22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hemşireler isyan etti
19 Nisan 2011 Salı 14:19

Hemşireler isyan etti

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, dün greve gitti

Rana SARRO-GÜZELYURT

 

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, dün saat 07.00-14.00 saatleri arasında greve giderek, Cengiz Topel Hastanesi’nde acil hizmetler dışında başka her hangi bir hizmet vermedi. Sorunları çözülmediği gerekçesiyle eyleme başvuran sendika üyesi çalışanlar, geçtiğimiz Cuma gününden itibaren ek mesaiye de yapmamaya başladı.

 

Haberdar gazetesine açıklamalarda bulunan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse, hemşire ve ebelerin yaklaşık 6- 7 yıldan beri devam eden sorunlarına çözüm bulunması amacıyla grev yaptıklarını vurguladı.


Köse, geçtiğimiz Cuma günü saat 15.00’den itibaren hiç bir kurum ve kuruluşta ek mesaiye gidilmediğini ve 3 sağlık ocağının önceki gün itibarıyla hemşire eksikliğinden dolayı hizmet veremediğini de hatırlattı.

 

“Olumlu yanıt almadık”

 

Aylardır iyi niyetli olarak sürdürdükleri tüm çalışmalara karşın gerekli olumlu yanıtları alamadıklarını ifade eden Başkan Köse, “Sendikamız taleplerini yerine getirileceği güne kadar sağlık iş kolunda şok eylemler yapacağını duyurmuştu. Bu nedenle ilk eylemimizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Hemşire eksikliği var”

 

Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde 3 yüz 50 hemşirenin hizmet verdiğini fakat 5 yüz 50 hemşire kadrosuna ihtiyaç olduğunu vurgulayan Oğuz Köse, Cengiz Topel Hastanesi’nde ise, 55 hemşireye ihtiyaç duyulduğunu ancak mevcut 31 hemşirenin bulunduğunu bildirdi. Köse, Gazimağusa Hastanesi’nde de yüz 45 hemşire olduğunu, buna karşın 70 civarında hemşireye daha ihtiyaç olduğunu da kaydetti. Oğuz Köse, “Bunca sorunlarla boğuşan hemşireler ne kadar sağlıklı hizmet verebilir?” diye konuşarak konuyla ilgili olarak hükümete eleştirilerde bulundu.

 

 

“Acil müdahale uzmanı yok!”

 

Ambulansların içerisinde görev alan ve hastalara acil ilk müdahaleyi yapan, uzmanlık eğitimi yapmış acil tıbbi teknisyen olması gerektiğine dikkat çeken Oğuz Köse, Lefkoşa Devlet Hastanesi haricindeki hastanelerde uzman diğer adıyla ‘Hızır hekim’ olmadığını vurguladı.

 

Ülkede yalnızca Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde acil hızır hekim olduğunu kaydeden Başkan Köse “Öteki hastanelerde ise, bu görevi hemşireler yapıyor ancak hemşirelerin yaptıkları bu görev yasal değil. Ambulanslarda hızır hekim olmadığından görev alan hemşirelerin ilk müdahaleleri olası bir hataya yol açabilir” diye konuştu.

 

 

“Hastanelerde 500 personel eksik”

 

Hastanelerde personel sayısının yetersiz olduğunu vurgulayan sendika Başkanı Köse, 5 yüz civarında personel eksikliği olduğunu ve ortaya çıkan bu açığın mevcut personel tarafından kapatılmaya çalışıldığını anlattı.

 

“Mevcut çalışanlar ailelerinden fedakârlık ederek, bunu sağlamaya çalışıyor ancak karşılığında da, ek mesailerini alamıyor” şeklinde konuşan Köse, angarya çalıştırmanın Anayasa’ya aykırı olduğunu ve ek mesai çalıştırılması halinde karşılığının ödenmesinin de zorunlu olduğunu hatırlattı.

 

 

“Grev sırasında doğum da gerçekleştirildi”

 

Hastanede grev yapıldığı sırada acil bir doğum vakası olduğunu ve hastanın mağdur edilmemesi için doğumun gerçekleştirildiğini de belirten Oğuz Köse; “Bir hemşiremiz grevi kırdı doğum gerçekleştirdi ve hemşirelerimiz görevlerini fedakârca yaptıkları için, grevi kırmasına rağmen mutlu oldu” dedi.

 

 

“Hemşirelerin sorunlarına duyarsız”

 

Oğuz Köse, sorunlarıyla ilgili defalarca ilgili mercilerle görüşmeleri olduğunu ancak hep sözde kaldığını söyleyerek, Sendika yönetimi tarafından hemşirelerin onca sorunları arasından en kritik sorunların belirlenerek, Başbakan’a sunulduğunu ve çözüm istendiğini ancak sorunların hep kulak ardı edildiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ