15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümetle kavga sürüyor!
04 Mayıs 2011 Çarşamba 16:39

Hükümetle kavga sürüyor!

Federasyonla ilgili tasarının tamamen ortadan kaldırılmasını istediler

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası , Meclis İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nin gündeminde bulunan “Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyonu Yasa Tasarısı”nın tamamen ortadan kaldırılmasını istedi.

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Başkanı Hürrem Tulga, “Zaten yangın yerine dönen memlekette bir bidon benzine ve bölücülüğe ihtiyaç olmadığını söyledik” dedi.

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası , Meclis İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nin gündeminde bulunan “Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyonu Yasa Tasarısı”nın tamamen ortadan kaldırılmasını istedi. Oda’nın zaten yasayla kurulduğunu belirterek, yeni tasarıyla yasal olmayan bir odanın yasallaştırılmak istendiğini savunan Oda yetkilileri, kurulması öngörülen federasyonun mevcut oda yasasına dayanılarak kurulmasını talep etti.

 

 

Oda yetkilileri Meclis’te

 

Hürrem Tulga başkanlığındaki KTEZO heyeti, “Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Birlikleri Federasyonu Yasa Tasarısı”nı görüşmek üzere toplanan Meclis İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nin toplantısına katıldı. Odaya bağlı birliklerin başkan ve temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda, birlik üyeleri tek tek söz alarak komiteye görüşlerini aktardı.

 

 

“Bir bidon benzin ve bölücülüğe ihtiyaç yok”

 

Esnaf ve Sanatkârlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu ile heyetinin de katıldığı toplantı sonrasında Meclis avlusunda basına açıklamada bulunan KTEZO Başkanı Hürrem Tulga, toplantıda komiteye tek tek görüşlerini sunduklarını anlattı. “Zaten yangın yerine dönen memlekette bir bidon benzine ve bölücülüğe ihtiyaç olmadığını söyledik” diyen Tulga, olumlu geçen toplantıda, tasarının geri çekilmesini değil tamamen ortadan kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi. Tasarıyla, yasal olmayan bir birliğin yasallaştırıldığını ve bütün odaların buraya bağlanmasının istendiğini söyleyen Tulga, bunun yasal olmadığını savundu.

 

 

 

Özyiğit: Oluşum yasalara ve anayasaya aykırı

 

Odanın Avukatı Özkul Özyiğit de, toplantıda olayın hukuksal yönünü anlattığını belirtti ve tasarıda öngörülen federasyonun kurulmasının hem yasalara hem de Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia etti. Özyiğit, mevcut bir odanın ve yasasının bulunduğunu, bu çerçevede mevcut yasanın federasyona çevrilmesinin uygun olduğunu belirterek, tasarının yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi’nden geri döneceğini savundu.

 

 

Meclis bahçesinde gergin anlar

 

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası yetkililerinin açıklamalarının ardından toplantıdan çıkarak Meclis avlusuna gelen Esnaf ve Sanaatkarlar Merkez Birliği heyeti ile oda heyeti arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Birbirleriyle söz dalaşına giren grubun tartışması, polisin araya girmesiyle yatıştı.

 

 

Komite toplantısı

 

Bu arada Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, dünkü toplantıda tasarıyı görüşen İdari ve Sosyal İşler Komitesi, bu konudaki görüşmesini bir sonraki toplantıda sürdürecek. UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu başkanlığında aynı partiden Ahmet Çaluda ve Necdet Numan ile CTP’den Sonay Adem ve Abbas Sınay’dan oluşan komitenin toplantısıyla ilgili açıklamada, tasarının gerekçesi şu sözlerle ifade edildi:“Esnaf ve zanaatkârların mesleki menfaatlerinin daha iyi korunabilmesi ve temsil edilebilmesi için her ilçede ayrı odaların, derneklerin veya birliklerin kurulması sonucu merkezdeki etkinliği ve temsiliyeti daha iyi sağlamak amacıyla merkezde bir federasyonun oluşturulması uygun görüldü. Merkezde böyle bir federasyonun kurulması, ilçelerde mevcut veya kurulacak olan esnaf ve zanaatkârlar odalarına, derneklerine ve birliklerine kendi bölgelerinde faaliyet gösteren esnaf ve zanaatkârları daha iyi temsil etme imkânı tanınmış ve kendilerine yetkiler verilmiş olacak…”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ