18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Her eylem ülkeyi geriye götürür”
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:20

“Her eylem ülkeyi geriye götürür”

Memur-Sen Başkanı, Haberdar'ı ziyaretinde ülkedeki mevcut durumu değerlendirdi...

Yurdagül BEYOĞLU

 

Memur - Sen Başkanı Çelebi Ilık ve beraberindeki heyet Haberdar Gazetesi’ne nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette ülkedeki mevcut durum ve Memur-Sen’in çalışmaları hakkında bilgi veren Ilık, uzun yıllardır kamu çalışanlarının ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerinin geliştirilmesi amacıyla yürüttükleri sendikal faaliyetleri, Türkiye’nin en büyük sendikal konfederasyonlarından biri olan Türkiye Kamu - Sen Konfederasyonu’na üye olarak daha da ileri taşıdıklarını söyledi.Başkan Çelebi Ilık, 18 Şubat’ta yaptıkları genel kurulun ardından çalışmalara başladıklarını kaydetti. “Ülkenin en hareketli ve eylemlerle dolu bir ortamında kendimizi görevde bulduk” diyen Ilık, yurtdışında da, dünyaya açılma yönünde ilişkiler geliştirdiklerini ifade etti.

 

 

“TC’de sendikacılık bizden 100 kat ilerde”

 

Ilık, geliştirilen ilişkiler sonucunda Türkiye’nin en büyük konfederasyonu olan Kamu-Sen’in temsilcisi durumuna geldiklerini, bunun KKTC’de bir ilk olduğunu açıkladı. “TC ile birçok sendikanın ilişkisi vardır ancak resmi yazışma yoluyla ilktir. Tüm resmi makamlar geçerek sonuca ulaşılmıştır” diyen Ilık, bunun büyük fayda sağlayacağını dile getirdi.Türkiye’deki sendikacılığın KKTC’den çok daha gelişmiş olduğunu belirten Memur-Sen Başkanı, “TC’de memur bazında sendikacılık bizden sonra hareketlenmesine karşın bilimsel anlamda 100 kat üzerindedir” şeklinde konuştu.

 

 

“Herkes şapkasını koysun”

 

Ilık, KKTC’de sürdürülen sendikal anlayışla bir yere varılmayacağını, herkesin şapkasını önüne koyup düşünme vakti geldiğini ifade etti.Türkiye Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in “KKTC filanca ay batar” sözünü anımsatan Ilık, Çiçek’in söylediklerinin bir şey ifade etmediğini, bunu Kıbrıs Türk Halkının bilmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle dedi: “Bunu Cemil Çiçek’in söylemesine lüzum yok, biz bileceğiz. Gerek kamuda, gerek özelde, gerek sanayicilerimiz, kısaca tüm kesimler bir masa etrafında buluşmalı. Günün sonunda ülke menfaati yararına bir orta yol bulunmalı ve bu tedbirler yukarıdan aşağıya kadar hissedilmeli. İnsanlar bunu sezmezse güven bunalımı devam edecek ve ülke hiçbir yere varamayacak.

 

“Başbakan’ın talimatının yerine getirilmesini bekliyoruz”

 

Ilık, üye sayılarının 700’ü bulduğunu ve LAÜ’de yetkili bir sendika olduklarını söyledi. görevi aldıklarında LAÜ’de çalışan 200’e yakın personelin 1 milyon 200 İhtiyat Sandığına borcu olduğunu kaydeden Ilık, konuyu Başbakan İrsen Küçük’e ilettiklerini, Başbakan Küçük’ün çalışanların 2010 hesaplarının kapanması amacıyla 800 bin TL’lik bir aktarım yapılması talimatını verdiğini kaydetti.Başbakanın talimatının yerine getirilmemesi halinde çalışanların eyleme gideceğini açıklayan “O sözün yerine getirilmesini bekliyoruz” dedi.

 

 

“Lefke üçüncü plana atıldı”

 

1970 yılından sonra Lefke Bölgesi’nin ikinci üçüncü plana atıldığını vurgulayan Ilık, LAÜ’nün önemine dikkat çekti. LAÜ’deki 1 ve 2 no’lu yurtların TC Kredi ve Yurtlar Kurumu’na verilmesi olayını da değerlendiren Ilık şöyle konuştu: “1, 2 ve 3 no’lu yurtlar var. Bu yurtların doluluk oranı yüzde 64’dür. Özel şirket olarak düşünürseniz bu zararınızadır. Biz sendika olarak bu yurtlarda çalışan 19 kişinin iş güvencesini sağladık. Görev yetki ve sorumluluğumuzun en önemlisi çalışanadır.”

 

 

“Bizi eleştirenler kısır döngüden kar edenlerdir”

 

Yurtların devrinin öğrenci sayısını artıracağına dair inanç besleyen Ilık, “madem eğitim politikası olarak yapılıyor, biz çalışanları güvence altına aldık.. Tutmazsa bunun sorumlusu biz olmayız. Bugün bizi eleştirenler kısır döngüden kar edenlerdir” ifadesini kullandı.

Öğrenci sayısının artmasının bölgeye artı değer sağlayacağını belirten Ilık, eğitim harcı, yurt önceliği ve yurt fiyatlarının avantajlı hale getirilmesi konusunda bir protokol yaptıklarını, öğrenci sayısının 3 bin 500’den 4 bin 500’e çıkması halinde başka sektörlerinde nemalanacağını söyledi.

 

 

“Her eylem bir külfet”

 

Memur -Sen Başkanı Ilık, sendikal platformun 1 ve 2. Eylemlerinde olduklarını, ancak 3. Eyleme katılmadıklarını kaydetti. Yapılan her eylemin maddi bir külfet olduğunu ve ülkeyi bir gün geriye götürdüğünü savunan Ilık, sendika başkanlarının ek mesai almasını da eleştirdi.Dünya ve KKTC’deki tüm engellilerin Engelliler Haftasını kutlayan Çelebi Ilık, Memur-Sen olarak bu insanlrımıza her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ