10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Her şeye zam maaşa yok!”
26 Temmuz 2013 Cuma 10:00

“Her şeye zam maaşa yok!”

Akaryakıt fiyatları sürekli yükselişini sürdürürken, artan fiyatlar karşısında vatandaş isyan noktasına geldi

Eniz ORAKCIOĞLU – Onur EVRENSEL

Düzenli olarak artan akaryakıt fiyatlarına geçtiğimiz gün yine zam geldi. Daha 15 gün önce zamlanan akaryakıt fiyatlarındaki artış insanların cebini yakıyor. 95 Oktan benzinin satış fiyatı 12 kuruş zamla 3.29 TL’ye, 97 oktan benzinin satış fiyatı 16 kuruş zamlanarak 3.45 TL’ye ve Euro Dizel 12 kuruş zamla 3.44 TL’ye yükseldi. Haberdar Gazetesi’ne konuşan vatandaşlar akaryakıt fiyatlarındaki yükselişi kaygıyla izlediklerini belirterek, “Akaryakıt zamları cep yakmaya başladı. Artık arabaya binmeye korkar olduk” dedi.

 

VATANDAŞ NE DEDİ?

Mustafa Metin Aykara:

“Hesap sandıkta sorulacak”

“Akaryakıta yapılan zamma alıştık artık. Sandığa gittiğimiz zaman bu yapılan zamların hesabını orada soracağız. Asgari ücretle çalışan vatandaş her 15 günde bir yapılan bu zammın altından kalkamaz. Artık arabaya binmeye korkar olduk.”

 

Gülay Öken:

“Zam, maaşlara da yansısın”

“Seçimlerden önce akaryakıta gelen zam, umarım seçilerden sonrada maaşlara yansır. Vatandaş sözünü 28 Temmuzda oy kullanırken söyleyecek, şimdi söylenecek pek bir şey yok.”

 

Kadir Öngürü:

“Bu artışlar çok fazla”

“Çok yakında yapılan bu zamlardan dolayı arabalara benzin koyamayacak duruma geleceğiz, araba sürmek bir lüks olacak, ben kendi adıma artık işe bile yürüyerek gitmeyi planlıyorum, sıcak havalarda yürümek de ayrı tehlike. Kötü günler çok yakın, bu gidişatın sonunu da merak etmekteyim. Bundan beş yıl önce benzin bin 800 – bin 900 civarındaydı, şimdi 3 bin 830 oldu. Bu artışlar çok fazla.”

 

Sami Aka:

“Her şeye zam var, maaşa yok”

“Tüpe, akaryakıta her şeye zam geliyor, ama bizim maaşlara artış yok. Bu hayat şartları altında geçinmek zor. Zaten kıt kanaat geçiniyoruz, karı koca çalışmasak hiç geçinemeyecek duruma geleceğiz bide sürekli yapılan zamlar boynumuzu büküyor.”

 

Dilek Keskin:

“Benzin yetiştiremez olduk”

“Kıbrıs’ta toplu taşımacılık çok gelişmiş olmadığı için arabasız yaşanmıyor. Burada araba sahibi olmak adeta bir çeşit zorunluluk. Yapılan akaryakıt zammı dahalkı çok zorluyor.  Bu kadarda zam yapılmaz. Artık arabalarımıza benzin yetiştiremez olduk.”

 

Duhan Nur Keskin:

“Arabamı satmaya karar verdim”

“Ben öğrenciyim, her zaman toplu taşıma araçlarını kullanamıyorum çünkü çoğu zaman saatler uymuyor. Okula gidip gelmek için arabamı kullanıyorum. Bu kadar sık yapılan zamlardan dolayı arabamı satmaya karar verdim.”

 

Erkan Bandaş:

“Akaryakıta zammı esnafı zorluyor”

“Akaryakıta yapılan zam bizim her zaman yükümüz. Ben su tesisatçısıyım, benim işim hep arabalarla insanları memnun etmekte bizim görevimiz, fakat benzine zam yapıldı diye bizde kolaylıkla emeğimize ve işimize zam yapamıyoruz. Akaryakıta yapılan zamlar esnafı zorlayan en başta gelen sebeplerden biri.”

 

İsa Satılmış:

“15 günde bir zam yiyoruz”

“Akaryakıtı otomatiğe bağlamalarından şikâyetçiyiz. Her 15 günde bir zam yiyoruz. Benim arabanın deposu 15 gün önce dolumu ile şimdiki arasında 10 TL’lik bir fark var, bu az bir miktar değil. Her şeye zam yapılıyor ama maaşlarımız yerinde sayıyor. Bizim nasıl geçinmemizi bekliyorlar.”

 

Uğur Ateş:

“Bu millete az bile”

“Bu memleket her şeyi hak ediyor. Yapılan hiçbir şeye ses çıkartmazsanız ve boyun eğerseniz yapılan zamlar da müstehakınızdır. Yapılan zamlar bu millete az biledir. Ben istiyorum ki benzin 6-7 TL olsun, eğer şikâyetçiyseniz oy vermeyin ki durmadan akaryakıt fiyatlarını artıramasınlar.”

 

“Gidişat kötü”

“Gidişat kötü, akaryakıta gelen zamlar nedeniyle, çok fazla etkileniyoruz. Ben öğrenciyim ve okula kendi arabamla gidip geliyorum, benzin artıkça da başka taraflardan kesintiye gidiyorum. Yani zam bizi çok etkiliyor.”

 

Yıldız İzmirlioğlu:

“Yenilenebilir enerji özendirilmeli”

“Yenilenebilir Enerji Derneği kurucularındanım, dernek şimdi onay bekliyor. Biyo enerjiyle veya güneş enerjisiyle çok daha uygun benzin üretilebilinir. Bu enerjilerden yakıt üretmek için dernek olarak çalışmalar yapmaktayız. Yoksa bu zamlardan hiçbir zaman kurtulamayacağız. Bence hükümetinde biyo-enerji ve güneş enerjisinden yakıt üretmek için çalışmalar yapması lazım.Yenilenebilir enerji özendirilmeli.”

 

Nurdan Gürpınar:

“Kin tutmaya başladım”

“Her şeye zam ama maaşlara zam yok. Başbakanın açıklamalarını dinledim o da haklı; herkes kendine göre haklı. Ama ben bu yanlış yönetim yapılan zamlar, alınan kararlar neticesinde, o kadar bir doldum ki kendi insanıma bile kin tutmaya başladım. Halktan da, politikacıdan da, baştakilerden de, Türkiye’nin başındakilerden de nefret eder hale geldim.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ