası, restore edilen II. Sultan Mahmut Kütüphanesi’nin yeniden hizmete açılmasıyla başlayacak

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin Kıbrıs Türk halkına devredilmesinin 55’inci yıldönümü, restore edilen II. Sultan Mahmut Kütüphanesi’nin bugün yapılacak açılışıyla başlayacak etkinliklerle kutlanacak.

Osmanlıların Kıbrıs’ı fethiyle kurulan Kıbrıs Vakıflar İdaresi, 15 Nisan 1956 yılında Dr. Fazıl Küçük’ün önderliğinde sürdürülen mücadeleler sonucunda İngiliz İdaresi’nden alınıp asıl sahipleri olan Kıbrıs Türk halkına devredilmişti.

 

“Vakıflar idaresi Kıbrıs Türkü’nün dayanağı ve destekçisi olmuştur”

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade, Kıbrıs Vakıflar İdaresinin devrinin yıldönümü dolayısı ile yayımladığı mesajda, “Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelişinde önemli payı olan Vakıflar İdaresi’nin 1956 yılında İngiliz İdaresi’nden, asıl sahipleri olan Kıbrıs Türk halkı tarafından devralınması, tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Ebedi bir kurum olan Kıbrıs Vakıflar İdaresi kurulduğu günden bugüne kadar Kıbrıs Türk halkının dayanağı ve destekçisi olmuştur, bundan sonra da olmaya devam edecektir” dedi.

 

II. Sultan Mahmut Kütüphanesi yeniden hizmete açılıyor

 

Vakıflardan yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin Kıbrıs Türk halkına devredilmesinin 55’inci yıldönümü çerçevesindeki Vakıflar Haftası, bugün, restore edilen Lefkoşa’daki II. Sultan Mahmut Kütüphanesi’nin yeniden hizmete açılmasıyla başlayacak.

 

Saat 10.00’daki açılış törenine Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ve Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları da katılacak.

 

II. Sultan Mahmut Kütüphanesi, Osmanlı döneminde Kıbrıs Valisi Ali Ruhi tarafından 1829 yılında kütüphane amaçlı inşa ettirilmiş ve vakfedilmişti.

 

Tarih alanındaki araştırmacılara önemli bir kaynak sunacak olan II. Sultan Mahmut Kütüphanesi Kıbrıs’ın ilk resmi ve Osmanlılar tarafından Anadolu dışında kurulan ilk kütüphane olma özelliğini taşıyor.

 

Vakıflar İdaresi tarafından sürdürülen yoğun bir çalışmanın neticesinde, Kıbrıs’taki Osmanlı dönemini belgeleyen şeriye sicil kayıtları, terekeler, fermanlar ve beratlardan oluşan evraklar modern yöntemle restore edilip, İngiliz döneminden günümüze kadar olan çeşitli belgeler ile birlikte dijital ortama aktarıldı.

 

Kıbrıs Vakıflar İdaresi ile Türkiye Cumhuriyeti Türk Arşivciler Derneği işbirliğinde, bilimsel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen çalışma KKTC’deki kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda da önemli bir örnek teşkil ediyor.

 

Diğer etkinlikler

 

Vakıflar İdaresi yetkilileri, 14 Nisan Perşembe günü ise Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’e bir ziyaret gerçekleştirerek Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi ile Arabahmet İlkokulu’na bilgisayar bağışında bulunacak. Okullara yapılacak bağışların ardından Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade, Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük’e nezaket ziyaretinde bulunacak.

 

Vakıflar İdaresi’nin, Kıbrıs Türk halkı tarafından devralınmasının 55’inci yıldönümüne denk gelen 15 Nisan Cuma günü ise, Kıbrıs’ta dikilen ilk Atatürk büstü olma özelliği taşıyan, Vakıflar İdaresi Genel Müdürlük binasının önündeki Atatürk büstü ile Dr. Fazıl Küçük’ün kabrine çelenk konulacak.

 

Daha sonra saat 10:30’da Bedesten’de Vakıflar Haftası nedeniyle kokteylli bir tören düzenlenecek. Törende sırasıyla Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade, Başbakan İrsen Küçük ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu birer konuşma yapacak

 

Halk oylaması

 

55 yıl önce Dr. Fazıl Küçük önderliğinde, Kıbrıs Türk halkı tarafından verilen anlamlı mücadelenin sembolü olarak Vakıflar İdaresi Genel Müdürlük binasının bahçesine yerleştirilmesi planlanan üç boyutlu eser ile ilgili açılan yarışmanın sonucunda, jüri üyelerinin belirlemiş olduğu 3 eser, Bedesten’de gerçekleştirilecek olan Vakıflar Haftası töreninde sergilenerek halk oylamasına sunulacak.

 

Vakıflar Haftası etkinlikleri, vakıf yapanlara ve vakıflara hizmeti geçenlere mevlit okutulması ile son bulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ