20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Harup coşkusu başladı
16 Eylül 2011 Cuma 12:41

Harup coşkusu başladı

İşte bu 6'ıncısı düzenlenen festivalde yer alacak etkinlikler:

Tatlısu Belediyesi’nin harup ve yan ürünlerinin üretimini teşvik etmek; bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 6’ıncısını düzenlediği Harup Festivali başladı.
Tatlısu girişinden festivallin gerçekleştirildiği köy alanına yapılan kortej yürüyüşüyle önceki gece start alan festivalde, Tarsus Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösteri sundu, açılış konuşmaları yapıldı, festival alanına kurulan stantlar gezildi.

 

 

Birçok gösteri düzenlendi


Konuklara pekmez şerbeti ile harup tatlısı ikram edilen festivalin ilk gününde havai fişek gösterisi yapıldı, Tatlısu Belediye korosu konser verdi, Tatlısu minikler halk dansları gösterileri sundu, illizyon gösterisi yapıldı. Açılışta Yalova Altınova Belediyesi ve Akçay Kültür Sanat Derneği gösteriler sundu, Sanatçı Seda Tripkolik konser verdi, Cofee Cowboy sahneye çıktı.


Açılışta, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Tatlısı Belediye Başkanı Hayri Orçan ve Yalova Altınova Belediye Başkanı Metin Oral birer konuşma gerçekleştirdi.


 

Konser ve yarışmalarla devam edecek


Festivalde; bugün yerli gruplardan Grup Deepnote ve Ayşegül Zaim konseri yer alacak. Cumartesi günü ise plaj güreşleri, halı saha üçüncülük maçı, final maçı ve Yetenekler Yarışıyor yarışması yapılacak.


 

Pazar günü sona erecek


Festivalin son günü olan pazar günü de tavla turnuvası, kano yarışması, yüzme yarışı, tekvando turnuvası ve tombala gerçekleştirilecek. Festival, akşam 20.30’da Grup Kaydırak ile saat 21.00’de Ayna’nın vereceği konserle sona erecek.

 Eroğlu: Kültürler sergileniyor


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu festivalin açılışında yaptığı konuşmada, harup festivalinin bu yıl 6.’sını gerçekleştiren Tatlısu Belediyesi’ni kutlayarak, burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.
Festivallerin kültürlerin sergilendiği organizasyonlar olduğunu ifade eden Eroğlu, insanları birbirleriyle kaynaştıran bu güzel etkinliklerin aynı zamanda ülke ekonomisi, tanıtımı, turizmine de katkı koymakta olduğunu kaydetti.
 

 

Kırsal kesimlerde de düzenlenmeli”


“Sadece ilçe merkezlerinde düzenlenebilir” şeklinde bir düşüncenin olamayacağını; bu tür organizasyonların kırsal kesimlerde de düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Eroğlu, köy festivallerinde halkın ürettiği ürünleri konuklara satarak gelir elde etme imkanı bulduğunu söyledi.
Festivale katkı koyan herkesi i kutlayan Eroğlu, ayrıca harup ağacı yanında ürününe sahip çıkan Tatlısululara teşekkür etti.
 


Çavuşoğlu: Bölge insanı için büyük anlam taşıyor


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, festivallerin önemine dikkat çekerek, ülke örf gelenek görenek ve kültürünün yaşatılması yanında ekonomi, turizm ve tanıtımına da festivallerle katkı yapıldığını kaydetti.


Kırsal kesimlerde düzenlenen festivallerin bölge insanı için büyük anlam taşıdığını belirten Çavuşoğlu, bu tür organizasyonların kırsal kesimlerde yaşayan insanlar arasında kaynaşma, hareketlilik ve sosyal faaliyet yarattığını ve desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
 

 

“Sosyal ortamlar yaratılmalı”

 

Kaynaşma, hareketlilik ve sosyal ortamlar yaratmanın belediyeciliğin en başta gelen görevleri olması gerektiğinin altını çizen Cavuşoğlu, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, hükümet ile bakanlıkların bu güzel organizasyonları gerçekleştiren belediyelere maddi ve manevi katkılar yaptığı söyledi.

 Orçan: Üretime teşvik etmek istiyoruz


Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan da, harup ve yan ürünlerinin üretimini teşvik yanında bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına katkıda bulunmak amacıyla düzenledikleri festivalin bu yıl 6’ıncısını gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını kaydetti.


Festivallerin kırsal kesimler açısından son derece önem taşıdığını ifade eden Orçan, bunun ne anlama geldiğini ancak bu yörelerde her türlü sosyal yaşamdan mahrum şekilde yaşayan insanların anlayabileceğini söyledi.Oral: Katkı koymaya devam edeceğiz


Yalova Altınova İlçesi Belediye Başkanı Metin Oral da, kardeş Tatlısu Belediyesi‘nin düzenlediği Harup Festvali’ne katılmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, etkinliğe gelecek yıllarda da katkı koymaya devam edeceklerini söyledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ