14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayriye Vurduya cevap gecikmedi!
23 Temmuz 2013 Salı 10:00

Hayriye Vurdu'ya cevap gecikmedi!

Hayriye Vurdu’nun iddialara yanıt vermesinin ardından, Barış Başel ve Emre Diner'den cevap geldi

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, Kapasite mi cehalet mi? sorusunu yönelttiği Hayriye Vurdu'ya Çocuklar Yasası'nı örnek göstererek cevap verdi.

İşte Barış Başel'in Çocuklar Yasasın'daki o madde:

Madde 57. (1) On altı yaşından küçük bir çocuğun, şarkı söyler, oynar, gösteri yapar, herhangi bir şeyi satışa sunar veya başka bir şey yapar gibi görünsün veya görünmesin, dilenmek veya sadaka almak veya sadaka verilmesini teşvik amacıyla herhangi bir sokakta, binada veya yerde bulunmasına sebep olan veya bulunmasını sağlayan veya muhafaza, sorumluluk veya himayesi altında bulunan bir çocuğun aynı amaçla aynı yerlerden birinde bulunmasına izin veren herhangi bir kişi, bir suç işlemiş olur ve üç aya kadar hapis cezasına veya yirmi beş Kıbrıs lirasına kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir..

(2) Bir çocuğu muhafaza, sorumluluk veya himayesi altında bulunduran herhangi bir kişi, bu maddenin öngördüğü bir suçla itham edilirse ve çocuğun yukarıda belirtilen bir amaç için herhangi bir sokakta, binada veya yerde bulunmakta olduğu ve itham edilen kişinin çocuğun sokakta, binada veya yerde bulunmasına izin verdiği kanıtlanırsa, aksi kanıtlanmadıkça, çocuğun sokakta, binada veya yerde bulunmasına izin verdiği varsayılır.. 

Gazeteci Emre Diner ise Sosyal Medya üzerinden açıklama yaparak Sayın Hayriye Vurdu'nun "cahilce" açıklamasına cevaben "mankenliğin yaşını ben mi öğreteceğim" dedi.

Diner, dünyada bu işlerin standart bir yasası olduğunu söyleyerek dünyada 17 yaş altı mankenlerin kullanılmasının yasalara aykırı olduğunu belirtti.

İşte Diner'in örnek gösterdiği o makale:

(06. Mart 2012) Fransa’da kopan ‘Lolita kızlar’ (8 yaş altı çocuk mankenlerin)tartışması, ilgili olarak hazırlanan bir yasa tasarısı gündeme geldi.Fransa'da İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) senatörü Chantal Jouanno, 16 yaşın altındaki kızların “aşırı cinselleştirilmesi ve reklamlarda cinsel nesne olarak kullanılmasını yasaklayan” bir yasa önerdi. Fransa Meclisi'nde onaylanan yasa "17 yaş altı mankenlerin kullanılması yasalara aykırıdır" maddesiyle dünya ülkeleri tarafından standardilize edilmiştir...

 

"Cahilce haber yapıyorlar"

YORUMLAR
Kanunları doğru yorumlamak
Hüseyin Erden
barış beyin örnek gösterdiği Çocukklar Yasası 57.maddede sadece çocukların dilenmesi ile ilgili hüküm mevcut. Hayriye Vurdu, çocuk yaştaki kızları dilenmeye teşvik veya aracılık yapmış değil. Sadece iyi niyetle yapılmış bir yarışmayı bu mecraya çekmek yanlış olur. Kaldı ki, KKTC'de kaç yaşına kadar çocukların güzellik veya öodellik yarışmalarına katılabileceklerine dair bir kanun da yok. yasa yoksa ceza da olmaz. hiç kimseyi yıldırmaya veya korkutmaya çalışmanın faydası olmaz.
23 Temmuz 2013 Salı 18:58
78.180.83.227
ÜYE İŞLEMLERİ