12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hrisostomos şikayetçi
15 Nisan 2011 Cuma 14:24

Hrisostomos şikayetçi

Kuzey Kıbrıs’taki kültürel miras ile ilgili şikayette bulundu...

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos’un, Danimarka Halk Partisi mensubu ve gazeteci Henrik Reder Klausen’le görüştüğü ve Kuzey Kıbrıs’taki Rum kültürel ve dini mirasının sözde yıkımından bahsettiği bildirildi.

 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Simerini ve diğer gazeteler, önceki gün gerçekleşen görüşmede Hrisostomos’un Klausen’e KKTC’deki Rum dini ve kültürel mirasının 1974’teki sözde “Türk İşgalinden” beridir yıkıma uğratılmakta olduğunu söylediğini yazdılar.

 

Hrisostomos görüşmede, söz konusu dini ve kültürel mirasın sadece Rum halkına değil tüm dünya kültürüne ait olduğu iddiasında da bulundu.

 

Gazete, Kalusen’in Rum Basın ve Enformasyon Dairesi’nin misafiri olarak Güney Kıbrıs’ta bulunduğunu ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki kültürel miras hakkında yaklaşık 48 sayfalık bir broşür hazırlayacağını yazdı.

 

Habere göre bu broşür, Danimarka Parlamentosu üyeleri, siyasi partileri ve kişiliklerine bedava dağıtacak.

 

İki ikon daha Güney’e dönüyor

 

Öte yandan gazete, Kuzey Kıbrıs’taki kiliselerden 1974 sonrasında çalındığı ve Avrupa’ya satılmak üzere götürülen iki dini ikonun daha Rum kilisesince Almanya’da geri alındığı, ikonların yakın zamanda Güney Kıbrıs’a götürülmelerinin beklendiğini yazdı.

 

Haberde, İsa’nın havarileri Pavlos ve Yakovu’ya ait iki ikonun önceki gün Almanya’ya giden Neopoleos Piskoposu Porfirios tarafından teslim alındıkları, ikonların tam olarak hangi kiliseye ait olduklarının ise araştırılmakta olduğu ifade edildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ