16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Her şeye bir cevabı vardı”
19 Ocak 2012 Perşembe 14:55

“Her şeye bir cevabı vardı”

Sıra arkadaşı Mustafa Birman, Denktaş'ın öğrencilik yıllarını ve Denktaş'la ilgili asla unutmadığı anılarını Adem Kavaz'a anlattı..

Ömrünü Kıbrıs Türkü’nün mücadelesine adayarak hayata veda eden Kurcu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ardında birçok iz bıraktı. Ortaokul ve lise yıllarındaki genç Denktaş’ı anlatan sıra arkadaşı Mustafa Birman, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın hazır cevaplılığının öğrencilik yıllarında başladığını anlattı…

 

Birman, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş için “Ömrünü Kıbrıs’a adayan bir liderdi o… Son nefesinde bile kendi halkını düşünerek “Bağımsız Kıbrıs” diye haykırdı… O, herkes tarafından hazır cevap, hoşgörülü, zeki ve fotoğraf makinesiyle bilinen bir kahramandı…” ifadelerini kullandı…

 

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın, ortaokul ve lise yıllarındaki öğrencilik hayatındaki dip notları aktaran sıra arkadaşı Mustafa Birman, İngiliz Koleji’nde birlikte geçirdikleri altı yıllık sürecin anekdotlarını anlattı.

 

 

“Birlikte kayıt yaptırdık, beraber mezun olduk”

 

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’la, kayıt yaptırdıkları İngiliz Koleji’nden birlikte mezun olduklarını, altı yıl içerisinde birçok şey paylaştıklarını kaydeden Birman, “Birbirimizi çok severdik ve saygı duyardık. Birçok anımız oldu” ifadelerini kullandı

 

 

“Bizi kardeş sanıyorlardı”

 

Okul yıllarında birlikte gerçekleştirdikleri İngiltere gezisinde yaşadığı anıları paylaşan sıra arkadaşı Birman, “İngiliz Koleji’nde eğitimimize devam ederken İngiltere’ye gittik. Okuldan Rauf ile beni seçtiler. Çünkü sınıfın en iyileri arasındaydık ve derslerimizde iyiydi. Aynı odada kaldık ve çok şey paylaştık onunla.. Bizi bazen kardeş sanıyorlardı Rauf’la. Çünkü soyadlarımız aynıydı onunla… O Rauf Raif idi, ben ise Mustafa Raif… Özelliklede İngiliz öğretmenler bize sürekli kardeş misiniz diye sorarlardı” diye konuştu.

 

 

“Fazla çalışmadan yüksek notlar alırdı”

 

Hayatı boyunca Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın çok zeki ve hazır cevap olduğunu hatırlatan Mustafa Birman “Fazla çalışmadan yüksek notlar alırdı” ifadelerini kullandı.

 

 

“Her zaman verecek bir cevabı vardı”

 

Okul yıllarında yaşadıkları bir anıyı Birman şöyle aktardı;

 

“Sınıfta geometri dersindeydik. Rauf, biriyle sınıfta ders esnasında tartıştı.  Ve daha sonra elindeki pergeli ona fırlattı. Fırlatılan pergel ise karatahtaya saptandı. Öğretmen ise hemen durumu fark etti ve Rauf’u gördü. Öğretmen ise yaşanan olay üzerine bu pergeli kim attı diye sordu. O da hemen yanıtladı ve bana pergeli verdiğini söyledi. Her zaman verecek bir cevabı vardı.”

 

 

“Okul yılarından sonra da dostluğumuz sürdü”

 

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ile çok şey paylaştığını ve unutamadığı yineleyen sıra arkadaşı Mustafa Birman, okul yılarından sonra da dostluklarının devam ettiğini aktardı.

 

 

“İddiaya girerdik”

 

Birman, o yıllara dair bir başka ansını ise şöyle anlattı:

 

“1941-1942 yılarında Harp dolayısıyla okul Girne’ye taşınmıştı. Taşındığımız okulda bir kantinimiz vardı. Bir gün Rauf ile bahse girdik. Tepside 5 ya da 10 tane baklava vardı. Bana dönerek sen bu baklavaların hepsini yiyebilir misin diye sordu. Bana böyle deyince bende tüm baklavaları alıp hepsini yedim. Beni her gördüğünde baklava olayını hatırlatırdı.

 

 

“Bana hep güvenirdi”

 

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’la, çalışma hayatından da görüştüklerini kaydeden Birman, şöyle devam etti.

 

“Rauf Cemaat Meclisi’ne tayin edildiğinde ben de Maarif müdür muaviniydim ve daha sonra da müsteşar oldum. Bu süreçte temas halindeydik. Cemaat Meclisi’nin Başkanlığı himayelerinde çalışırdık. Bana hep güvenir ve inanırdı. Beni son olarak Kamu Hizmeti Komisyonu’na tayin etti.”

 

 

15 Kasım 1983 büyük coşku

 

Cumhurbaşkanı Denktaş’ın çok başarılı işler yaptığını vurgulayan Mustafa Birman, KKTC’nin ilan edildiği zaman da birlikte olduklarını,  15 Kasım 1983 ilan tarihinde büyük bir mutluluk yaşadıklarını anlattı.

 

Birman son olarak şu ifadeleri kullandı:

 

“Asla unutamam o günü…  Dr. Fazıl Küçük de bizimle beraberdi. Daha sonra da Dr. Küçük, ben ve Rauf birlikte kahve içmeye gittik. İnsanlar Rauf’u çok severdi. Bunu bir kez daha cenaze töreninde gösterdiler. Gerçekten bu coşkuya layıktı. Onun gibi bir arkadaşım olduğu için çok gururluyum…”

 

Adem KAVAZ-KANAL T

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ