11 Aralık 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hareketsiz ve doğru beslenmiyor
02 Haziran 2012 Cumartesi 10:50

"Hareketsiz ve doğru beslenmiyor"

“Mangal kültürü, erken yaşta sigaraya başlama ve hareketsizlik bunun nedenidir”

 

Yurdagül BEYOĞLU

Seçkin kadrosu ve memnuniyet odaklı uluslararası kalite standartlarında hizmet anlayışı ile sağlıkta dünya markası olma misyonu kurulan YDÜ hastanesi, mesleklerini orada sürdüren sağlık personeline de konforlu bir çalışma alanı sunuyor.

Türkiye’nin en ünlü hastanelerinden YDÜ Hastanesi’ne uzman doktorlar YDÜ’deki teçhizatın hiçbir hastanede bulunmadığını, dolayısıyla mesleklerini zevkle yaptıklarını belirtiyor. Bilgi ve birikimlerini yakın ilgi ile birleştiren sağlık personeli, ileri tıp teknolojisi ile donatılan tanı-tedavi üniteleri,  modern mekanları ile sağlıkta güvenin adresi olan YDÜ Hastanesi, sağlık turizmi kavramını da ülkemize yerleştiriyor. 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 20 yıl İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Kardiyoloji Enstitüsünde sağlık dağıtan Prof. Dr. Barış Ökçün, üç ay önce geldiği Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi’nde Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı görevini yürütüyor.

 

“Kalp Merkezini kurduk”

Üç aydan bu yana YDÜ hastanesinde görev yaptığını kaydeden Ökçün, iki yıldır sürdürülen Kalp Merkezi çalışmalarının hayata geçirildiğini söylüyor. Merkezde 12 uzman ve 7 profesör olduğuna dikkat çeken Öykün şöyle diyor: “8 profesör vardı, biri ayrıldı. Önümüzdeki günlerde bir profesör daha gelecek. Bu üç aylık süreçte Türkiye’de yapılan her türlü kardiyo işlemini yaptık.

 

“7/24 hizmet veriyoruz”

Stend işlemleri, anjiyo, pil işlemleri yapılıyor. Aritmiler çeşitli yöntemlerle (yakma ve soğutma) tedavi ediliyor. Cerrahi olarak da kapak tamirleri, by-pass işlemleri yapılıyor. 7/24 hizmet veriyoruz. 12 kişilik ekibin en az ikisi her gün hastanede.”

 

“Burada insan doktorluk yaptığını anlıyor”

Kalp Merkezinde görev yapan cerrahların ameliyathaneye girdiklerinde şaşkınlıklarını gizleyemediklerini ifade eden Ökçün, “burada insan doktorluk yaptığını anlıyor. Arkadaşlarım da benimle aynı görüşte. Türkiye’nin en büyük hastanelerinden gelmiş arkadaşlarımız, ameliyathanedeki cihazları gördüklerinde çok şaşırmışlardı. Çünkü çalıştıkları büyük hastanelerde olmayan cihazlar burada var. Ayrıca Türkiye’deki gibi birtakım yan görevlerde verilmediğinden, o görevlere harcayacağımız vakti hastalarımıza ayırıyoruz” ifadesini kullanıyor.

 

“Kıbrıslı Türkler Rum kesimine gitmiyor”

Barış Ökçün, tedavi için Rum kesimine giden Türk hastaların artık YDÜ Hastanesinde çare aradıklarını kaydediyor: “Rum tarafına giden Kıbrıslı Türkler var. Onlar bu merkezin açılmasından çok mutlular. Artık oraya gitmeyeceklerini söylüyorlar” diyen Ökçün, Türkiye’den, Azerbaycan’dan ve Gagauzya’dan gelen hastalarının olduğunu ifade ediyor.

Zamanla sağlık turizmi noktasına gelineceğinin altını çizen Ökçün şunları söylüyor: “Zaman içinde sağlık turizmi başlayacaktır. Yurt dışından gelen hastalarımız var çünkü. Türkiye’den gelip burada tedavi görenler var. Önümüzdeki günlerde Azerbaycan’dan gelecek hastalar var. Birde burada kalan yabancılar kendi ülkelerine gitmek ya da Rum kesimine geçmek yerine hastanemizi tercih ediyorlar. Çok iyi bir ekibe sahibiz. Ben kendim by-pass olacak olsam mutlaka kendimi bu ekibe teslim ederim. Türkiye’nin en iyi ekibi diyebilirim. Yakınlarımı da kesinlikle bu ekibe emanet ederim.

 

“Kalp hastalıkları fazla”

KKTC’de kalp hastalıkları oranının yüksekliğine de dikkat çeken Ökçün, fiziksel aktivitenin olmayışı, sigara kullanımı ve kırmızı et tüketiminin bunda etkili olduğunu belirtiyor. “Kişilerde fiziksel aktivite yok. Ben dışarıda yürüyen insan görmedim. Oysa kişiler kısa mesafelerde yürümeli. Herkes kilolu. Ada ülkesi olmasına rağmen balık değil de et tüketiliyor. Mangal kültürü yaygın. Dolayısıyla diyabette yaygın. Diyabetin sıklığı da yine kilodan ev hareketsizlikten” diyen Ökçün, ileride, bu konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma başlatılabileceğini ifade ediyor.

 

“TC Sağlık Bakanlığı girişimler yapıyor”

 

Prof. Dr. BarışÖkçün TC Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda birçok girişimde bulunduğunu anımsatarak şöyle diyor;

“TC Sağlık Bakanlığı’nın kalp sağlığını koruma konusunda çok başarılı çalışmaları var. Birçok açıdan insanları uyarıyorlar. Ben hasta gelsin istemem. Ne kadar az gelirlerse o kadar mutlu olurum.”

Kalp sağlığını korumanın önemine işaret eden Ökçün şu tavsiyelerde bulunuyor: “En güzeli hasta olmamak. Kalp sağlığının nasıl korunacağı medya kanallarıyla anlatılabilir ancak bu eğitim ilkokul çağında başlamalıdır. Burada velilere de çok iş düşüyor. Çocuklarının yanında sigara içmemeleri lazım. Anne baba sigara içiyorsa çocuklarda içiyor. 17-18 yaşındaki çocukların ellerinde sigara görüyoruz. Ayrıca çocukların spora özendirilmeleri gerekir. Onun yanı sıra mangal kültüründen vazgeçmek gerekiyor.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ