19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İç Güvenlik masaya yatırıldı
31 Mart 2011 Perşembe 13:15

'İç Güvenlik' masaya yatırıldı

Dünkü görüşmede liderler ‘İç güvenliği’ görüştü

Vatandaşlık ve nüfus sayımı konusunun ele alınmasının beklendiği dünkü görüşmede Liderler ‘İç güvenliği’ görüştü. Bir sonraki görüşme 6 Nisan’da...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen müzakereler çerçevesinde dün yeniden bir raya geldi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın resmi ikametgâhında gerçekleşen ve yaklaşık bir saat süren görüşmede öngörülen “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığı altındaki “Vatandaşlık” konusu yerine aynı başlık altında bulunan “Güvenlik Konusunun İç Yönleri”nin görüşüldüğü kaydedildi.


Özel Temsilci Buttenheim görüşme sonrası yaptığı açıklamada, bir sonraki görüşmenin 6 Nisan Çarşamba günü saat 10.00’da yapılacağını, Özel temsilciler Özersay ve Yakovu’nun da 5 Nisan Salı günü yeniden bir araya geleceğini söyledi.


Buttenheim, kendisine sorulan sorular üzerine bugün “Vatandaşlık” veya nüfus sayımıyla ilgili konuların gündeme gelmediğini de ekledi.

 

Ban’dan davet yok


Eroğlu: “Genel Sekreter’den Mart’ın ikinci yarısı için beklediğimiz üçlü görüşme daveti gelmedi. Genel sekreter, bir sonraki üçlü görüşmeye gerek var mı yok mu, kararını verecek”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, Mart’ın ikinci yarısında üçlü görüşme yapılması için bekledikleri davetin gelmediğini, Genel Sekreter’in liderlerle önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği telefon görüşmesinden sonra üçlü görüşmeye gerek olup olmadığına karar verme noktasına geleceğini belirtti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’la gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşünde yaptığı açıklamada, “İç Güvenlik” konusunun ele alındığı bugünkü görüşmede her iki tarafın konuyla ilgili görüşlerini ortaya koyduğunu ve görüşlere cevabın ise gelecek hafta verileceğini söyledi.


Eroğlu, “Taraflar karşı tarafın kâğıdına gelecek hafta cevap verecek. Görüşlerde birleştirme, yakınlaştırma olur mu onu tartışacak” dedi.“Polis ne olacak, işlevi ne olacak?”


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Güvenlik” başlığında “Garanti ve İttifak Anlaşmaları” ve “İç güvenlik” konuları bulunduğunu ve “İç güvenlik” derken “muhtemel ortaklıkta kurucu devletlerin ve federal devletin polisleri ne olacak, işlevleri ne olacak?” konularının değerlendirildiğini belirtti. Eroğlu, “İki şeyi birbirinden ayırmak lazım. Biz de bu ayırımı yaparak güvenlik konusunu ‘iç güvenlik’ konusunu değerlendirdik” dedi.
 

Hristofyas enfeksiyon kaptı

Cumhurbaşkanı Eroğlu, dünkü görüşmenin kısa sürmesine ilişkin soruya “İç güvenlik konusunda karşılıklı görüşlerimizi ortaya koyduk. Bu görüşleri gelecek hafta karşılıklı değerlendirip, cevaplandırma düşüncesiyle haftaya erteledik. Ayrıca Sayın Hristofyas gribal enfeksiyon geçiriyor. Oldukça fazla öksürüğü var. Dolayısıyla cevaplarımızı haftaya bıraktık” yanıtını verdi.Ban’ın liderleri telefonla araması


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un liderleri telefonla arayacağı yönündeki haberler ve bunun öneminin sorulması üzerine, “Öneminin ne olacağını, genel sekreterin söyleyeceği sözlere göre belirleyeceğiz” dedi.


Moon’un büyük bir ihtimalle taraflarla, görüşmelerdeki ilerlemenin ne safhada olduğunu konuşacağını kaydeden Eroğlu, Genel Sekreterin bir sonraki 3’lü görüşmeye gerek var mı, yok mu kararını verme noktasına geleceğini belirtti.


Eroğlu, Moon’un Cenevre’den ayrılırken tarafları yakın bir zamanda 3’lü görüşme için davet edeceği yönünde açıklamada bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:


“Biz bunu Mart’ın ikinci yarısında bekliyorduk. Mart’ın ikinci yarısında bu davet gelmedi. Müzakerelerin gidişine bakarak bu daveti yapacaktı. Şimdi yine aynı düşünce içerisinde görüşmelerdeki ilerlemeye göre taraflardan bilgi aldıktan sonra zirve olsun, olmasının kararını verecek.”
 


Vatandaşlık konusu


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “vatandaşlık konusu tamamlandı mı?” yönündeki soruya yanıtında, vatandaşlık konusunu geçen hafta tartıştıklarını ve özel temsilcilerin de konuyu ele aldığını söyledi.

 

Tek noktada anlaşmazlık

 
Hristofyas: “Anlaşamadığımız nokta Eroğlu’nun KKTC devletinin sözde varlığının altını çizmek istemesidir”


Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile anlaşamadıkları noktanın, Eroğlu’nun bazı durumlarda KKTC Devleti'nin varlığının altını çizmek istemesi olduğunu öne sürdü.


Rum radyosunun haberine göre Hristofyas, dünkü liderler görüşmesinin ardından Rum Başkanlık Sarayı’na dönüşünde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile yaptıkları görüşmede güvenlik konusunu ele aldıklarını kaydederken, kendisinin bir de öneri yaptığını ve Türk tarafının, kendisinin yapmış olduğu bu öneri üzerinde çalışma sözü verdiğini belirtti.


Habere göre Hristofyas, Eroğlu’nun da görüş belirttiğini kaydederek, bir sonraki görüşmenin 6 Nisan’da yapılacağını ifade etti.
 

Güvenliğin iç boyutları


Güvenlik konusunun iç boyutlarına ilişkin konuların hangi konular olduğu sorusunun sorulması üzerine ise Hristofyas, “Emniyet, devriye (kolluk hizmetleri), iki toplumun, polisin federal güçlerine katılımının ne olacağı, neyin kolaçan edileceği ve her birinin yetkilerinin ne olacağı vb.” yanıtını vererek, bu konunun geniş bir konu olduğunu ve yeterince görüşüleceğini söyledi.
Bir sonraki görüşmede, Eroğlu’nun Rum tarafının yazılı olarak da sunmuş olduğu tezini yorumlayacağını belirten Hristofyas, kendilerinin de Eroğlu’nun yazılı olarak belirttiği görüşünü yorumlayacaklarını kaydetti.

 

Nüfus sayımı


Nüfus sayımı konusunun kenarda kalıp kalmadığı sorulan ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, aynı gün nüfus sayımı yapılabileceği, fakat Kıbrıslı Türklerin kendi nüfus sayımını yapabilecekleri ile ilgili açıklamasını yorumlaması istenen Hristofyas, “Bizim uzlaşamadığımız konu, Eroğlu’nun bazı durumlarda sahte devletin sözde varlığının altını çizmek istemesidir. Bu, anlayacağınız üzere bizim için kabul edilemez bir durumdur ve bu yüzdendir ki Kıbrıslı Türk lider, kendi nüfus sayımlarını yapacaklarını vurgulamaktadır” şeklinde konuştu.
 

Ban’dan telefon bekleniyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile telefon görüşmesi yapıp yapmadığı konusundaki soruya ise Hristofyas, “Henüz değil” yanıtını verdi. Hristofyas, telefonun diğer ucunda beklemekte olduğunu ve Ban’ın, istediği her an kendisini arayabileceğini ifade etti.


Hristofyas, önümüzdeki günler içerisinde Ban ile görüşeceklerini ve Nisan ayı içerisinde üçlü görüşme yapılıp yapılmayacağı konusunu netleştireceklerini belirtti.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ