18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her yıl binlerce TL vergi ödüyorlar, ama... !
04 Ocak 2012 Çarşamba 11:05

Her yıl binlerce TL vergi ödüyorlar, ama... !

Sorunların çığ gibi büyüdüğü Sanayi Bölgesi'nde iş yapamaz duruma gelen esnaf, isyanını Haberdar'la paylaştı:

Abbas ELMAS

 

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi her geçen gün büyüyen sorunlarıyla bölge esnafı çileden çıkarıyor. Her sağanak yağışın ardından sokakların sularla kaplanması ve bazı iş yerlerinin bu durumdan zarar görmesi, asfalt yollarda bulunan çukurlar, yıllardır sanayinin başlıca sorunu haline gelen altyapı eksikliği, kaçak işçilik ve gittikçe büyüyen çevre kirliliği Organize Sanayi Bölgesi esnafını isyan noktasına getirdi.

 

Yetkililerin duyarsız davranmasından şikayet eden esnaf, her yıl binlerce TL vergi ödediklerini ancak karşılığını bir türlü alamadıklarından yakındı.

 

Haberdar’a Sanayi Bölgesi’ne uzun yıllardır duyarsız davranılmasından dolayı iş yapamaz hale geldiklerini savunan bölge esnaf , yetkilileri daha duyarlı davranmaya davet ederek eksikliklerin bir an önce giderilmesini istediler.

 

 

SANAYİ ESNAFI NE DEDİ? SANAYİ ESNAFI NE DEDİ? SANAYİ ESNAFI NE DEDİ?

 

Refik Kapacık:

 

Sürekli şikayet ettiğimiz halde alt yapı sorununa bir türlü çözüm bulunamıyor. Her sağanak yağışın ardından yağmur suları dükkanımızın ön kapısından giriyor arka kapısından çıkıyor ve temizlemek günlerimizi alıyor. Bizim bu durumdan zararımız çok büyük. Her ay faturalarımıza kanalizasyon ve aydınlatma adı altında bir çok ek vergi ödüyoruz ancak, bu yönde hiç bir hizmet aldığımız yok. Her yer pislik içinde ve çevre kirliliği gün geçtikçe artıyor. Ne sokak lambaları yanıyor ne de çöpler doğru düzgün toplanıyor. Yetkililer yağmurlu bir günün ardından gelsinler 10. Cadde’ye bir baksınlar ne haldeyiz. Bir an önce sorunlarımızın giderilmesini istiyoruz. Bunu bize kıyak geçmelerini değil, verdiğimiz vergilerin karşılığını bekliyoruz.

 

 

 

Murat Sümeraka:

 

Yıllardır bizi telafisi olmayan zararlara sokan altyapı sorunu hala giderilmiş değil. Her güçlü yağmurun ardından işyerlerimiz sular altında kalıyor. Her su baskınında da binlerce TL zarar ediyoruz. Devletten ümidimi kestiğim için sel baskınlarına karşı kum torbaları doldurdum ve her yağmurda dükkanımın önüne diziyorum korunabilmek için. Belediye bizden aydınlatma ve çöp vergisi alıyor ancak, bulunduğumuz caddede ne aydınlatma direkleri çalışıyor ne de doğru düzgün çöpler toplanıyor. Bölgede  çevre kirliliği baş edilmez bir hal almaya başladı. Yetkilileri biran önce görev yapmaya davet ediyoruz. En azından bizlerin ödediği vergilerin karşılığını versinler bize bu da yeter.

 

 

Nazif Günizi:

 

Bölgemizde altyapı olmadığı için her yağmur sonrasında sular altında kalıyoruz. Bu durum hem işyerlerimize binlerce TL zarar veriyor, hem de sokaklar suyla kapandığı için müşteriler bize ulaşamıyor. Her türlü zarar ediyoruz. Son zamanlarda belediye ve Sanayi Odası’nın ilgisizliği daha da arttı. Bölgedeki aydınlatmalar çalışmadığı için de geceleri yayalar araçlar tarafından ezilme tehlikesi yaşıyor. Çevre kirliliği deseniz hat safhada. Her yer çöp ve molozlarla kaplandı. Asfalt yollardaki çukurlar ise hem kendi araçlarımıza, hem de müşterilerimize ciddi zararlar veriyor. Yetkililerin biran önce uyanmaları ve bizi ciddi anlamda etkileyen bu sorunlara bir çözüm bulmalarını istiyoruz.

 

 

 

Bülent Akdeniz:

 

Benim dükkanım her yağışın ardından sular altında kalıyor. Yıllardır bu soruna bir çözüm bulunmasını bekliyoruz ancak hiç bir çalışma yapılmıyor. Her ay belediyeye aydınlatma ve çöp toplama parası ödediğimiz halde hiç bir hizmeti doğru düzgün alamıyoruz. Sokak lambaları çalışmıyor, çöplerimiz ise düzensiz toplanıyor. Bölgedeki çevre kirliliği her geçen gün daha da büyüyor. Çöpler ve molozlar bölgeye gelişi güzel atılıyor veya, toplanmayan çöp konteynırlarından çöpler sokaklara saçılıyor. Bu şikayetlerimizi Sanayi Odası’na da yapıyoruz ancak dinleyen yok. Bize yardım edilmesini istemiyoruz, ödediğimiz vergilerin karşılığını bekliyoruz. Yetkililerden bir an önce Organize Sanayi Bölgesi’nin sorunlarıyla ilgilenmelerini istiyoruz.

 

 

Tahir Erez:

 

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sorunlar artık baş edilemez bir hal aldı bence. Çöp, aydınlatma, yollardaki çukurlar, çevre kirliliği, kanalizasyon eksiklikleri sayabileceğim başlıca sorunlar. Ben Lefkoşa Belediyesi eski çalışanlarındanım ve bizim dönemimizde bölgedeki iş yerleri gece ve gündüz denetlenirdi. Son zamanlarda bu da yapılmıyor ve kaçak işçilik aldı başını gidiyor. İşçiler işyerlerinin içinde yatıp kalkıyor artık. Denetleyen kimse yok. Bence hem Lefkoşa Belediyesi’nin hem de, Sanayi Odası’nın ortak projeler düzenleyerek ciddi anlamada problem haline gelen bu sorunların biran önce giderilmesi gerekmektedir.

 

 

 

Mehmet Galatyalı:

 

Şu anda bölgedeki manzara adanın en büyük sanayi bölgesi olan Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ne yakışmamaktadır. Bozuk yollar, çevre kirliliği, yetkililerin ilgisizliği ve bunun gibi bir çok sorun bölge esnafını bezdirmiş durumdadır. Bölgede faaliyet gösteren esnaf,  devlete ve Lefkoşa Belediyesi’ne binlerce TL vergi ödemekteyiz. Bölgenin de iş yapılabilir bir düzeyde olmasını istemek de bizim en doğal hakkımızdır. Nedense yetkililer bölgemize doğru düzgün hizmet verememektedir ve bu da bizi mağdur duruma düşürmektedir. Bence herkes üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmalı ve sorumluluklarını iyi benimsemelidir.

 

 

Bahadır Gülok:

 

Bence Lefkoşa Belediyesi, bölgemize iyi hizmet veriyor; ancak yeterli olduğuna inanmıyorum. Cemal Bulutoğluları, Lefkoşa genelinde çok iyi işler yapıyor. Bölgedeki olumsuzlukların biraz da esnaftan kaynaklandığı inancındayım. Ciddi anlamada sorun haline gelen alt yapı eksikliği ve yolların bozuk olması ilk sırada çözülmesi gereken sorunlardır. Bence bunun için Sanayi Odası’nın da taşın altına elini koyması gerekmektedir.

 

 

 

Yaçın Durduramaz:

 

Yıllardır ödediğimiz vergilerin karşılığını bir türlü alamıyoruz. Lefkoşa Sanayi Bölgesi harap haldedir bence. Bölgede yaşanan olumsuzluklar nedeniyle iş yapamaz hale geldik. Yollar bozuk, çevre kirliliği aldı başını gidiyor. Yağışlı günlerde ise sanayi bölgesinde dolaşmak için tekneye ihtiyaç duymaktayız. Yollar sularla kapanıyor. Bence yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerekmektedir. En azından her ay ödediğimiz vergilerin karşılığını biz esnafa hizmet olarak döndürsünler. Biz sadece hizmet bekliyoruz.

 

 

 

Nafi Kahraman:

 

Bölge esnafı olarak biz her yıl şikayetlerimizi Lefkoşa Belediyesi ve Sanayi Odası'na yapmamıza rağmen hiçbir düzenleme ve çalışma yapılmıyor. Bölgemizde aydınlatma direkleri doğru düzgün çalışmıyor, yollardaki çukurlar hem bize hem de müşterilermizin araçlarına zarar veriyor, her yağmurlu günün ardından sular altında kalıyoruz. Biz sadece ödediğimiz vergilerin karşılığını istiyoruz. Yetkilileri de eksiklerin giderilmesi için biran önce göreve davet ediyoruz.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ