12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hedefimiz üretken MECLİS
12 Ağustos 2013 Pazartesi 09:55

Hedefimiz üretken MECLİS

Cumhuriyet Meclisi’nde bugün yemin ederek ilk kez görev üstlenecek vekillerin kendileri gibi hedefleri de yeni ve başarılı olacaklarından eminler...

Eniz ORAKCIOĞLU

28 Temmuz Milletvekilliği Erken Seçimi’nin ardından mazbatalarını alan ve bugün yemin ederek Cumhuriyet Meclisi’nde göreve başlayacak milletvekillerinden Güzelyurt CTP-BG Milletvekili Dr. Hüseyin Erçalile Güzelyurt DP-UG Milletvekili Menteş Gündüz de Haberdar Gazetesi’ne projelerini, hedeflerini ve nasıl bir siyasi anlayışla hareket edeceklerini anlattı.

Vekiller seçim döneminde halka dağıtılan parti programlarındaki vaatlerin yerine getirilmesi için çalışacaklarını, yeni Meclis’in daha işlevsel, demoratik ve kaliteli bir yapı içerisinde hizmet verebilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasının uğraşını vereceklerini kaydettiler.

Kendisi de bir sağlıkçı olarak özellikle sağlık konusuna düzeltmeler için elinden geleni yapacağını belirten Hüseyin Erçal, tam gün sağlık hizmeti hedeflediklerini söyledi.

Menteş Gündüz de vatandaşa hizmet etmenin öncelikleri olduğunu belirterek, partili ayrımı yapmadan yasal haklılıklarına göre hareket edeceklerini söyledi.

 

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Dr. Hüseyin Erçal:

‘Sağlıkta kalite hedefliyoruz!’

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Dr. Hüseyin Erçal, parti programında sözü verilen reformların gerçekleşmesi için uğraşacağını söyleyerek, “Bu reformlar ülkemiz için önemli yenilikler olacaktır. Yeni mecliste, ülkemiz insanının bizlerin daha mutlu ve kaliteli yaşayabileceği bir yapı için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için uğraşacağım. Bir sağlıkçı olarak öncelikle sağlık alanında verimli, kaliteli, süratli, yeterli bir sistemin oluşturulması gerekir. Tam gün sağlık hizmeti, Genel Sağlık sigortası, döner sermaye yasası, Gıda güvenliği yasası ve çevre sorunları ile ilgili yasaların düzenlenmesi ve uygulanması başlıca amaçlarımdandır. İnsan haklarına ve hukuka saygılı, hakkaniyet ilkeleri içinde şeffaf bir yönetim anlayışı rehberim olacaktır” dedi.

 

“Moralsizliği ortadan kaldıracağım”

Dr. Hüseyin Erçal, KKTC'de ana sorunun çözümsüzlük, uluslararası alanda tanınmamışlık olduğunu söyleyerek, “Sorunların başında yönetici ve vatandaş olarak devlet olmanın gereklerini layıkıyla yerine getirmememiz geliyor. Yasalara uyma, hesap verme, hesap sorma, ekonomiyi kayıt altına alma, kamu verimliliğini artırıcı düzenlemeler yapılması, şeffaf bir yönetim anlayışı halkımızda var olan moral yetersizliğini ortadan kaldıracağına inanıyorum” dedi.

 

“Sorunları tartışmadan çözebilirim”

Erçal, partisiyle çatışma noktasına gelebileceğini düşünmediğini söyleyerek, “Demokrasiye inancım, hoşgörülü kişiliğimle olabilecek sorunların parti içerisindeki tartışmalarla çözeceğime inanıyorum” dedi.

 

“Koalisyon yönetecek”

Erçal, seçim sonuçlarının ülkemizi koalisyon hükümetinin yöneteceğini gösterdiğini söyleyerek, “CTP-BG yetkili kurullarının alacağı kararlara saygı duymak, destek vermek görevimdir” dedi.

 

Dr. Hüseyin Erçal kimdir?

1954 yılında Malya’da doğdu. İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Kıbrıslılar Öğrenim ve Kültür Derneği’nde, Aydınköy Malya Spor Kulübü’nde, Baf Ülkü Yurdu Spor Kulübü’nde, Kıbrıs Türk Tabibler Birliği’nde, Doktorlar Sitesi, Güzelyurt-Lefke İlçeleşme Komitesi ve Güzelyurt Hekim ve Dişhekimleri Dayanışma Derneği yönetim kurullarında çeşitli görevlerde bulundu. Halen Cengiz Topel Hastanesi Kalkındırma Derneği Başkanlığı, Güzelyurt İlçesi Geliştirme ve Kalkındırma Derneği ve Kıbrıs Türk Tabibler Birliği yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Güzelyurt’ta ve Cengiz Topel Hastanesi’nde dâhiliye uzmanı olarak çalışmaktadır. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

DP-UG Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz:

“Lugatımızda ayrım yok!”

DP-UG Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz, ilçe olmanın gereği olan yerelden yönetimin tüm gereklerini merkezi hükümetten kurtaracaklarını belirterek, “Hizmeti halkın ayağına getirmeyi hedefliyoruz. Yeni dönemde mecliste,halkın siyasete ve siyasetçilere duyduğu güvensizliği ortadan kaldırmak, narenciye girdilerini gözden geçirmek, iç göçü engelleyici yatırımları başlatmak ve benzer hizmetleri  halkın ayağına götürmeyi amaç ve hedeflemekteyiz. Bu işleri, ister iktidarda olalım ister muhalefette takip edeceğiz. İktidarda isek yapmak, muhalefette isek de yaptırmak için gerekli gayreti göstereceğiz. Halk bizi bu nedenle tercih etmiş ve güvenmiştir” dedi.

 

“Toplumsal menfaat ön planda tutulmalı”

Menteş Gündüz, KKTC'de düzeltilmesi gereken sorunların başında bireysel menfaatin değil, toplumsal menfaatin ön planda tutulması gerektiğini söyleyerek, “Kişilere, taşıdığı parti rozeti ile değil yasal olarak ne kadar haklı olup olmadığı ile yaklaşılmalı ve buna göre hizmet verilmelidir. Bölgesel olarak her bölgede uygulanacak ekonomik tedbirler ve vergi düzenlemeleri ile tıkanan esnafa soluklanma sağlanıp çarkların tekrardan  dönmesi sağlanabilir. Popülâsyonun artması ve iç göçün önlenebilmesi için TOKİ modeli yapılaşma sonucunda herkesin ev sahibi olması sağlanabilir. Sağlık konusunda eksikliği hissedilen bir genel hastanenin Batı bölgesine hitap edebilecek ve hizmeti eşit mesafede verebilecek uygun bir konumda inşa edilmesi ile eksiklik giderilecektir” dedi.

 

“Parti ile ters düşmem mümkün değildir”

Gündüz, “DP-UG olarak bu seçim kampanyasında seçilmek için çıktığımız yolda halkımıza bir manifesto niteliğinde yapacağımız işleri bir kitapçık olarak yayınlayıp dağıttık” diyerek, “Parti olarak da bu manifestoda belirtilenleri iktidara gelmemiz halinde de uygulayacağımızı anlattık. Bu nedenle önünü gören, yapacaklarını bilen ve bir manifestoyla bunları halkı ile paylaşan ve bunların takipçisi olarak da yine halkımıza yetki veren bir parti ile ters düşmem mümkün değildir” dedi.

 

“Karar Genel Başkanın”

DP-UG yetkili organları olarak koalisyon çalışmalarını yürütmek üzere Genel Başkana yetki verdiklerini söyleyen Gündüz, günün sonunda Genel Başkanın vereceği kararın parti kararı olacağını söyledi. Bu hassas dönemde bu konu ile ilgili yorum yapmanın uygun olmayacağı kanaatinde olduğunu da belirtti.

 

Menteş Gündüz Kimdir?

1961 yılında Limasol’da doğdu. 1985 yılında İstanbul Yüksek Denizcilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra Uluslararası Uzakyol Gemi Kaptanı olarak görev yaptı. Eğitim Yönetimi, Denetimi ve Planlaması üzerine Master yaptı. Girne Gemyat Delta Marina’da Genel Müdür olarak ve Girne Liman Başkanlığı’nda 11 yıl Kılavuz Kaptan olarak görev yaptı. Halen Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde part-time öğretim görevliliği yapmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mülki İdareciler Derneği ve Uluslararası Devlet-Taşra Temsilciler Birliği Kurucu üyesidir. 2009 yılından 05.08.2013 yılına kadar Güzelyurt Kaymakamı olarak görev yaptı. Evli ve iki erkek çocuk babasıdır. İngilizce biliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ