12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hem dertli hem beklentili!
11 Mart 2013 Pazartesi 09:18

Hem dertli hem beklentili!

Haberdar’a konuşan vatandaş seçim arifesi hem dertli hem de beklentili…

Meriç Mataracı- Şerife Altuner

7 Nisan’da yapılacak LTB Başkanlığı ve Meclis üyeliği ara seçimlerine yönelik adaylıklar bugün Lefkoşa İlçe Seçim Kurulu tarafından ilan edilerek resmileşirken Haberdar’a konuşan vatandaş seçim arifesi hem dertli hem de beklentili…

 

Vatandaşlar, üçü bağımsız 9 adayın yarışacağı seçimde galip gelecek başkan ve ekibinden her şeyden önce temiz bir başkent, sağlıklı koşullar ve emeğinin karşılığını düzenli alabilen LTB çalışanı istiyor.

 

__VATANAŞ NE DİYOR?__

Lefkoşa Türk Belediye’si Başkanlığı seçimi yaklaşıyor. Peki, vatandaş yeni belediye başkanı ve ekibinden ne bekliyor? İşte vatandaşın beklentileri…

 

Derviş Dikizlioğlu: “Otoriter bir başkan gerekli”

“Baştan tırnağa tüm şehre bir temizlik yapılması lazım… Belediyenin düzene girmesi için emek lazım. Kent güvenliği yok. Arabalar fazla.. Otopark yok.. Levhaların parası toplanıyor,lambalar yanmıyor. Otoriter bir başkan gerekli…” (Taşkınköy Muhtarı)

 

Sadık Kaşıkçı: “Bir senede zor..”

“Dürüst olsun, bir sonraki seçime yatırım yapsın, altyapıyı düzeltsin. Zaten bir senede çok fazla değişiklik yapılamaz”

 

Zehra Kebabçıoğlu: “Ölüp kalsak kimse bilmeyecek”

“Temizliğe önem versinler… Özellikle yaşlı ve hastalara hizmet etsinler. Artık bu durumdaki insanlarımıza bakmazlar bile. Ölüp kalsak kimse bilmeyecek…”

 

Fikriye Hançer: “En önemlisi çevre temizliği”

“Çevre temizliği ve yolların düzeltilmesinden başka bir şey istemiyorum…”

 

Gamer Ateşçi: “Biz yaşlılarla ilgilenilsin”

“Yollar onarılsın.. Biz yaşlılarla ilgilenilsin… Barakalar kalksın… Memleket rahatlasın, temiz olsun.”

 

Yaşar Esmeroğlu: “Lefkoşa eskisi gibi temiz olsun”

“Haklı bilinçlendirsinler. Çöpleri, park yerlerini belirlesinler. Lambalar yanmıyor, düzeltsinler. Lefkoşa eskisi gibi temiz olsun…”

 

Fatma Esmeroğlu: “Halkın sağlığı tehlikede”

“Temizlik olsun, halkın sağlığı tehlikede artık. İlk olarak işlerini yapsınlar sonra halkı uyarsınlar bu konuda. Yenilikler yapsınlar…”

 

Mehmet Hüseyin: “Düzen istiyorum”

“Usandım artık, dilimde tüy bitti söylemekten… Düzen istiyorum.”

 

Şükrü Borahan: “İşçilerin maaşlarını ödesinler”

“İşçilerin maaşlarını ödesinler… Daha güzel iş yapsınlar, trafiği düzene koysunlar. Yürüyüş için ayrı parkur yapsınlar…”

 

Cihat Çelikalp: “Mahalle leş oldu, yollar yolluktan çıktı”

“Önce ihtiyaç sandıklarına para yatırsınlar. İşçiler ödensin, yolları düzeltsinler. Herşeyden önce vaatlerini yerine getirsinler. Gömeçler büyüdü, sinekler sağlığımızı tehdit eder hale geldi… Dere yataklarını temizlesinler. Mahalle leş oldu, yollar yolluktan çıktı, çevre pislik dolu...”

 

Ali Özçalışkan: “Su altyapı projelerini yapsınlar”

“Lefkoşa’nın en acil temizlik sorunu var. Su altyapı projelerini yapsınlar. Belediye çöpleri toplasın…”

 

Sait Kumru: “Yeter ki bir düzen oluştursunlar”

“Hiçbir şey yapamayacaklarından eminim. Çöpleri toplasınlar yeter başka bir şey istemem. Yeterki bir düzen oluştursunlar…”

 

Erol Baypa: “Yolları onarsınlar”

“Belli bir düzene koysunlar işlerini. Çöpleri temizlesinler, yolları onarsınlar.”

 

Şebnem Usta: “Her yerde çukurlar var”

“Çöpler konusunda büyük bir sorun var… İlk olarak belediyenin çok iyi duruma gelmesi gerekir.. Yollar çok kötü her yerde çukurlar var, artık düzeltilsin… Yeni park yerleri yapılsın. Gıdalarda daha fazla denetleme yapılsın, yeni fikirler üretilsin…”

 

Cevriye Kırgın: “Bu şehrin hizaya gelmesi lazım”

 

“Lefkoşa temizlensin. Kendi personeli ile ilgili sorunları çözülsün ki onlar da bizim sorunlarımıza yönelebilsinler… Zaten Lefkoşa geri kaldı, ilk olarak eksikleri tamamlasınlar. Bu şehrin hizaya gelmesi lazım… Geri dönüşüm olsun… Bir iki adım öne geçelim artık.”

 

Abdullah Batmaz: “Alt yapıya ağırlık verilmesi lazım”

“Çevre düzenlemesi rayına otursun… Belediye çalışanlarının güvence altında olması, yol ve kaldırımlar çok önemli. Alt yapıya ağırlık verilmesi lazım. Yağmurdan gelen su, çamur birikintisi pisliği ve hastalığı beraberinde getiriyor. Yolların daha düzenli olması gerek. Yaya parkurları yapılmalı, düzen sağlanmalı.”

 

İlhan Uzun: “Mali durumu düzelmesi lazım”

“Belediye’nin mali durumunun düzelmesi lazım. Belediye’ye ait olan su ve çöp sorunlarının ortadan kaldırılmasını istiyorum. Alt yapı düzenlemeleri olmalı, yollar onarılmalı...”

 

Mehmet Erol: “Çevreci olsunlar”

“Hizmet istiyorum. Çevreci olsunlar, sağlığımıza destekçi olsunlar. Üstlerine düşen görevleri yaparlarsa zaten hiç sorun kalmaz. Birazda yaratıcı olmalılar, üretici olup halkın isteklerini göz önünde bulundurmalılar. Bu şekilde huzurlu ve sağlıklı olarak hayatlarımıza devam edebiliriz”

 

Fikriye Seferler: “ Mağdur edilenlerin hakları verilsin”

Lefkoşa’yı eskisi gibi yapsınlar. Restore edilmesin. Gereksiz yere işe alınan ve işsiz bırakılıp mağdur edilen insanların hakları verilsin. Gelecek nesiller biz nasıl büyüdüysek öyle büyüsün isterim.”

 

Farullah Bulut: “Eski Lefkoşa’yı özledik”

“İlk önce çevre temizlensin... Çöpler aldı başını gidiyor. Eski Lefkoşa’yı özledik.”

 

Erkan Özdoğan: “Görevlerini yapsınlar sadece”

“Görevlerini yapsınlar sadece… Yükümlü olduğu işi yapsın yeter.”

 

Halil İlgin: “Sularımız pis ve denetlenmiyor”

“Altyapı sıfır… Yenilik lazım. Sularımız pis ve denetlenmiyor. Çöpler etrafa hastalık saçıyor ilgilenen yok. Tam düzen oturana kadar bir yıl geçer…”

 

Ömer Söylemez: “Gelen yeni Başkan da borç içinde boğuşacak”

“Hiçbirinin bir şey yapabileceğini düşünmüyorum… Çünkü ancak gelen yeni Başkan da borç içinde boğuşacak… İlk önce bu sorunları çözüp ileriye bakmamız gerekli.”

 

İsim vermek istemeyen: “Girne’yi, Mağusa’yı kıskanıyoruz”

“Girne’yi, Mağusa’yı kıskanıyoruz. Oralarda yeşillik ve düzgün kaldırımlar var, yollar var. Burada hiçbiri yok. Yol bakımı sıfır, gelmiş geçmiş hiçbir Belediye Başkanı hiçbir şey yapmadı. Ne altyapı, ne düzen ve sürekli ve güvenceli çalışma sistemi var. Bunları istiyorum ben…”

 

Handan Şimşek : “Önce temiz çevre”

“Her şeyden önce temiz bir çevre istiyorum”

 

Adaylar kesinleşti

7 Nisan’da yapılacak Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı ve Meclis üyeliği ara seçimlerine yönelik adaylıklar dün kesinleşti.

1 Mart’ta Yüksek Seçim Kurulu tarafından geçici olarak ilan edilen ve dün kesinleşen adaylar, bugün, Lefkoşa İlçe Seçim Kurulu tarafından ilan edilecek. Bugün ayrıca duvar ilanları için İlçe Seçim Kurulu’nda ad çekimi yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu oy pusulalarının düzenlenmesi için adaylar yapılacak ad çekme duyurusu 16 Mart cumartesi yapılacak.

Seçim takvimine göre, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda (BRTK) propaganda yapmak isteyin Siyasi Partilerin Yüksek Seçim Kurulu’nu en son 17 Mart Pazar gününe kadar dilekçe vermesi gerekiyor.

Yüksek Seçim Kurulu 18 Mart Pazartesi BRTK konuşmaları için yayın zaman ve sıralamasını saptayacak. Aynı gün BRTK’daki konuşmalar ve oy pusulalarındın düzenlenmesi amacıyla ayrı ayrı ad çekimi yapılacak.

 

Sandık seçmen listeleri 18 Martta

LTB Başkanlığı ve Meclis üyeliği ara seçimlerine yönelik sandık seçmen listeleri de 18 Mart Pazartesi günü tamamlanacak. Sandık Seçmen Listeleri’nde düzeltmeler siyasi partileri bildirilecek.

Lefkoşa Belediye Başkan ve Meclis üyeliği ara seçimine yönelik seçimle ilgili kamuoyu yoklaması ve araştırmaları 23 Mart cumartesi gününden sonra yayımlanamayacak.

Yerel ara seçime yönelik seçmen karlarının dağıtılması 4 Mart Perşembe günü tamamlanacak. Seçim propaganda son günü ise 6 Mart olacak.

Seçim takvimine göre LTB Başkanlığı ile Meclis üyeliği ara seçimlerinde 7 Mart Pazar günü oy verilecek.

 

ADAYLAR

7 Nisan’da yapılacak LTB Başkanlığı seçiminde üçü bağımsız 9 aday yarışacak.

Bugün kesinleşip yarın ilan edilecek “Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan Adayları” şöyle:

“1- Hasan Sertoğlu (UBP) 2- Dr. Mustafa Şenol Arabacıoğlu (DP) 3- Zehra Cengiz (KSP) 4- Kadri Fellahoğlu (CTP-BG) 5- Dr. Suphi Hüdaoğlu (TDP) 6- Murat Kanatlı (YKP)7- Nurhayat Aytok (Bağımsız)8- Yahya Eran (Bağımsız)9- Arif Salih Kırdağ (Bağımsız).

 

Belediye Meclis Üyeliği için adaylar ve partileri

“Ulusal Birlik Partisi (UBP); 1- Akın Aktunç 2- Mustafa Hançerli 3- Oktay Çocuk 4- Bengü Topaloğlu 5- Tahsin Çalıkuşu 6- Ahmet Bayraktar 7- Münür Özler 8- Eren Alav 9- Abdullah Sönmez 10- Safter Örü 11- Dr. Mustafa Soydan 12- Bülent Çıraklı 13- Mehmet Dinçer Dağlıkoca 14- Ali Çetin Yürün 15- Cüneyt Hüseyin Küçük

 

Demokrat Parti

1- Alparslan Ersoy 2- Rauf Denktaş 3- Serhat Kotak 4- Anıl Evre 5- Zeki Algül 6- Emine Sivri 7- Mehmet Erol Aktoprak 8- Dt.İrfan Özbeşer 9- Bülent Berkay 10- Turgay Didinir 11- Kemal Mut 12- Hatice Güliz Bolayır 13- Ahmet Dirgen 14- Vicdan Işıman 15- Tuna Arıhan

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler

 1- Önol Aktolga 2- İbrahim Demir 3- Alev Şensoy 4- Onur Olgüner 5- Ahmet Bağzıbağlı 6- Dr. Zerrin Akalın 7- Mehmet Naci Öznergiz 8- Osman Çetinsoy 9- Ogün Öneri 10- Cezar Oransel 11- Ertan İnce 12- Yücel Gülhan 13- Nedret Tümkan 14- Tülay Sönmez 15- İsmail Özbarış.

 

Toplumcu Demokrasi Partisi

 1- Boysan Boyra 2- Sinem Görüş 3- Özmen Birinci 4- Refia Erosal 5- Cemal Varoğlu 6- Sami Güdenoğlu 7- Mehmet Eş 8- Nuri Andaç 9- İbrahim Şükür 10- Elif Gürcan 11- Alihan Aksoy 12- Ahmet Kablan 13- Gülden Hoca 14- İclal Gancalı 15- Ali Şekerci.

Yeni Kıbrıs Partisi; 1- Celal Devrim Önen 2- Ceyhun Hami 3- Ergün Emiroğulları 4- Evrim Kamalı 5- Faika Deniz Paşa 6- Haluk Selam Tufanlı 7- Hamit Aygün 8- Hazal Yolga 9- Işın Asvaroğlu 10- Mehmet Karadal 11- Mehmet Kırmızı 12- Mehmet Özyücekök13- Münevver Özakalın14- Neşe Karakaş15- Tolga Yücedal

 

Bağımsız Meclis Üyeliği

1- Merter Refikoğlu2- Görkem Eylem

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ