12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İçecek değil sanki zehir!
21 Mart 2013 Perşembe 12:04

İçecek değil sanki zehir!

Şekerli içecekler yılda 200 bin kişiyi öldürüyor

Yapılan bir araştırma şekerin ne kadar zaralı olduğunu ortaya koydu: Dünyada her yıl aşırı şekerli içecekler yüzünden 200 bin kişinin ölüyor.

ABD'li bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, aşırı şekerli içecekler, tüm dünyada her yıl 200 bin kişinin ölümüne yol açıyor.

Uzmanlara göre, bu şekerli içecekleri tüketen 133 bin kişi şeker hastalığından, 44 bin kişi kalp rahatsızlıklarından, 6 bin kişi ise kanserden hayatını kaybediyor. Geri kalanı da başka hastalıklar nedeniyle hayatlarını kaybediyor.

Harvard Üniversitesi uzmanları şekerli içeceklerin kilo almayı tetiklediğive bu nedenle de diyabet, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi hastalıklara rastlandığını belirtti.

Dünyada en çok şeker hastalığından ölenler ise Latin ve Orta Amerika ülkelerinde bulunuyor. Yapılan araştırmalarda, Meksika'da her yıl şekerli içeceklerin aşırı tüketimi nedeniyle 318 ölüm gerçekleşiyor. En çok kalp rahatsızlıklarından ölümler ise doğu ve orta Rusya'da görülüyor.

Japonya'nın ise en az şekerli içecek tüketen ve bu nedenle meydana gelen ölüm oranlarının en az yaşandığı ülke olduğu belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ