17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hırvatistan ‘rüyasına’ kavuştu!
02 Temmuz 2013 Salı 08:44

Hırvatistan ‘rüyasına’ kavuştu!

Hırvatistan'ın, Avrupa Birliği’nin 28'inci üyesi olması nedeniyle...

Hırvatistan'ın, 1 Temmuz itibarıyla Avrupa Birliği’nin 28'inci üyesi olması nedeniyle, başkent Zagreb'deki Ban Yelaçiç Meydanı'nda geniş katılımlı kutlama programı düzenlendi.

Kutlamalara Türkiye'yi temsil eden AB Bakanı ve Baş-müzakereci Egemen Bağış'ın yanı sıra 15 devlet başkanı, 13 başbakan, 3 meclis başkanı olmak üzere aralarında çok sayıda bakanın da bulunduğu 170 üst düzey devlet yetkilisi katıldı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, burada yaptığı konuşmada, Hırvatistan'ın AB üyeliğini ''ülke tarihindeki yeni bir sayfa'' olarak nitelendirdi.

 

“Avrupai bir geleceğin temellerini attık”

Bugün sadece mevcut nesillerin değil, geçmişte yaşayan Hırvatların da rüyalarının gerçekleştiğini söyleyen Yosipoviç, ''Bugün, yeni nesillerimiz için daha güvenli, demokratik ve Avrupai bir geleceğin temellerini attık. Bizler, Avrupalıydık ve Avrupalı kalmaya devam edeceğiz. Avrupa, milletimizin kimliğinde kilit öneme sahiptir. Sadece coğrafi konumumuzdan dolayı değil, paylaştığımız ortak değerler nedeniyle de Avrupa'ya aidiz'' dedi.

Avrupa'nın, güvenlik ve barış topluluğu olduğunu ifade eden Yosipoviç, Hırvatistan'ın geçmişinin zorlu, trajik olduğunu ve AB üyeliğinin, şimdiki ve gelecekteki nesillere barış ve güvenli bir ortam getireceğini söyledi.

 

Çabanın, hırsın ve vizyonun hikâyesi…

Hırvatistan'ın başarısına dair hikâyenin, birlikteliğin, çabanın, hırsın ve vizyonun hikâyesi olduğunu söyleyen Yosipoviç, sözlerine şöyle devam etti:

''Bugünün mesajı, birlikte gözümüze zor görünen hedeflere ulaşılabileceğidir. Önümüzde üstesinden gelinmesi kolay olmayan daha çok önemli hedefler var. Özgürlük, demokrasi, refah, bilim ve başarı, cesaret olmaksızın, bilgi, çaba ve birliktelik olmaksızın gerçekleşemez.''

Konuşmasının sonunda, üyelik sürecinde kendilerine destek olan tüm AB ülkelerine teşekkür eden Yosipoviç, ''Hırvatistan, AB'nin sorumlu, aktif ve yapıcı bir üyesi olacaktır'' dedi.

 

Slovenya sınırında AB'ye girdi

Başkent Zagreb'deki kutlama törenleri devam ederken, saatler gece yarısını gösterince, Hırvatistan Maliye Bakanı Slavko Liniç, Hırvatistan ile Slovenya arasındaki Bregana sınır kapısından Slovenya'ya, AB sınırlarına giriş yaptı.

Liniç'e Slovenya Maliye Bakanı Uroş Çufer de eşlik etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ