19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümete Güvensizlik Önergesi!
13 Nisan 2011 Çarşamba 15:24

Hükümete Güvensizlik Önergesi!

4 muhalefet partisinden 3’ü, yarın hükümete karşı güvensizlik önergesi verme kararı aldı.

Meclis’teki muhalefet partilerinden Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP), meclisin denetim göreviyle toplanacağı yarın Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetine karşı güvensizlik önergesi verecek.

 

CTP Basın Bürosu’nun açıklamasına göre, CTP Merkez Yürütme Kurulu ile Parti Meclisi dünkü ortak toplantısında, yarın DP ve TDP ile birlikte hükümete karşı güvensizlik önergesi verilmesini karara bağladı.

 

Öte yandan Parti Meclisi de dün akşam son siyasal gelişmeler ışığında parti genel merkezinde olağanüstü toplandı.

 

İktidar partisi UBP’nin Meclis’te 27 sandalyesi bulunuyor. Toplam 50 milletvekili bulunan Meclis’te anamuhalefet CTP 15, TDP 3, DP ve ÖRP de 2’şer sandalye ile temsil ediliyor. Meclis’te 1 de bağımsız milletvekili var.

 

Çok konuşulan güvensizlik önergesi nedir?

 

Ulusal Birlik Partisi’nde son kabine değişikliğinin ardından Meclis birleşiminde nisap sorunuyla parti içinde doruğa çıkan sıkıntılar, muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi, Demokrat Parti ve Toplumcu Demokrasi Partisi’ni hükümete karşı Güvensizlik Önergesi verme noktasına getirdi. Söz konusu Partiler Güvensizlik Önergesini yarınki Meclis birleşiminde vermeye hazırlanırken, Haberdar Gazetesi olarak vatandaşlarımızı Güvensizlik Önergesi hakkında bilgilendirmeyi görev bildik. Meclis İçtüzüğünün 130’uncu maddesine göre Hükümetin görevden gitmesi amacıyla verilecek Güvensizlik Önergesi en az 9 Milletvekili tarafrından imzalanması şart. Güvensizlik önergesinin gündeme alınıp alınmayacağı verilişinden sonraki ikinci birleşimde karara bağlanır. UBP Hükümeti aleyhine Muhalefet partilerince yarınki Meclis birleşiminde verilmesi gündemde olan Güvensizlik Önergesi’nin tam olarak neleri içerdiği, sistemin nasıl işlediği ile ilgili ayrıntılar aşağıdaki gibidir.

 

Güvensizlik önergesi

(1) Başbakana karşı, Bakanlar Kurulunun genel siyaset ve uygulamaları veya önemli bir politika girişimi gibi konularda Meclis Başkanlığına güvensizlik önergesi verilebilir. Güvensizlik önergesi en az dokuz milletvekili tarafından imzalanmış olmalıdır. Başkanlık, önergeyi derhal gelen evrak listesine geçirir ve derhal sunuşlar arasında Genel Kurula bildirir.

 

(2) Güven oyu alan ve hakkında verilen güvensizlik önergesi reddedilmiş olan Bakanlar Kuruluna karşı, güven oylamasının yapıldığı veya güvensizlik önergesinin görüşülerek reddedildiği tarihten başlayarak üç ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemez.

 

(3) Güvensizlik önergesinin gündeme alınıp alınmayacağı verilişinden sonraki ikinci birleşimde karara bağlanır. Bu birleşimde önce güvensizlik önergesi gerekçesi ile birlikte Başkanlıkça, Genel Kurulda okutulur ve önergenin lehinde ve aleyhinde birer milletvekiline söz verildikten sonra önergenin gündeme alınıp alınmayacağı konusunda oylama yapılır.

 

(4) Güvensizlik önergesinin gündeme alınmasına karar verilirse, Danışma Kurulunca saptanan günde Meclis özel gündemle toplanır. Bu toplantıda güvensizlik önergesi üzerinde görüşme açılır. Görüşme genel kurallara göre yapılır.

 

(5) Güvensizlik önergesi üzerinde yapılan genel görüşmeler bittikten sonra, aradan bir tam gün geçmedikçe, güvensizlik önergesi oylanamaz. Oylamanın yapılacağı gün ve özel gündem Danışma Kurulunca saptanır.

 

(6) Oylama açık oyla yapılır. Oylama sonucunda güvensizlik önergesi Meclisin üye tamsayısının salt çoğunluğu ile kabul edilirse, Başkanlık, Bakanlar Kuruluna karşı güvensizlik oyu verildiğini Genel Kurula bildirir. Bu durumda, Başbakan, istifasını Cumhurbaşkanına sunar.

 

Küçük kararlı
 

Başbakan İrsen Küçük, Meclis’te kilitlenme olması halinde bazı çareler aranacağını, erken seçimin de bir seçenek olduğunu söyledi.Meclis’te dün yaşanan nisap sorunu ve buna bağlı gelişmeleri değerlendiren Küçük, “Meclis’te kilitlenme olması halinde bazı çareler aranır. Tabii sayınızın en az 26 olması gerekir. Bu sayıya ulaşamazsanız evvela bir koalisyon arayışına girersiniz. Bundan da sonuç alamazsanız tabi erken seçim de bir seçenektir. Bundan çekinmemek lazım, çünkü erken seçim halka gitmektir. Halk zaten bu kararı verir” şeklinde konuştu.


2009’da CTP’nin daha bir yıl süresi olmasına rağmen erken seçime gidilmesini örnek gösteren Başbakan Küçük, “parlamentolarda klasik bir tabirdir, ama çareler tükenmez, yeter ki arayış içerisinde olasınız” dedi.

 

Başbakan İrsen Küçük, TAK’a ziyaretinde basının Ulusal Birlik Partis’nde yaşanan sıkıntılarla ilgili sorularını da yanıtladı. Son gelişmelerin ardından muhalefetten gelen “önce gensoru ve ardından da erken seçim” şeklindeki açıklamalarla ilgili değerlendirmesi sorulan Küçük, öncelikle KKTC’de gensoru bulunmadığını, bunun yanlış kullanıldığını, burada güvensizlik sunulabildiğini belirtti.Sağduyu çağrısı


Meclis’te nisap sorunu yaşandığını ve bugün Meclis Genel Kurulu’nun toplanmak için hazırlandığını belirten Başbakan Küçük, “katılımı göreceğiz” diyerek, sağduyulu hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.


Kabine değiştirmek ve hükümet kurmanın, özellikle UBP gibi köklü ve yetişmiş milletvekilleri bulunan bir partide büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olduğunu belirten Küçük, her milletvekilinin kendini bakanlığa, başbakanlığa hazır hissettiği; deneyimli olduğu dolayısıyla beklentisi olup da buna yanıt alamayanların kendilerine göre bazı tepkiler ortaya koyabileceğini anlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Tepkiler kısa süreli olmalıdır”


“Bu tepkiler kısa süreli olmalıdır. Çünkü parti içinde bazı sorunlar varsa çözülmesi gerekir. Bu gibi kırgınlıkların da çok uzun sürmemesi gerekir. Önceki günkü Meclis birleşimine katılmamayı buna bağladım. Yarın da bazı arkadaşlarımız katılmayabilir, ama süreç içerisinde UBP’nin yeniden grubuna sahip olacağı inancı içerisindeyim. Bir kez daha milletvekili arkadaşlarımızı sağduyuya davet eder, parti içerisinde her türlü görüşmenin, tartışmanın yapılacağı bir yer olduğunu bir kez daha hatırlatırım.”“Üç günde bir kabine mi değişir”


Başbakan Küçük, kabinede yeni bir değişikliğin söz konusu olup olmayacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi:


“Olur mu? Her üç günde bir kabine mi değişir. Zaten kamuoyunun, basının da uzun zaman kabine değişikliği yönünde beklentisi oldu. Ben kabine değişikliğinin zorluklarını, sıkıntılarını bilen bir kişi olarak bu süreyi elimden geldiğince uzatmaya çalıştım. Ama yine de bazı sıkıntılar her kabine kuruluşunda ortaya çıkmaktadır. Benim temennim bu sürecin kısa sürmesidir.”
Başbakan, bir olay veya rahatsızlık olması durumunda bunun UBP yetkili organlarında ve meclis grubunda değerlendirilebileceğini de bir başka soru üzerine ekledi. 

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ