20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümete 7 talep ilettiler!
05 Haziran 2013 Çarşamba 13:30

Hükümete 7 talep ilettiler!

İşte Taksim Platformu üyelerinin talep listesi

Başbakan Vekili Bülent Arınç ile görüşen Taksim Platformu üyeleri açıklama yaptı. Bülent Arınç'a ortak talepleri içeren bir belgeyi ilettiklerini belirten üyeler, "Olayların seyrini hükümetin atacağı adımlar belirleyecektir" dedi.

 

İŞTE TAKSİM PLATFORMU'NUN HÜKÜMETE İLETTİĞİ 7 MADDDELİK TALEP LİSTESİ:

Gezi Parkı park olarak kalmalıdır. Gezi Parkı'na topçu kışlası veya başka bir yapı yapılmayacağının açıklanmasını,

AKM'nin yıkımından vazgeçilmesini,

Başta İstanbul, Ankara ve Hatay valileri ve emniyet müdürleri olmak üzere olayların yaşanmasına neden olan sorumluların görevden alınmasını,

Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanımının yasaklanmasını,

Gösterilere katılan ve gzaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılmasını,

1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Tükiye'deki tüm meydanlarda toplantı, gösteri yasaklarına son verilmesini, İfade özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.

 

Görüşmede Taksim Platformu adına, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz yer aldı.

 

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu:

Bu protestolarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diler ve yararlananlara aci şifalar diliyoruz. Şiddet baskı ve yasakçı politikalar devam etmektedir. Sayın Başbakan kamuoyumuza bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamada kamuoyunun beklentileri toplumun talebini karşılamasını beklerken maalesef Başbakan iç savaşı ve hakeretleri içeren ifadelerde bulunmuştur. Bundan sonra da tepkiler çığ gibi büyümüştür. Bu süreç 81 ilde demokratik taleplerin dile getirilmesine dönüşmüştür. İçinde bulunduğumuz koşulları dikkate alarak toplumumuzun taleplerini hükümete belirtmişizdir. Ortak talepleri Bülent Arınç'a teslim etmiş bulunuyoruz. Hükümetin atacağı adımlar tayin edici olacaktır. Sayın Arınç'ın dün yaptığı açıklamaları da tayin etmiştir. Ortak talep ve hususları size de sunacağız.


TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman:

Ülkemizin meydanlarında caddelerinde sokaklarında, beklentilerimizin ve taleplerimizin karşılanmasını bekliyoruz. Büyük bir toplumsal direniş gösterdik.

 

Sanatçılarımızın üzerindeki baskının, tüm eylemcilerin ve yurttaşların eğitim ve sağlık hakkında ulaşmasına neden olan tüm engellerinin ortadan kalkmasını istiyoruz.Polis şiddeti ile pek çok yurttaşımız yaralanmakta, park ve bahçelerimiz gereksiz yere zarar görmektedir.Herkesin bir anca önce vicdana ve çözüm bulmaya, adım atmaya çağırıyorum. Evinde yasa çıkarma ve toplumu yatıştırma yetkisi olan hükümete sesleniyorum. Hayatını kaybeden 2 vatandaşımız ve beyin ölümü kaybeden yurttaşımızın yanı sıra ağır yaralanarak gözünü kaybeden halkımız için sesleniyorum.İstanbul, Ankara Ve İzmir'de yaklaşık 2310 yurttaşımız yaralanmıştır. Türkiye ölçeğinde ise bu sayı 4 bin kadardır. Bu işin artık ciddiyetinin hükümet ve emniyet tarafından ele alınması gereklidir. Hükümetiyle medyasıyla artık herkesin bu olayı sahiplenmesi gerekiyor.Şu an isteklermizi ülkeyi yöneten Başbakanlık'a iletmiş bulunuyoruz . Polis şiddeti ve tahammülsüz iktidar tutumu Türkiye'nin 77 ilinde Gezi Parkı'ndaki şiddeti ve politik tutumunu Başbakan'ın ağır tutumunu düşünmüşlerdir ve Türkiye'nin dört bir yanında tepki göstermiştir. Bundan dolayı da hükümetin somut adımlar atmasını istiyoruz.  Mücadelemiz sürecektir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ