19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hristofyas’tan yaylım ateşi
07 Nisan 2011 Perşembe 11:55

Hristofyas’tan yaylım ateşi

Hristofyas icraatlarını anlattığı basın toplantısında esti yağdı

Rum Merkez Bankası Başkanı’na, Rum medyasına, muhalefete saldırdı...

 

Medyaya yüklendi: “Sizi dinlediğimde girecek mevzi, binip kaçacak uçak arıyorum...”

 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, dün basın toplantısı düzenleyerek iktidardaki üçüncü yılını, iç yönetim açısından değerlendirdi.

 

Başlamadan önce, görev yapacak basın mensuplarının üstlerinin aranmasının damgasını vurduğu basın toplantısında Hristofyas Rum Merkez Bankası Başkanı başta olmak üzere herkesi eleştiri bombardımanına tuttu.

 

Orfanidis’e doğrudan saldırı

 

Alithia, manşet haberinde “Tek Kişilik Performans. Bir Hristofyas Herkese Karşı… Basın Toplantısından Önce Gazetecilere Üst Araması. Merkez Bankası Başkanı’na Doğrudan Saldırı… Aşağılayıcı İfadelerle Medyaya Saldırı. İşsizlik Ödeneği Alan Eski Bakanı Karaladı… Başkanlık Dönemi Bitmeden Önce Askerlik Süresini Kısaltma Taahhüdü Verdi” başlık ve spotlarını kullandı.

 

Gazete, Hristofyas’ın Rum ekonomisindeki düşüşün, Rum bankalarının Yunan tahvilleri raporunun ve Rum tarafındaki faiz oranlarının aşırı yüksek olmasından Rum Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis’i sorumlu tuttuğunu yazdı.

 

Habere göre, kredi faizlerinin yüksekliğinin üç yıldır kalkınmayı baltaladığını ve ekonomiyi zora soktuğunu belirten Hristofyas faizlerin düşürülmesinin bir hükümet politikası olduğunu ancak bankaların bunu yapmaması nedeniyle bu politikanın başarılamadığını da ifade etti.

 

Hristofyas’ın sözlerinin; bir yandan Rum Merkez Başkanı’nın şahsına güvenmediğini ortaya koyarken öte yandan Rum Yönetiminin, istediği ölçüde politika yapamadığının itirafı olduğuna işaret eden gazeteye göre, Avrupa merkez bankaları toplantısına katılmak üzere Frankfurt’ta bulunan Orfanidis henüz Hristofyas’a yanıt vermedi ancak bu konuda çok ciddi bir tepki ortaya koyması bekleniyor.

 

“Bugün güzel kızları gönderdiler”

 

Alithia, foto muhabirinin konteynerdeki üst araması sırasında çektiği görüntülerin, polis tarafından digital kameradan silindiğini de belirttiği haberinde, polislerin digital kameralarda silinen öğelerin yenilenebileceğinden habersiz olmaları dolayısıyla, ilgili fotoğrafı kurtardığını vurguladı ve fotoğrafa yer verdi.

 

Habere göre basın toplantısının düzenleneceği salona girişinde “bugün bize güzel kızları (gazeteci) gönderdiler” diyerek bayan basın mensuplarına iltifat eden Hristofyas bir gazetecinin Rum tarafındaki işsizlikle ilgili sorusuna muhatap olunca olanlar oldu.

 

Medyaya da yüklendi

 

Hristofyas’ın Rum medyasına da benzeri görülmemiş hakaret içeren saldırıda bulunduğuna vurgu yapan gazete, bazı TV kanallarını paneller düzenleyerek hükümete saldırması için muhalefetten 3-4 temsilci çağırmakla suçladığını yazdı.

 

Gazeteye göre Hristfofyas Antenna-1’den Yannis Selinopulos’u hedef alarak “Sizi dinlediğimde, içine girecek mevzi, binip kaçacak uçak arıyorum. Her şey kara, bu hükümet hiçbir şey yapmıyor” dedi ve şunları ekledi: “Çoğu zaman muhalefetten 3-4, hükümetten de 1 kişi çağrılıyor ve bir saldırı başlıyor ki nereye kaçacağımı ben de bilemiyorum.”

 

Basından protesto

 

Hristofyas’ın sert bir üslup kullanarak Rum medyasını ayrıca; hükümetinin icraatlarını sürekli eleştirerek ve olguları yansıtış şekilleri ile vatandaşın beynini yıkamakla suçlaması üzerine bazı basın mensupları; basın toplantısını kamera ve fotoğraf makinelerini bırakarak Hristofyas’ı protesto etti.

 

İşsizlik alan eski bakan

 

Simerini manşet haberine “Başkan’ın Dünkü Basın Toplantısı Yangın Çıkardı… Dimitris Hristofyas’ın Hedef Tahtasında İsimsiz Bakan… İşsizlik Ödeneği Almakla Suçladı… Averof Neofitu’dan Öfkeli Yanıt” başlık ve spotlarını attı.

 

Gazete, Hristofyas’ın muhalefete, Rum Merkez Bankası Başkanı’na ve Rum basınına saldırdığı dünkü basın toplantısında Klerides hükümeti döneminin bir bakanını da isim vermeden; bakanlık görevi bittikten sonra işsizlik ödeneği almakla suçladığını yazdı.

 

Hristofyas’ın basın toplantısında söylediklerine DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün öğlen yanıt vereceği belirtilirken, adı verilmeyen eski bakanla ilgili suçlaması DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu’yu kızdırdı. Neofitu, sözünü ettiği bakanın adını kamuoyuna açıklamaya çağırdığı Hristofyas’ın sefil durumda olduğunu söyledi.

 

DİSİ tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Hristofyas’ın 3 yıllık icraat dönemiyle ilgili yaptığı açıklamaların; Rum vatandaşların günlük hayatlarında yaşadıklarını doğruladığı kaydedildi.

 

Kalmak da gitmek de DİKO’nun kararı

 

Habere göre dünkü basın toplantısında, on yılların birikmiş sorunlarını çözmekte olduklarını söyleyen Hristofyas, hükümet ortağı DİKO’nun eleştirileriyle ilgili bir soruya karşılık; koalisyonda kalıp kalmamanın DİKO tarafından verilecek bir karar olduğunu, işbirliklerinin daha iyi olabilmesi için kendisinin elinden geleni yaptığını söyledi.

 

Kumarhane açmam

 

Gazete çok sayıda Rumun kumar oynamak için KKTC’ye geçtiğini hatırlatarak Hristofyas’ın Rum tarafında kumarhane kurmayı “kumarhane yapmam” diyerek reddettiğini yazdı.

 

Habere göre Hristofyas, başkanlık görevi sona ermeden önce RMMO’daki askerlik süresini 19 aya indireceği vaadini yineledi ve yarın yapılacak Rum Bakanlar Kurulu’nda, daha önce kaldırılan kamudaki 405 kadro mevkiine ek olarak 218 kadronun daha kaldırılacağını açıkladı.

 

Gazete edindiği bilgilere dayanarak; Klerides hükümetinin işsizlik ödeneği talep eden ve alan tek bakanı olmamasına rağmen; Hristofyas’ın adını vermeden ifade ettiği kişinin DİSİ “Girne” Milletvekili (savunma eski bakanı) Sokratis Hasikos olduğunu yazdı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ