24 Eylül 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Hükümet uçurmadı, biz uçurduk”
02 Nisan 2011 Cumartesi 12:36

“Hükümet uçurmadı, biz uçurduk”

Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) eski çalışanları, hükümete tepki olarak maket uçak uçurdu…

Rana SARRO

 

Hava-Sen üyesi eski KTHY çalışanları, dün Lefkoşa’da sembolik olarak Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’nı uçurma eylemi yaptı.

Eski KTHY Genel Merkezi yanında kurulan çadırın önünde yapılan uçak uçurma eylemine Sendikal Platform da destek verdi.

Hükümet tarafından uçurulamadığı savunulan Kuzey Kıbrıs Hava Yolları uçağının maketini, balonlarla ve ‘Birlik mücadele dayanışma’ diye slogan atarak gerçekleştirilen eylemde sembolik uçağı Hava - Sen Başkanı Buran Atakan uçurdu.

 

Atakan: Çalışanlar 164 gündür sokakta

Hükümet tarafından Mart ayı sonu uçurulacağı açıklanan Kuzey Kıbrıs Hava Yolları konusunda, verilen sözün yerine getirmediği hatırlatan Buran Atakan, yaşanan süreç karşısında böyle bir eylemde bulunduklarını vurguladı.

KTHY’nin iflas etmediğini aksine kapatıldığını savunan KTHY çalışanlarının 20 Ekim 2010 tarihinden beri 164 gündür sokakta olduğunu anımsatan Atakan, “Bu insanlar, evine ekmek götüremiyor. Rum tarafı başta olmak üzere, gündelik işler yaparak hayatlarını kazanmaya çalışıyorlar. Ailesinden destek alarak ayakta durabiliyorlar. İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortası yatırılmadığı için de işsizlik parası veya ikramiyesi alamıyorlar” diye konuştu.

 

“Biz uçurduk”

“Mart ayına kadar yeni şirket uçacak, o tarihe kadar size maaşlarınız ödenecek dediler ancak havada uçak göremedik, ne yatırımlar yapıldı, ne de işsizlikler ödendi. Bu ülkeyi yönetenlerin başaramadığını başararak, bugün uçak kaldırıyoruz” ifadelerini kullanan Atakan, Kuzey Kıbrıs Hava Yolları uçurduklarını söyledi.

 

“Atlas’ı kurtardılar”

Bakanlar Kurulu Kararı ile Atlas-Jet’e 30 trilyon’a yakın bir ödeme yapılacağını da söyleyen Buran Atakan; “ KTHY’nin kapatılması, Atlas-Jet’i kurtarma operasyonuydu” dedi.

Atakan, hükümete yönelik, eski KTHY çalışanlarına karşı gösterdiği tutum konusunda da eleştirilerde bulunarak, UBP Hükümeti’nin, halkının haklarını yiyerek ve halka karşı hainlik yapıldığını iddia etti.

“Semalarda bir uçuş yapacağız. Hamza Bey bunu görsün. Başbakan Küçük de televizyonda görecektir” diye konuşan Atakan, Başbakan İrsen Küçük’ün dün anjiyo olacağını anımsatarak; “Başbakan ne kadar da bizim sağlığımızı düşünmese de, Başbakan’a geçmiş olsun diyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bıçaklı: Hükümet istifa etti

Sendikal Platform adına konuşan Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da, Başbakan İrsen Küçük’e atıfta bulunarak, “Başbakan, hükümetin verdiği sözleri yerine getiremediğinden dolayı istifa ettiğini açıkladı. Ancak hemen ardından 1 Nisan şakası olduğunu söyledi ama bu yakında gerçekleşecek.” İfadelerini kullandı.

Yapılan eyleme dönük olarak hükümetin 6 ayda beceremediğini, 6 dakikada becerdiklerini eleştirisinde bulunan Bıçaklı, KTHY’nin kapatılmadan önce piyasanın yüzde 70’ini elinde tuttuğunu, böyle potansiyeli olan bir şirketin ancak siyasilerin sorumsuzluğu sayesinde batabileceğini ileri sürdü Arslan Bıçaklı, çalışanların suçu olmadığını, ancak şu anda çalışanların mağdur edildiğini vurguladı.

 

“Bakan işsiz akrabası kalmadı”

Hükümette bulunan UBP’nin yetkililerinin tüm yakınlarının işe alındığını da belirten Bıçaklı, şimdiye kadar devlete bin 3 yüz 87 kişi istihdam edildiğini, bakanların işsiz akrabası olmadığını kaydetti.

Hükümetin artık ‘yapamıyorum, yapabilen varsa gelsin yapsın’ deyip çekilmesi gerektiğini öne süren Bıçaklı, konuşmasının sonunda, 7 Nisan’da yapılacak mitinge değinerek, Sendikal Platform’un büyük katılımlı 2 miting yaptığını ancak hükümetin hala daha mesajı almadığını vurguladı. Bıçaklı, 7 Nisan’da Meclis önünde yapılacak mitinge herkesin katılması için çağrıda bulundu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ