15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayır dediler!
18 Nisan 2011 Pazartesi 11:37

Hayır dediler!

Türkiye’de sivil toplum bir kez daha nükleere hayır dedi

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu tarafından dün Mersin-Akkuyu karayolu üzerinde 30 ayrı noktada gerçekleştirilen "Nükleer Santrallere Karşı İnsan Zinciri" eyleminin Silifke ayağı yapıldı.


Yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen eyleme çeşitli sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, yaşlı ve çocukların da yer aldığı her yaştan vatandaş destek verdi. Boyunlarına "Ölüm Fermanı Akkuyu" yazılı pankartlar asan göstericiler, Keklik Anıtı yanında basın açıklaması yaptı. Avukat Harika Levent, yaptığı basın açıklamasında, "Bu eylemimizi hükümeti bir kez daha uyarmak, nükleer santralleri istemediğimizi haykırmak için yaptık. Ülkemizi yönetenler ülkemizin tüm kaynaklarını ve emeğimizi sömürmeye devam ederken, şimdi de yaşam hakkımızı elimizden almak için tüm yaşam alanlarımızı rant uğruna kirletmeye ve yabancı şirketlere peşkeş çekmeye, kamu kaynaklarımızı zarara uğratan yatırımları hukuk ve demokrasi kurallarını hiçe sayarak, yangından mal kaçırır gibi aceleci kararlarla sularımızı özelleştiren HES projelerine, doğa ve insan sağlığına zarar veren termik ve nükleer santrallerin kurulumuna halkın iradesine ve hukuk kazanımlarına rağmen hala devam etmektedir. Danıştay'ın nükleer santrallere ÇED muafiyetini kaldıran kararını görmezden gelen hükümet, dün tekrar ÇED muafiyetini uygulayacak yeni bir yönetmelik yayınlayarak, yargı kararlarını hiçe saymıştır" dedi.


 

“Hükümet inat yapıyor”

 

Japonya'da meydana gelen nükleer felaketlerden sonra tüm ülkeler nükleer santral projelerini gözden geçirip, birçok ülke nükleer santrallerini kapatmaya karar verirken hükümetin nükleer santral kurma inadını sürdürdüğünü söyleyen Levent, "Çernobil faciasından sonra bizlere tonlarca radyasyonlu çayları içiren Cahit Aral zihniyetiyle davranan Başbakan ve Enerji Bakanının etkisi yüzyıllar süren nükleer santralin zararlarını bir tüp gazın zararlarına indirgemeleri, yaşam hakkımızı hiçe saymak demektir" diye konuştu.


Eyleme Düzce'de yaşarken Çernobil faciasının ardından radyasyon yüklü bulutların oluşmasıyla yağan yağmura maruz kalıp kanser olan Zafer Taşdemir de katıldı. 28 yaşında olmasına rağmen 10 yaşında gibi görünen Taşdemir, nükleer santral istemediğini söyledi. Çernobil felaketinin yaşandığı dönemde Düzce'de görevli bulunduğunu, radyasyonlu bulutların oluşturduğu yağmurdan etkilenmemesi için vatandaşları kapalı bir yere topladığını anlatan baba Ahmet Taşdemir ise, "Buna rağmen üç çocuğum ve eşimle birlikte

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ